Önceki Sonraki
Yaşlılarımız Dün İle Bugünün Arasında Bir Köprüdür
 OY HALKTAN EMİR KANDİLDEN ALINMASIN
KÜTÜPHANE HAFTASI DOLU DOLU
BEŞİRİ’YE HİZMET GETİRECEĞİZ
BALIK AVLARKEN AKIMA KAPILDI

Kadınların Özgürlüğü İçin Eylem Yaptılar

Batman’da STK’lardan oluşan Vicdan Hareketi, Suriye’de Esed zindanlarında tutuklu bulunan kadınların özgürlüğünü talep etmek amacıyla kitlesel basın açıklaması düzenledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-03-10 14:26:34 eklenmiş

 

Batman’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından oluşan Vicdan Hareketi, Suriye’de 8 yıldır devam eden savaşta hapsedilen, işkence ve kötü muamele gören kadınlara dikkat çekmek ve özgürlüklerini talep etmek amacıyla kitlesel basın açıklaması yaptı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Atatürk Parkı önünde düzenlenen basın açıklamasına Suriyeli kadınlar da katıldı. Ellerinde dövizler taşıyan kadınlar, Esad aleyhine sloganlar attı.

Kur’an-ı Kerim’in okunduğu basın açıklamasında bir konuşma yapan Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Kadın Platformu dönem sözcüsü Betül Şat, Suriye’de muhalif olma gerekçesiyle zindanlarda tutulan, işkence ve onursuzca hareketlere maruz kalan kadınların olduğunu söyledi. Şat, zindanlarda 13 bin kadın, 7 buçuk milyon mülteci kadın bulunduğunu kaydetti.

Basın açıklamasını Vicdan Hareketi adına İHH Hanım Kolları Başkanı Emine Ayhan okudu.

Bombaların altındaki Suriye dahil 110 ülkede meydanlarda olduklarını belirten Ayhan, “Bugün dünyanın dört bir yanında Suriyeli mahpus kadınlar için meydanlardayız. Geçtiğimiz yıl bugün, dünyanın dört bir yanından kadınların bir araya geldiği Vicdan Konvoyu ile 10 binin üzerinde kadın Suriye sınırında buluşmuştu. Bu yıl ise dünyanın tüm meydanlarında kadın erkek bir aradayız. Bizler, hukuksuzca tutulan, cinsel saldırıya ve işkenceye maruz kalan Suriyeli kadınların özgürlüğü için sesimizi yükseltiyoruz. Kadınlar olarak isyan ediyoruz. Tecavüzün, savaşlarda kadınlara yönelik işkencenin ve her türlü zulmün silah olarak kullanılmasına isyan ediyoruz. Bu kirli savaşlara isyan ediyoruz. Çocukların çırpınarak ölmesine isyan ediyoruz.” dedi.

 “TÜM SURİYELİ KIZ KARDEŞLERİMİZİ SERBEST BIRAKIN”

Tüm Suriyeli kadınların derhal serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Ayhan, “Suriye Rejimine sesleniyoruz; hemen şimdi tecavüzü savaş silahı olarak kullanmayı bırakın. Kadınlara acımasızca yapılan işkenceyi durdurun. Tüm Suriyeli kız kardeşlerimizi serbest bırakın. Bırakın evlerine dönsünler, bırakın ailelerine kavuşsunlar. Yeryüzünün dört bir yanındaki insanlık ailesinin her bir ferdini merhamete çağırıyoruz. Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı vb. tüm uluslararası organizasyonlara, bu savaşın bir parçası olan tüm devletlere, uluslararası insan hakları örgütlerine, yasaları gereğince savaş bölgelerindeki sivillere karşı sorumluluk taşıyan uluslararası Kızılhaçlar ve Kızılaylara ve uluslararası insani yardım teşkilatlarına sesleniyoruz. Haydi, tüm imkânlarınızı seferber ediniz.” ifadelerini kullandı. İBRAHİM ÖZMEN

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Maslak, Petrol Sahalarını İnceledi

Beşiri Kaymakamı Mustafa Maslak, petrol sahalarını yerinde inceledi.

SP Lokaline yapılan saldırı kınandı

Saadet Partisi Beşiri İlçe Başkanı Ahmet Dedebek Urfa Birecik’te bulunan seçim lokallerine yapılan saldırıyı kınadı.

Rafadan Tayfanın Kahramanları Çocuklarla Buluştu

Beşiri Belediyesi Rafadan Tayfa Kahramanlarını İlçemiz öğrencileri ile buluşturdu.

Yaşlılarımız Dün İle Bugünün Arasında Bir Köprüdür

“Yaşlılara Saygı Haftası” dolayısıyla mesaj yayınlayan Vali Hulusi Şahin, “Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran en değerli varlıklarımızdır.” Dedi.

Süper Ay Batmanda Görüntülendi

Bulunduğumuz yarımkürede baharın başlangıcı olan ve gece ile gündüzün eşitleneceği 21 Mart gününe, bu yıl iki kere şahitlik ettiğimiz bir doğa olayı olan Süper Ay da Batman semalarında eşlik etti.

Robotik Ve Kodlama Projesi Başladı

Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Kültür İlkokulu STEM sınıfının açılışını öğrencilerle birlikte gerçekleştirerek, eğitimin yapıldığı laboratuarda incelemelerde bulundu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.