Önceki Sonraki
Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor
Boğulmalara Karşı Uyarı
​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi
Öğrencilerin Hünerleri Sergilendi
Elinde Dinamit Patladı

Camiler Mukabele Halkalarıyla Renkleniyor

​On bir ayın sultanı ramazanın gelmesiyle birlikte camilerde düzenlenen mukabele programına Batman halkı yoğun ilgi gösteriyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-05-13 10:41:14 eklenmiş

Kur'an-ı Kerim ayı olarak bilinen ramazanda, Batman'daki bütün camilerde en az bir vakit okunan mukabeleye halk, yoğun ilgi gösteriyor. Toplu şekilde Kur’an-ı Kerim’in okunmasıyla oluşan manevi atmosfer, kalplere huzur veriyor.

 

Camilerde genellikle öğle namazı sonrası okunan mukabelelere, genç, yaşlı herkesin yoğun ilgi göstermesi dikkatlerden kaçmadı.

 

Camilerde imamlar ve hafızlar Kur'an-ı Kerim'i sesli olarak okurken, mukabeleye katılan cemaat ise okunan yeri takip ediyor. Okumayı bilmeyenler ise okunan Kur’an-ı dinliyor. Yaklaşık 45 dakika süren cüzün okunmasıyla o günkü mukabele sona ererken halk, Kur'an mukabelesinin ardından kişisel ibadetlerini yerine getirmeye devam ediyor.

 

Mukabele halkalarına katılan Batmanlılar, toplu olarak Kur'an okumanın heyecanını yaşadıklarını belirttiler.

 

“RAMAZAN AYI KUR'AN AYIDIR”

 

Her yıl ramazan ayında öğle namazı sonrasında mukabele halkalarını oluşturduklarını ifade eden Batman merkez Ulu Camii İmam Hatibi Abdullah Sav, " Ramazan ayını sevinçle karşıladık. Bu ayda en büyük ibadetlerden bir tanesi de mukabeledir. Cemaatimizle beraber mukabelemizi yaptık. Ramazan ayı ayrıca Kur'an ayıdır. Malumunuz mukabele Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ile Cebrail’in karşılıklı Kur'an-ı Kerim okumasıyla başlamıştır. Mukabele Peygamber Efendimizden bu yana gelen asırlık sünnettir ve İslam geleneğidir. Biz de yıllardır camimizde bu geleneği sürdürüyoruz.” dedi.

 

Mukabeleye büyük bir teveccühün olduğunu vurgulayan Sav, “500’ün üstünde cemaatle mukabelemizi yapıyoruz. Teveccüh çok güzeldir. Kur’an-ı Kerim’i, tecvidi zayıf olanlar, Kur’an’a gönül verenler de bu mukabeleyi takip ediyor. Mukabele sayesinde sıcak bir ortamda oluşuyor. İnsanlarda birlik ve beraberlik, muhabbet oluşuyor.” diye konuştu.

 

Mukabeleye katılmanın mutluluğunu yaşadığını aktaran cami cemaatinden Şevket Çelebi, “Kur’an okuyanlar cennete gidecek. Çünkü Kur’an ahirette onlara rehber olacaktır. Mukabeleye katılmak çok iyi bir şeydir.” ifadelerini kullandı.

 

“KUR’AN BEREKETTİR”

 

Her ramazanda mukabele halkalarına katıldığını ifade eden Emrah Uraz, “Her ramazanda mukabeleye katılıyorum. İnşallah bir ay boyunca her gün mukabeleye katılarak Kur’an-ı tamamlamaya çalışacağız. Kur’an berekettir. Mukabele Peygamberimiz ile Cebrail’den gelen bir şiardır. Çok mutluyuz.” şeklinde konuştu.

 

“MUKABELEYİ DİNLEMEK ÇOK GÜZEL BİR DUYGUDUR”

 

Cami cemaatinden Ali Sırlan ise şunları söyledi: “İbadet için camiye geliyorum. Okunan Kur’an-ı dinliyorum. Bu ay on bir ayın sultanıdır ve biz Müslümanlar için çok değerlidir. Burada mukabeleyi dinlemek çok güzel bir duygudur.”

 

Tüm Müslümanların Kur’dan faydalanması gerektiğine işaret eden Abdulkadir Turan, “Bu mübarek ayda Kur’an-ı okuyup, dinlemek herkese nasip olmaz. Bu ay çok değerli bir aydır. Bu ayda iman artmaktadır. Özellikle camide Kur’an okunması çok güzeldir. Kur’an’dan daha güzel bir şey var mı? 80 milyon Türkiye halkı Kur’an’dan faydalanmalıdır.” dedi.

 

“KUR’AN, HEM DÜNYA HEM DE AHİRETİN YOL GÖSTERİCİSİDİR”

 

Her ramazanda Kur’an halkalarına katıldığını söyleyen Rıfat Koloman da şunları kaydetti: “Ramazanda Kur’an okumak büyük bir nimettir. Kur’an hem dünya hem de ahiretin yol göstericisidir. Kur’an dünya ve ahiretimiz için bir menfaattir. Kur’an-ı dinlemeliyiz. Kur’an-ı dinleyenler onun ortaklarıdırlar. Kur’an’a saygı gösterenler Allah’a, Peygambere saygı göstermiş gibiler. Kur’an bizlere ahirette şahitlik edecektir. Mukabelede emeği geçenlerden Allah razı olsun.” ABDURRAHMAN ÖZMEN                  

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
YERALTI ŞEBEKESİNE BORU HATTI

Batman Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (BASKİ) Müdürlüğü, 1 Ocak – 15 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan 4,5 aylık hizmet ve faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor

Zekâtın toplum barışını sağlayan önemli bir ibadet olduğunu belirten İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek, günümüzde zekât ibadetinin her zamankinden daha çok ihya edilmesine ihtiyacın olduğunu söyledi.

Boğulmalara Karşı Uyarı

Batman Valiliği, serinlemek amacıyla sulama kanallarına girilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

VALİ HALKLA BULUŞTU

Vali Hulusi Şahin, Valilik tarafından düzenlenen Mayıs ayı “Halk Günü” toplantısında, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

ÜNİVERSİTEDE 2 BİN KİŞİLİK İFTAR

Batman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından organize edilen iftar programı, tasavvuf müziği eşliğinde huzur ve kardeşlik kampüsünde düzenlendi.

​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi

Batman’da imam hatip lisesinde öğrencilere uygulamalı olarak hac ve umre dersleri veriliyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.