Önceki Sonraki
Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor
Boğulmalara Karşı Uyarı
​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi
Öğrencilerin Hünerleri Sergilendi
Elinde Dinamit Patladı

Beraat Kandili’nde Camiler Doldu

Batman'da Beraat Kandili nedeniyle genç, yaşlı herkes camilere akın ederek kandili dua ve salavatlarla ihya etti.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-04-21 13:25:00 eklenmiş

 

Beraat Kandili’ni camilerde düzenlenen programlara katılarak ihya eden Vatandaşlar, geceyi namaz, dua, salavat ve zikirler ile geçirdi. Ramazan ayının habercisi olarak kabul edilen Şaban ayının 15'inci gecesi Beraat Kandili, Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi Batman'da da camilerde düzenlenen programla ihya edildi.

Batman’ın Sason İlçe Merkez Camisi’nde yatsı namazına müteakip düzenlenen programda Kur'an-ı Kerim ve Mewlid-i Şerif okundu, ilahiler seslendirildi. Programda İslam ümmetine dualar edildi. Düzenlenen programa katılan genç, yaşlı, kadın ve çocuklar, Mewlid-i Şerif sırasında bol bol salavatlar getirip gecenin manevi atmosferinden istifade ettiler. Programda yapılan konuşmada, Müslümanların bu gecenin feyzinden bolca istifade etmesi gerektiği belirtildi.

Konuşmada Müslümanların özlerine dönmesi gerektiği belirtilerek, “Beraat Gecesi’ni diğer gecelerden farklı ve mukaddes kılan özellik, bazı âlimlerce Kur’an-ı Kerim’in bu gecede topluca Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına inmiş olmasıdır. Beraat Gecesi’nin kendine has özellikleri vardır. Bu geceyi ibadetle geçirenler manen desteklenirler. Bu gece bağışlanma ve af gecesidir. Bununla birlikte, Peygamber Efendimiz Allah’a şirk koşanların, Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, kibir sahiplerinin, anne ve babasına asi olanların ve içki içmeye devam edenlerin bu gecenin faziletinden yararlanamayacağını bildirmiştir. Bu geceyi ibadetle geçirmek ve bolca dua etmek çok önemlidir. Öyle ise bu geceyi fırsat bilerek kendi özümüze dönmeliyiz, ümitlerimizi tazelemeliyiz. Bağışlama, affetme duygularımızı güçlendirmeliyiz. Hem şahsımıza hem ailemize hem de bütün eş, dost, ahbap ve ümmet-i Muhammed’e dualar etmeliyiz.” ifadelerine yer verildi. (MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR) 

 


Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
YERALTI ŞEBEKESİNE BORU HATTI

Batman Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (BASKİ) Müdürlüğü, 1 Ocak – 15 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan 4,5 aylık hizmet ve faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor

Zekâtın toplum barışını sağlayan önemli bir ibadet olduğunu belirten İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek, günümüzde zekât ibadetinin her zamankinden daha çok ihya edilmesine ihtiyacın olduğunu söyledi.

Boğulmalara Karşı Uyarı

Batman Valiliği, serinlemek amacıyla sulama kanallarına girilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

VALİ HALKLA BULUŞTU

Vali Hulusi Şahin, Valilik tarafından düzenlenen Mayıs ayı “Halk Günü” toplantısında, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

ÜNİVERSİTEDE 2 BİN KİŞİLİK İFTAR

Batman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından organize edilen iftar programı, tasavvuf müziği eşliğinde huzur ve kardeşlik kampüsünde düzenlendi.

​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi

Batman’da imam hatip lisesinde öğrencilere uygulamalı olarak hac ve umre dersleri veriliyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.