Önceki Sonraki
ZARARLI SİNEK MÜCADELESİ BAŞLATILDI
“Belediyemize haksızlık yapıldı”
TAZİYE MESAJI
İLÇE GENÇLİK VE SPOR’DA YAZ HAREKETİ
İKİ AİLE ARASINDA KAVGA: 1 kişi öldü 2’si ağır 4 kişi yaralandı

FETÖ’NÜN KAYITLARI REFERANS ALINIYOR

Büyük mağduriyetlere yol açan Güvenlik Soruşturmalarında terör örgütü üyeliğinden cezaevinde bulunanların oluşturduğu kayıtların referans alındığını belirten Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Avukat Yusuf Tanrıseven, bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-04-21 13:33:50 eklenmiş

 Güvenlik soruşturmalarındaki yanlışlıklar ve keyfi uygulamalar ülkemizde toplumsal barışı tehdit ediyor. Gün geçtikçe mağdur sayısının arttığı güvenlik soruşturmalarından en çok etkilenenler ise bölge insanları. Suçun şahsiliğinin ihlal edildiği bu soruşturmalarda uzak bir yakını bile eğer kovuşturmaya uğramışsa şahsın mağdur edildiğini belirten Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Avukat Yusuf Tanrıseven, hükümete uyarılarda bulundu. Güvenlik Soruşturmalarında terör örgütü üyeliğinden cezaevinde bulunanların oluşturduğu kayıtların referans alındığını belirten Tanrıseven, daha fazla mağduriyet oluşturulmaması adına söz konusu kayıtların tamamen silinmesi gerektiğini vurguladı.

En çok karşılaştıkları sorunlardan birinin güvenlik soruşturmaları olduğuna işaret eden Tanrıseven, “Kişiler memuriyete alınmadan önce haklarında bir güvenlik soruşturması yapılır, bu eskiden de böyleydi. Aslında baktığımız zaman şu anda da değişen bir şey yok. Güvenlik soruşturmaları yapılırken birçok konuda kişinin sadece kendisiyle alakalı değil, annesi, babası, kardeşleri; hatta amca çocuklarına kadar araştırmalar yapılabiliyor.” dedi.

Güvenlik soruşturmalarının kişiye yönelik yapılması gerektiğini vurgulayan Tanrıseven, “Eskiden de bu araştırmalar yapılırdı; ama şuna bakılırdı: Daha çok özel güvenlik gerektiren işlerde gizlilik dereceli işlere alınırken yakın çevresine bakılıp en sağlam kişi alınmaya çalışılırdı. Ama şu anda baktığımız zaman neredeyse temizlikçi bile alınırken uzak akrabalara kadar insanlara güvenlik soruşturmaları yapılıyor. Hatta bir kurumdan diğerine geçtiğiniz zaman bile hakkınızda güvenlik soruşturmaları yapılıyor ve yine aile efradınız araştırılıyor. Normalde mevzuat geçen senenin sonlarında değişti. Artık bir kurumdan diğer kuruma geçerken güvenlik soruşturması yapılması gerekmemesine rağmen şu an hâlâ kurumlar eski alışkanlıkla bunu yapmaya devam ediyor.” diye konuştu.  

Suç ve cezaların şahsi olduğunu aktaran Tanrıseven, şunları söyledi: “Kimse başkasının işlediği bir suçtan dolayı yargılanamaz. Ama maalesef şu anda güvenlik soruşturması adı altında insanların, akrabalarının yaptığı işlerden dolayı işlere girmesi engelleniyor. Hatta bırakın işlediği suçtan, işlediği iddia edilen suçlar, hatta bunu da bir kenara bırakın eğer bir defa gözaltına alınmışsanız o bile kayıtlarda duruyor ve bu önünüze engel olarak konuluyor. Bu hukuk devleti ilkesine yakışmıyor. Hukuk devleti ilkesinde suç ve cezalar şahsidir, herkes kendi yaptığından sorumlu olur, başkasının yaptığı bir fiilden dolayı size bir kusur atfedilemez.”

Güvenlik soruşturmalardaki kayıtların FETÖ üyeleri tarafından oluşturulduğunun altını çizen Tanrıseven, “Bir de şöyle bir sıkıntı var; bu güvenlik soruşturmasındaki kayıtların büyük bir çoğunluğu şu anda terör örgütü üyeliğinden cezaevinde olan veya yargılanan kişilerin tuttuğu kayıtlardan oluşuyor. O kayıtların da aslında doğruluğunun çok ciddi bir şekilde sorgulanması gereken bir şeydir. O kayıtların baştan başa gözden geçirilmesi, hatta silinip yeniden araştırılması gerekiyor. 20 yıl önce bir olaydan dolayı gözaltına alınmışsanız, ifade için dahi çağırılmışsanız o halen kayıtlarda duruyor ve bugün bir işe gireceğiniz zaman bu önünüze engel olarak çıkarılıyor. Bu düzeltilmesi gereken ciddi bir sorundur.” ifadelerini kullandı.

Güvenlik soruşturmalarının oluşturduğu mağduriyetlerin ivedilikle giderilmesi gerektiğini aktaran Tanrıseven, konuşmasına şöyle devam etti:“Özellikle bizim bölgeye baktığınız zaman hem herkesin bir şekilde mahkemeden veya karakoldan geçtiğini biliyoruz. Bu açıdan bakarsak hiç kimsenin kolay kolay bir yere gelmemesi lazım. Bu tabi ciddi bir sıkıntıdır. Bu mağduriyetlerin artık giderilmesi lazım. Araştırmalarda gelen bilginin bile araştırılması gerekir. Çünkü gelen bilgilerin çoğu yalan yanlış bilgilerdir. Bunların da düzeltilmesi gerekiyor. Memuriyetlerde veya diğer işlerde kişinin şahsıyla ilgili bir araştırma yapılır, eğer memuriyete engel kesinleşmiş bir cezası yoksa o kişinin işe alınmasına engel olunmaması gerekiyor.” MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ŞİDDETE KARŞI KALICI TEDBİRLER ALINMALI

Görevi başında bulunan 5 hemşirenin hasta yakınları tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğramasına sert tepki gösteren Sağlık-Sen Şube Başkanı Maruf Yalçın, sağlıkta şiddetin önlenmesi için kalıcı ve etkin önlemlerin alınmasını istedi.

“Sağlık Çalışanlarına Değer Verilmeli”

Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıyı kınayan Batman SAĞ-ÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, sağlık çalışanlarına gerekli değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

KALP AMELİYATINDA BİR İLK

Batman Bölge Hastanesinde 50 yaşındaki kalp hastası Sabriye Oğuz, göğüs kemikleri kesilmeden ameliyat edildi.

112 Acil Çağrı Merkezi Tamamlanma Aşamasında

Vali Hulusi ŞAHİN, projesi ve ihalesi İl Özel İdaresi tarafından yapılan ve ödeneği İçişleri Bakanlığınca temin edilen ve inşaat çalışmaları tamamlanma aşamasında olan 112 Acil Çağrı Merkezi hizmet binasında incelemelerde bulundu.

TESSEP’ ten Avrupa’ya Kınama

Holanda’da yürürlüğe giren peçe ve burka yasağının inanç, düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulan bir pranga olduğunu belirten TESSEP Batman İl Temsilciliği, Avrupa’nın her türlü ahlaksızlık ve çirkefe hoşgörülü ancak Müslümanlara karşı despot kesildiğini belirtti.

Meal Sınavına Başvurular Sürüyor

Kur’an Nesli Platformunun “Kur’an Nesline Kur’an Pınarı” temasıyla düzenleyeceği umre ödüllü meal sınavına başvurular sürüyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.