Önceki Sonraki
SUSA ŞEHİTLERİ YADEDİLDİ
Örmegöze’de Anma Ve Aş Dökme Etkinliği
Bayram Etkinliğine Yoğun İlgi
Beşirili Köylüler: YOL VE OKUL İSTİYORUZ!
​YETİMLERİN YÜZÜ GÜLDÜ

YAŞLILARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Yaşlılara sahip çıkmanın İslam'ın bir gereği olduğunu belirten Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Şemsettin Dursun, her yönüyle iyi yetişmiş gençlerin yaşlılarla bütünleştirilmesi gerektiğini söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-04-14 17:10:42 eklenmiş

 

Yaşlılara sahip çıkmanın İslam'ın bir gereği olduğunu belirten Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Şemsettin Dursun, her yönüyle iyi yetişmiş gençlerin yaşlılarla bütünleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Şemsettin Dursun, büyüklere saygının gittikçe azaldığı günümüzde İslam'ın yaşlılara bakışı, Batı anlayışında yaşlıların değeri, anne ve baba başta olmak üzere yaşlılara nasıl davranılması gerektiği gibi konularda  açıklamalarda bulundu.

Batı toplumunda yaşlıların kötü muameleyle karşılaştıklarını belirten Dursun, yaşlılara en büyük değeri sadece İslam’ın verdiğini, İslam’ın hâkim olduğu dönemlerde yaşlıların mutlu olduklarını ifade etti.

Büyüklere saygının gittikçe azaldığı günümüzde yaşlıların tekrar mutlu olabilmesi ve hak ettikleri saygıyı görebilmesinin iyi yetişmiş gençlikle ancak mümkün olabileceğini aktaran Dursun, "Neslin ıslahını, arzın imarını, varlık dünyasının ihyasını ve geleceğimizin inşasını dert edinenler ancak yaşlılarımıza sahip çıkar. Bu bilinçteki insanların bulunduğu bir ortamda yaşlılarımızın sahipsiz, mutsuz olması düşünülemez. Bu düşüncedeki gençliği yetiştirmek ve o gençliği o yaşlılarla bütünleştirmek durumundayız." tavsiyesinde bulundu.

"YAŞLILARIMIZIN DENEYİMLERİNDEN İSTİFADE ETMEMİZ GEREKİR"

Yaşlılara sahip çıkmanın son derece önemli olduğuna işaret eden Dursun, "Yaşlılarımız bizim canlı tarihimizdir, aynı zamanda yaşlılarımız bizim hafızamızdır. O bakımdan hem geçmişimize hem de hafızamıza sahip çıkmamız son derece önemlidir. Hafızamıza, geçmişimize sahip çıkmak, İslam'ın ve insanlığın da bir gereğidir. Geçmişi olmayanın geleceği yoktur. Hayat; geçmiş, an ve gelecektir. Geçmiş, bizim tarihimizdir, geçmiş aynı zamanda toplumun da toplumsal tarihidir. Tarihimizi iyi irdelemeli, ona iyi bakmalı ve geçmişten güç alarak geleceğimizi inşa etmemiz lazım. Geçmişteki tecrübelerimizden istifade etmemiz, yaşlılarımızı dinlememiz ve onların deneyimlerinden istifade etmemiz gerekir." dedi.   

Yaşlılara merhamet gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Dursun, bu konuda ayet ve hadislerle örnekler verdi.

"KUR'AN-I KERİM VE HADİSLERİN İFADE ETTİĞİ GİBİ YAŞLILARIMIZA BAKMALIYIZ"

Dursun, "Efendimizin bir hadisi var ve der ki; ‘Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.’ Bu gerçekten müthiş bir hadistir. Dolayısıyla hem küçüklerimize merhamet edeceğiz hem de büyüklerimize saygı göstereceğiz. Yine Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de der ki; ‘Rabbin sadece kendisine ibadet etmenizi, ana babaya da iyi davranmanızı emreder. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara öf bile deme; onları azarlama, onlara tatlı ve güzel söz söyle. Onlara merhamet ederek üzerlerine kanat ger ve de ki, ey yüce Rabbim, küçükken onlar beni nasıl koruyup yetiştirdilerse sen de onları esirge.' Bu ayetin içeriğini biraz tefekkür ettim, hiçbir sosyolojik tahlil, bilimsel yaklaşım bu kadar güzel anlatamaz. Dolayısıyla Kur'an-ı Kerim ve hadislerin bize ifade ettiği gibi yaşlılarımıza iyi bakmamız lazım." şeklinde konuştu.

"CENNETİMİZ ONLARDA SAKLIDIR"

Anne ve babaların el üstünde tutulması gerektiğini aktaran Dursun, şunları söyledi: "Peygamber Efendimiz der ki; 'Ebeveyninden her ikisinin veya sadece birisinin yaşlılığına ulaştığı halde cennete girmeyenlerin burnu sürtünsün.' Bu da müthiş bir tehdittir. Bizim cennetimiz aslında onlarda saklıdır. Bu saklı cennetleri müminler olarak sahip çıkmamız, onları el üstünde tutmamız gerekir. Biz bunu yaparken de insanlığa rol model oluyoruz. Ebedi hayatı kazanmanın yolu, anne ve babalarımıza bakmaktan geçiyor." MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Vatandaş Otobüslere Ücretsiz Bindi

Batman Belediyesi, Ramazan Bayramı dolayısıyla halkın akraba, dost ve yakınlarına yapacakları bayram ziyaretleri nedeniyle, ulaşımı ücretsiz kılarken, şehir içi otobüslerde bayram şekeri ve kolonya ikram etti.

UYUŞTURUCU OPERASYON

​Batman’ın da aralarında bulunduğu 18 ilde gerçekleştirilen operasyonda büyük miktarda uyuşturucu ele geçirildi.

Suriyeli kayıp gencin cesedi bulundu

Serinlemek için girdiği Batman Çayı'nda kaybolan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Suriyeli gencin cesedi 4 gün sonra bulundu.

SUSA ŞEHİTLERİ YADEDİLDİ

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Silvan ilçesine bağlı Susa köyünde gerçekleştirdiği cami katliamında şehit olanlar, mezarları başında anıldılar.

PEYGAMBER SEVDALILARINDAN TOPLU BAYRAMLAŞMA

Örmegöze’de Anma Ve Aş Dökme Etkinliği

Beşiri İlçemize bağlı Örmegöze Köyü'nde her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında düzenlenen Şeyh Halid'i anma ve aş dökme etkinliği bu yıl ramazan ayı nedeni ile haziran ayında düzenlendi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.