Önceki Sonraki
ZARARLI SİNEK MÜCADELESİ BAŞLATILDI
“Belediyemize haksızlık yapıldı”
TAZİYE MESAJI
İLÇE GENÇLİK VE SPOR’DA YAZ HAREKETİ
İKİ AİLE ARASINDA KAVGA: 1 kişi öldü 2’si ağır 4 kişi yaralandı

ÇÖZÜM ÜRETİM EKONOMİSİNDE

​31 Mart Mahalli İdareler Seçimini geride bıraktıklarını belirten HAKSİAD Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, hükümetin bundan böyle ekonomik sorunların çözümüne yoğunlaşması gerektiğini belirterek, çözümün üretim ekonomisinde olduğunu söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-04-21 13:27:59 eklenmiş

 

Mahalli seçimler bitti. Türkiye’de asıl gündem ekonomik sorunlar. Pahalılık, zam, alım gücünün düşmesi ve kötüleşen ekonomi halkı en çok meşgul eden sorunlar. Konuyla ilgili Gazetemize değerlendirme ve önerilerde bulunan Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD) Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, yetkililerin ekonomik sorunların çözümüne yoğunlaşmaları gerektiğini söyledi.

Müslümanların Batı’nın tüketicisi olmaktan kurtulmaları gerektiğini vurgulayan Çetiz, çözüm yolunun üretim ekonomisinden geçtiğini ifade etti.

“BELİRSİZLİK VE SİSLİ ORTAMIN DAĞITILMASI BİRİNCİ ÖNCELİK OLMALIDIR”

Mahalli İdareler Seçimini geride bıraktıklarını belirten Çetiz, “Birçok kesimin yapmış olduğu kıyamet senaryoları çok şükür gerçekleşmedi. Bu saatten sonra toplumun sorunlarına özellikle ekonomik sorunlara yoğunlaşmak lazım. Belirsizlik ve sisli ortamın dağıtılması birinci öncelik olmalıdır. Hükümetin acilen atması gereken adımları atması lazım. Bu adımların başında üretime ağırlık verilmesi, üreticinin desteklenmesi, yüksek maliyetlerin düşürülmesi gelmeli. Bu bağlamda vergilerin, enerji ve personel giderinin azaltılması öncelikler arasında olması gerekir. Ayrıca olumlu havanın olması için hem eylemde hem de söylemde yetki makamında olanların daha dikkatli hareket etmeleri gerekir. İhracatın desteklenmesi ve pozitif ayrımcılığın sağlanması ile ihracatçının rekabet gücünün artırılması sağlanmalıdır.” dedi.

“İSRAF İLE ETKİN BİR ŞEKİLDE MÜCADELE EDİLMELİ”

İsrafın önlenmesi için tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayan Çetiz, “Her şeyden önemlisi israf ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi, en tepedekinden başlayıp alta inilmesi gerekir. Sonuç olarak seçimden sonra çıkan tablo korkulan bir tablo olmadığı ortaya çıkmış bulunmakta. Ağustos ayından beridir oluşan döviz kuru dalgalanmasından sonra piyasada oluşan güvensizlik ve fiyat istikrarsızlığı, yüksek faiz ekonomiyi durma noktasına getirdi.” ifadelerini kullandı.

“GÜVEN VE İSTİKRAR OLUŞMASINA YÖNELİK ADIMLAR ATILMALI”

Ekonominin canlanması için önerilerde bulunan Çetiz, kısa vadede alınacak önlemleri şu şekilde sıraladı:

“Piyasayı rahatlatacak bir güven ve istikrar oluşturulması için adımlar atılmalı. Üreticinin yükünü hafifletecek adımlar atılmalı. Seçimden önceki politik dil ve söylemlerden kurtulup bir bütün olarak iktidarı ve muhalefeti ile ekonomi için el ele verilmeli. Girdi maliyetlerinin üzerindeki vergiler kaldırılmalı veya azaltılmalı, bazı alanlarda sübvanse edilmelidir. Üretim ihracat ve istihdama yönelik girişimcilere finansman desteği ve geri ödemeli faizsiz kredi sağlanmalı.”

“MÜSLÜMANLAR BATI’NIN TÜKETİCİSİ OLMAKTAN KURTULMALI”

Uzun vadede yapılacak çözüm önerilerini de sıralayan Çetiz, “Üretime dayalı ekonomi için gerekli adımlar bir an önce atılmalı. Günübirlik pansuman türü tedbirler yerine kalıcı çözümler üretilmeli. Yerli üretimle beraber yabancı yatırımcı yerine yerli yatırımcılara destek olunmalı, bu anlamda ulusal ve uluslararası boyutta desteklenmeli. Komşu ülkeler ve İslam coğrafyasındaki ülkelerle ciddi siyasi ve ekonomik beraberlikler yaparak hem Batı’nın birer tüketicisi olmaktan çıkılmalı hem de siyasi oyunları boşa çıkarılmalıdır. İthalata dayalı ürünler tespit edilip ne pahasına olursa olsun yerli üretime ivedilikle geçilmelidir. En önemli konulardan biri; tarım ülkesi olan ülkemizin geleceği için tarım politikaları yeniden ele alınıp gözden geçirilmeli, ülkenin tarımı ivedilikle şaha kaldırılması için acil bir eylem planı devreye konulmalıdır.” ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ŞİDDETE KARŞI KALICI TEDBİRLER ALINMALI

Görevi başında bulunan 5 hemşirenin hasta yakınları tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğramasına sert tepki gösteren Sağlık-Sen Şube Başkanı Maruf Yalçın, sağlıkta şiddetin önlenmesi için kalıcı ve etkin önlemlerin alınmasını istedi.

“Sağlık Çalışanlarına Değer Verilmeli”

Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıyı kınayan Batman SAĞ-ÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, sağlık çalışanlarına gerekli değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

KALP AMELİYATINDA BİR İLK

Batman Bölge Hastanesinde 50 yaşındaki kalp hastası Sabriye Oğuz, göğüs kemikleri kesilmeden ameliyat edildi.

112 Acil Çağrı Merkezi Tamamlanma Aşamasında

Vali Hulusi ŞAHİN, projesi ve ihalesi İl Özel İdaresi tarafından yapılan ve ödeneği İçişleri Bakanlığınca temin edilen ve inşaat çalışmaları tamamlanma aşamasında olan 112 Acil Çağrı Merkezi hizmet binasında incelemelerde bulundu.

TESSEP’ ten Avrupa’ya Kınama

Holanda’da yürürlüğe giren peçe ve burka yasağının inanç, düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulan bir pranga olduğunu belirten TESSEP Batman İl Temsilciliği, Avrupa’nın her türlü ahlaksızlık ve çirkefe hoşgörülü ancak Müslümanlara karşı despot kesildiğini belirtti.

Meal Sınavına Başvurular Sürüyor

Kur’an Nesli Platformunun “Kur’an Nesline Kur’an Pınarı” temasıyla düzenleyeceği umre ödüllü meal sınavına başvurular sürüyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.