Önceki Sonraki
Yaşlılarımız Dün İle Bugünün Arasında Bir Köprüdür
 OY HALKTAN EMİR KANDİLDEN ALINMASIN
KÜTÜPHANE HAFTASI DOLU DOLU
BEŞİRİ’YE HİZMET GETİRECEĞİZ
BALIK AVLARKEN AKIMA KAPILDI

Manastır İçin Milyonlarca Lira Harcanacak

Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) Beşiri’de bulunan Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi için 1 Milyon 794 Bin lira harcayacak.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-03-10 14:28:49 eklenmiş

 

Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” çerçevesinde, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından DİKA’ya sunulan “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi” başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Proje sözleşmesi Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ile Batman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı tarafından imzalandı. Projenin toplam bütçesi        1 Milyon 794 Bin olup Ajans tarafından %75 oranında desteklenerek 1 Milyon 345 Bin ₺ hibe desteği sağlanacak.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi” ile tescilli taşınmaz bir kültür varlığının restorasyon ve rehabilitasyonunun yapılacağını söyledi. Bu sayede geçmişte Süryaniler tarafından metropolit merkezi olarak kullanılan bu Manastır’ın yok olması önlenerek gelecek nesillere ulaştırılacağını ifade etti. Böylece kültürel kalkınmaya destek verilirken, ülkemizde bulunan bir kültürel varlığın korunacağını ve turizme kazandırılacağını belirtti. Altındağ “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi ile Batman’a ve Bölge’ye ziyarette bulunacak olan turist sayısı artacaktır. Buna paralel olarak Batman’ın turizm altyapısı güçlenecek, turizmde rekabet gücü artacaktır” diyerek ülkemizin hem ekonomik hem de kültürel kalkınmasında Batman’ın payının artacağını dile getirdi.

Mor Kuryakos Manastırı Batman’ın Beşiri İlçesi’nin Ayrancı Köyü’nde bulunan, Batman şehir merkezine 18 km uzaklıkta olan bir yer. Yolunun tamamı asfalt olduğundan ulaşım rahatlıkla sağlanmakta. Milattan sonra 5. yy'da inşa edilen Manastır Süryaniler tarafından uzun yıllar metropolit merkezi olarak kullanılmış. Yerel mimari özellikler olarak ilklerin kullanıldığı bu kültürel yapı, doğal ve beşerî tahribata uğrayarak günümüzde yıkılıp yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Batman şehir merkezinde yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileceği tarihi ve kültürel bir alan bulunmadığından buraya gelen turist kafileleri, Batman şehir merkezine girmeden Hasankeyf’e geçtiğinden Batman turizm açısından gelişmemekte… Gerçekleştirilecek olan projeyle ziyarete açılacak olan Mor Kuryakos Manastırı Batman merkezine turist çekecek, buna paralel olarak Batman’da bulunan tur şirketleri ve otel işletmeleri bundan istifade edecek. ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Maslak, Petrol Sahalarını İnceledi

Beşiri Kaymakamı Mustafa Maslak, petrol sahalarını yerinde inceledi.

SP Lokaline yapılan saldırı kınandı

Saadet Partisi Beşiri İlçe Başkanı Ahmet Dedebek Urfa Birecik’te bulunan seçim lokallerine yapılan saldırıyı kınadı.

Rafadan Tayfanın Kahramanları Çocuklarla Buluştu

Beşiri Belediyesi Rafadan Tayfa Kahramanlarını İlçemiz öğrencileri ile buluşturdu.

Yaşlılarımız Dün İle Bugünün Arasında Bir Köprüdür

“Yaşlılara Saygı Haftası” dolayısıyla mesaj yayınlayan Vali Hulusi Şahin, “Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran en değerli varlıklarımızdır.” Dedi.

Süper Ay Batmanda Görüntülendi

Bulunduğumuz yarımkürede baharın başlangıcı olan ve gece ile gündüzün eşitleneceği 21 Mart gününe, bu yıl iki kere şahitlik ettiğimiz bir doğa olayı olan Süper Ay da Batman semalarında eşlik etti.

Robotik Ve Kodlama Projesi Başladı

Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Kültür İlkokulu STEM sınıfının açılışını öğrencilerle birlikte gerçekleştirerek, eğitimin yapıldığı laboratuarda incelemelerde bulundu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.