Önceki Sonraki
Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor
Boğulmalara Karşı Uyarı
​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi
Öğrencilerin Hünerleri Sergilendi
Elinde Dinamit Patladı

FETÖ’NÜN KAYITLARI REFERANS ALINIYOR

Büyük mağduriyetlere yol açan Güvenlik Soruşturmalarında terör örgütü üyeliğinden cezaevinde bulunanların oluşturduğu kayıtların referans alındığını belirten Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Avukat Yusuf Tanrıseven, bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-04-21 13:33:50 eklenmiş

 Güvenlik soruşturmalarındaki yanlışlıklar ve keyfi uygulamalar ülkemizde toplumsal barışı tehdit ediyor. Gün geçtikçe mağdur sayısının arttığı güvenlik soruşturmalarından en çok etkilenenler ise bölge insanları. Suçun şahsiliğinin ihlal edildiği bu soruşturmalarda uzak bir yakını bile eğer kovuşturmaya uğramışsa şahsın mağdur edildiğini belirten Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Avukat Yusuf Tanrıseven, hükümete uyarılarda bulundu. Güvenlik Soruşturmalarında terör örgütü üyeliğinden cezaevinde bulunanların oluşturduğu kayıtların referans alındığını belirten Tanrıseven, daha fazla mağduriyet oluşturulmaması adına söz konusu kayıtların tamamen silinmesi gerektiğini vurguladı.

En çok karşılaştıkları sorunlardan birinin güvenlik soruşturmaları olduğuna işaret eden Tanrıseven, “Kişiler memuriyete alınmadan önce haklarında bir güvenlik soruşturması yapılır, bu eskiden de böyleydi. Aslında baktığımız zaman şu anda da değişen bir şey yok. Güvenlik soruşturmaları yapılırken birçok konuda kişinin sadece kendisiyle alakalı değil, annesi, babası, kardeşleri; hatta amca çocuklarına kadar araştırmalar yapılabiliyor.” dedi.

Güvenlik soruşturmalarının kişiye yönelik yapılması gerektiğini vurgulayan Tanrıseven, “Eskiden de bu araştırmalar yapılırdı; ama şuna bakılırdı: Daha çok özel güvenlik gerektiren işlerde gizlilik dereceli işlere alınırken yakın çevresine bakılıp en sağlam kişi alınmaya çalışılırdı. Ama şu anda baktığımız zaman neredeyse temizlikçi bile alınırken uzak akrabalara kadar insanlara güvenlik soruşturmaları yapılıyor. Hatta bir kurumdan diğerine geçtiğiniz zaman bile hakkınızda güvenlik soruşturmaları yapılıyor ve yine aile efradınız araştırılıyor. Normalde mevzuat geçen senenin sonlarında değişti. Artık bir kurumdan diğer kuruma geçerken güvenlik soruşturması yapılması gerekmemesine rağmen şu an hâlâ kurumlar eski alışkanlıkla bunu yapmaya devam ediyor.” diye konuştu.  

Suç ve cezaların şahsi olduğunu aktaran Tanrıseven, şunları söyledi: “Kimse başkasının işlediği bir suçtan dolayı yargılanamaz. Ama maalesef şu anda güvenlik soruşturması adı altında insanların, akrabalarının yaptığı işlerden dolayı işlere girmesi engelleniyor. Hatta bırakın işlediği suçtan, işlediği iddia edilen suçlar, hatta bunu da bir kenara bırakın eğer bir defa gözaltına alınmışsanız o bile kayıtlarda duruyor ve bu önünüze engel olarak konuluyor. Bu hukuk devleti ilkesine yakışmıyor. Hukuk devleti ilkesinde suç ve cezalar şahsidir, herkes kendi yaptığından sorumlu olur, başkasının yaptığı bir fiilden dolayı size bir kusur atfedilemez.”

Güvenlik soruşturmalardaki kayıtların FETÖ üyeleri tarafından oluşturulduğunun altını çizen Tanrıseven, “Bir de şöyle bir sıkıntı var; bu güvenlik soruşturmasındaki kayıtların büyük bir çoğunluğu şu anda terör örgütü üyeliğinden cezaevinde olan veya yargılanan kişilerin tuttuğu kayıtlardan oluşuyor. O kayıtların da aslında doğruluğunun çok ciddi bir şekilde sorgulanması gereken bir şeydir. O kayıtların baştan başa gözden geçirilmesi, hatta silinip yeniden araştırılması gerekiyor. 20 yıl önce bir olaydan dolayı gözaltına alınmışsanız, ifade için dahi çağırılmışsanız o halen kayıtlarda duruyor ve bugün bir işe gireceğiniz zaman bu önünüze engel olarak çıkarılıyor. Bu düzeltilmesi gereken ciddi bir sorundur.” ifadelerini kullandı.

Güvenlik soruşturmalarının oluşturduğu mağduriyetlerin ivedilikle giderilmesi gerektiğini aktaran Tanrıseven, konuşmasına şöyle devam etti:“Özellikle bizim bölgeye baktığınız zaman hem herkesin bir şekilde mahkemeden veya karakoldan geçtiğini biliyoruz. Bu açıdan bakarsak hiç kimsenin kolay kolay bir yere gelmemesi lazım. Bu tabi ciddi bir sıkıntıdır. Bu mağduriyetlerin artık giderilmesi lazım. Araştırmalarda gelen bilginin bile araştırılması gerekir. Çünkü gelen bilgilerin çoğu yalan yanlış bilgilerdir. Bunların da düzeltilmesi gerekiyor. Memuriyetlerde veya diğer işlerde kişinin şahsıyla ilgili bir araştırma yapılır, eğer memuriyete engel kesinleşmiş bir cezası yoksa o kişinin işe alınmasına engel olunmaması gerekiyor.” MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
YERALTI ŞEBEKESİNE BORU HATTI

Batman Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (BASKİ) Müdürlüğü, 1 Ocak – 15 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan 4,5 aylık hizmet ve faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor

Zekâtın toplum barışını sağlayan önemli bir ibadet olduğunu belirten İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek, günümüzde zekât ibadetinin her zamankinden daha çok ihya edilmesine ihtiyacın olduğunu söyledi.

Boğulmalara Karşı Uyarı

Batman Valiliği, serinlemek amacıyla sulama kanallarına girilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

VALİ HALKLA BULUŞTU

Vali Hulusi Şahin, Valilik tarafından düzenlenen Mayıs ayı “Halk Günü” toplantısında, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

ÜNİVERSİTEDE 2 BİN KİŞİLİK İFTAR

Batman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından organize edilen iftar programı, tasavvuf müziği eşliğinde huzur ve kardeşlik kampüsünde düzenlendi.

​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi

Batman’da imam hatip lisesinde öğrencilere uygulamalı olarak hac ve umre dersleri veriliyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.