Önceki Sonraki
Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor
Boğulmalara Karşı Uyarı
​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi
Öğrencilerin Hünerleri Sergilendi
Elinde Dinamit Patladı

Ramazanda Köylüler Elektriksiz ve Susuz Bırakıldı

DEDAŞ, kaçak ekibini köye almadıkları gerekçesiyle köyün elektriğini kesince Ramazan ayında köylüler susuz kaldı. Köylülerin yoğun tepkisi ve olayın basına yansıması üzerine köye gece saatlerinde tekrar elektrik verildi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-05-13 10:50:18 eklenmiş

Beşiri ilçesine bağlı Doğankavak (Hathatke) köyü sakinleri, haksız kaçak cezası yazıldığı gerekçesiyle DEDAŞ’ın kaçak ekibini köye almadıklarını ve bu nedenle elektriklerinin kesildiğini belirtti. Elektrikleri kesilen köy sakinleri mağduriyetlerini dile getirerek, yetkililere seslendiler. Konuyla ilgili açıklama yapan DEDAŞ ise ekiplerin köye alınmadığı için elektriği kestiklerini belirtti.   

 

Köy sakinleri, kendilerine haksız kaçak elektrik cezası yazdığı iddiasıyla DEDAŞ ekibinin köye girmesine izin vermedi. Jandarma eşliğinde köye giden DEDAŞ ekibi ile köy sakinleri arasında ‘haksız kaçak cezası’ tartışması yaşandı.

 

Köy halkının köye girmelerine müsaade etmediği DEDAŞ ekibi tarafından köyün elektrikleri kesildi.

 

Köyde kaçak kullanmayan insanların da cezalandırıldığını belirten köy sakinleri, DEDAŞ’a tepki gösterdiler. Yaşadıkları mağduriyeti anlatan köylüler, sorunun bir an önce giderilmesi gerektiğini kaydettiler.

 

DEDAŞ ekibinin köyde kaçak kullanan ve kullanmayan herkese sayaçlarına bile bakmadan kaçak cezası yazdığını ileri süren köy muhtarı Mehmet Şirin Özcan, DEDAŞ’ın kaçak ekibine güvenmediklerini söyledi.

 

Elektriklerinin kesilmesi nedeniyle yüzlerce öğrencinin eğitimlerinin yarım kalacağını, köylülerin ramazan ayında büyük bir mağduriyet yaşayacağını vurgulayan Özcan, bunun büyük bir haksızlık olduğunu ifade etti.

 

 “SAYAÇLARA BAKMADAN CEZA KESİYORLAR”

 

Geçen yıl DEDAŞ ekibinin köyde rastgele ceza yazdığını öne süren Özcan, “2 binden 5-6 bine kadar bize ceza kestiler. O yüzden onlara güvenimiz kalmadı. DEDAŞ kaçak olsa olmazsa herkese ceza kesiyor, bazı sayaçlara bakmadan ceza kesiyorlar. Yetkililer mağduriyetimizi görsün istiyoruz. Millet mağdurdur. Ramazanda mağduriyetimiz artmasın. Düzenli olarak herkes ayda 100 lira veriyor. Kaç seneden beri böyle para veriliyor. Elektriğimizi bağlasınlar istiyoruz. Elektrik olmayınca su ve hayat yok.” diye konuştu.

 

“KAÇAĞI OLAN OLMAYAN HERKESE CEZA KESMİŞLER”

 

DEDAŞ ekibinin kendilerine haksız yere ceza yazdığını vurgulayan köy sakinlerinden İsmet Büyüktop, “DEDAŞ ekipleri kaçağı olan olmayan herkese ceza kesti. Köylüler olarak yetkililere ricada bulunduk ama bir çözüm bulamadık. Kaçağı olan olmayan herkese ceza kesmişler. Sayacı çalışana da çalışmayana da ceza kesmişler.” ifadelerini kullandı.

 

“KÖYLÜ RAMAZANDA SUSUZ BIRAKILDI”

 

Yaşanan duruma tepki gösteren köy sakinlerinden Alaattin Karabulut ise şunları söyledi:

 

“İki de bir köyümüze baskın yapılıyor. Sayaçları çalışan çalışmayan herkese ceza yazıyorlar. Köylü olarak fakir ve mağduruz. Elektrik tellerimizi koparmışlar. Köyümüzün nüfusu kalabalık, iki cami ve okulumuz var. Suyumuz kuyulardan elektrik vasıtasıyla çıkarılıyor. Köylü bu ramazanda susuz bırakıldı. Devletin bir an önce bu işe bir çözüm getirmesini talep ediyoruz. Menfaatleri için millete ceza kesiyorlar. Devletin bize sahip çıkması gerekir.”

 

DEDAŞ'TAN AÇIKLAMA

 

Konuyla ilgili konuşan DEDAŞ yetkilileri, kayıt dışı elektrik taraması yapan görevlilerinin köye alınmaması nedeniyle köyün elektriğinin kesildiğini belirttiler.

 

GECE SAATLERİNDE KÖYE YENİDEN ELEKTRİK VERİLDİ

 

Köylülerin elektrik kesintilerine yoğun tepkisi ve olayın basın ile sosyal medya üzerinde duyulması üzerine DEDAŞ gece saatlerinde köye tekrar elektrik vermeye başladı.  MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

 

 

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
YERALTI ŞEBEKESİNE BORU HATTI

Batman Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (BASKİ) Müdürlüğü, 1 Ocak – 15 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan 4,5 aylık hizmet ve faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Zekât Toplumsal Barışı Sağlıyor

Zekâtın toplum barışını sağlayan önemli bir ibadet olduğunu belirten İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek, günümüzde zekât ibadetinin her zamankinden daha çok ihya edilmesine ihtiyacın olduğunu söyledi.

Boğulmalara Karşı Uyarı

Batman Valiliği, serinlemek amacıyla sulama kanallarına girilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

VALİ HALKLA BULUŞTU

Vali Hulusi Şahin, Valilik tarafından düzenlenen Mayıs ayı “Halk Günü” toplantısında, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

ÜNİVERSİTEDE 2 BİN KİŞİLİK İFTAR

Batman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından organize edilen iftar programı, tasavvuf müziği eşliğinde huzur ve kardeşlik kampüsünde düzenlendi.

​Uygulamalı Hac Ve Umre Dersi

Batman’da imam hatip lisesinde öğrencilere uygulamalı olarak hac ve umre dersleri veriliyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.