Önceki Sonraki
Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor
Boğulmalara Karşı Uyarı
​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi
Öğrencilerin Hünerleri Sergilendi
Elinde Dinamit Patladı

ÇÖZÜM ÜRETİM EKONOMİSİNDE

​31 Mart Mahalli İdareler Seçimini geride bıraktıklarını belirten HAKSİAD Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, hükümetin bundan böyle ekonomik sorunların çözümüne yoğunlaşması gerektiğini belirterek, çözümün üretim ekonomisinde olduğunu söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-04-21 13:27:59 eklenmiş

 

Mahalli seçimler bitti. Türkiye’de asıl gündem ekonomik sorunlar. Pahalılık, zam, alım gücünün düşmesi ve kötüleşen ekonomi halkı en çok meşgul eden sorunlar. Konuyla ilgili Gazetemize değerlendirme ve önerilerde bulunan Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD) Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, yetkililerin ekonomik sorunların çözümüne yoğunlaşmaları gerektiğini söyledi.

Müslümanların Batı’nın tüketicisi olmaktan kurtulmaları gerektiğini vurgulayan Çetiz, çözüm yolunun üretim ekonomisinden geçtiğini ifade etti.

“BELİRSİZLİK VE SİSLİ ORTAMIN DAĞITILMASI BİRİNCİ ÖNCELİK OLMALIDIR”

Mahalli İdareler Seçimini geride bıraktıklarını belirten Çetiz, “Birçok kesimin yapmış olduğu kıyamet senaryoları çok şükür gerçekleşmedi. Bu saatten sonra toplumun sorunlarına özellikle ekonomik sorunlara yoğunlaşmak lazım. Belirsizlik ve sisli ortamın dağıtılması birinci öncelik olmalıdır. Hükümetin acilen atması gereken adımları atması lazım. Bu adımların başında üretime ağırlık verilmesi, üreticinin desteklenmesi, yüksek maliyetlerin düşürülmesi gelmeli. Bu bağlamda vergilerin, enerji ve personel giderinin azaltılması öncelikler arasında olması gerekir. Ayrıca olumlu havanın olması için hem eylemde hem de söylemde yetki makamında olanların daha dikkatli hareket etmeleri gerekir. İhracatın desteklenmesi ve pozitif ayrımcılığın sağlanması ile ihracatçının rekabet gücünün artırılması sağlanmalıdır.” dedi.

“İSRAF İLE ETKİN BİR ŞEKİLDE MÜCADELE EDİLMELİ”

İsrafın önlenmesi için tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayan Çetiz, “Her şeyden önemlisi israf ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi, en tepedekinden başlayıp alta inilmesi gerekir. Sonuç olarak seçimden sonra çıkan tablo korkulan bir tablo olmadığı ortaya çıkmış bulunmakta. Ağustos ayından beridir oluşan döviz kuru dalgalanmasından sonra piyasada oluşan güvensizlik ve fiyat istikrarsızlığı, yüksek faiz ekonomiyi durma noktasına getirdi.” ifadelerini kullandı.

“GÜVEN VE İSTİKRAR OLUŞMASINA YÖNELİK ADIMLAR ATILMALI”

Ekonominin canlanması için önerilerde bulunan Çetiz, kısa vadede alınacak önlemleri şu şekilde sıraladı:

“Piyasayı rahatlatacak bir güven ve istikrar oluşturulması için adımlar atılmalı. Üreticinin yükünü hafifletecek adımlar atılmalı. Seçimden önceki politik dil ve söylemlerden kurtulup bir bütün olarak iktidarı ve muhalefeti ile ekonomi için el ele verilmeli. Girdi maliyetlerinin üzerindeki vergiler kaldırılmalı veya azaltılmalı, bazı alanlarda sübvanse edilmelidir. Üretim ihracat ve istihdama yönelik girişimcilere finansman desteği ve geri ödemeli faizsiz kredi sağlanmalı.”

“MÜSLÜMANLAR BATI’NIN TÜKETİCİSİ OLMAKTAN KURTULMALI”

Uzun vadede yapılacak çözüm önerilerini de sıralayan Çetiz, “Üretime dayalı ekonomi için gerekli adımlar bir an önce atılmalı. Günübirlik pansuman türü tedbirler yerine kalıcı çözümler üretilmeli. Yerli üretimle beraber yabancı yatırımcı yerine yerli yatırımcılara destek olunmalı, bu anlamda ulusal ve uluslararası boyutta desteklenmeli. Komşu ülkeler ve İslam coğrafyasındaki ülkelerle ciddi siyasi ve ekonomik beraberlikler yaparak hem Batı’nın birer tüketicisi olmaktan çıkılmalı hem de siyasi oyunları boşa çıkarılmalıdır. İthalata dayalı ürünler tespit edilip ne pahasına olursa olsun yerli üretime ivedilikle geçilmelidir. En önemli konulardan biri; tarım ülkesi olan ülkemizin geleceği için tarım politikaları yeniden ele alınıp gözden geçirilmeli, ülkenin tarımı ivedilikle şaha kaldırılması için acil bir eylem planı devreye konulmalıdır.” ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
YERALTI ŞEBEKESİNE BORU HATTI

Batman Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (BASKİ) Müdürlüğü, 1 Ocak – 15 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan 4,5 aylık hizmet ve faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor

Zekâtın toplum barışını sağlayan önemli bir ibadet olduğunu belirten İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek, günümüzde zekât ibadetinin her zamankinden daha çok ihya edilmesine ihtiyacın olduğunu söyledi.

Boğulmalara Karşı Uyarı

Batman Valiliği, serinlemek amacıyla sulama kanallarına girilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

VALİ HALKLA BULUŞTU

Vali Hulusi Şahin, Valilik tarafından düzenlenen Mayıs ayı “Halk Günü” toplantısında, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

ÜNİVERSİTEDE 2 BİN KİŞİLİK İFTAR

Batman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından organize edilen iftar programı, tasavvuf müziği eşliğinde huzur ve kardeşlik kampüsünde düzenlendi.

​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi

Batman’da imam hatip lisesinde öğrencilere uygulamalı olarak hac ve umre dersleri veriliyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.