Önceki Sonraki
TAZİYE MESAJI
İLÇE GENÇLİK VE SPOR’DA YAZ HAREKETİ
İKİ AİLE ARASINDA KAVGA: 1 kişi öldü 2’si ağır 4 kişi yaralandı
ÇOCUKLAR ATEŞLE OYNADI
Sözleşmelilerden TBMM’ye Mektup

ANIZ YANGINLARINA DİKKAT

Beşiri Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, hububat hasadının yapıldığı bu mevsimde anız yakmaların önüne geçebilmek için çiftçileri bilgilendirici, uyarıcı açıklamalarda bulundu.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-07-11 09:20:45 eklenmiş

 

Diğer illerde olduğu gibi ilçemizde de hasat sonrası yakılan anızların büyük tehlike oluşturmakta olduğunu kaydeden Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü yetkilileri uyarılarda bulundu. Yetkililer geçen yıllarda gerek tedbirsizlik ve dikkatsizlik, gerekse toprak işlemeyi kolaylaştırmak gibi nedenler ile çiftçilerin bütün uyarılara rağmen tarlada kalan arpa ile buğday saplarını yani anızları yakmaya devam ettiklerini söyledi.

Tarım alanlarında kaydedilen teknolojik gelişmeyle birlikte, hububat hasadı yapan biçerdöverlerin bitki saplarını yüksekten kesmesiyle tarlalar üzerinde bırakılan sapların anızın toprakla karıştırılıp gübre yapılabileceğini hatırlatan İlçe müdürü Hasan Uras , "Bu otlar ve saplar, ekonomik değer taşımadığı gerekçesiyle, ateşe verilmektedir, dolayısıyla toprağın organik madde miktarı azalmakta, bu da verimsizliğe yol açmaktadır. Ne acıdır ki çiftçilerimiz önce bitki artıklarının kendi elleriyle yakıp sonra da ekecekleri ürüne fayda sağlasın diye binlerce lira karşılığında organik gübre kullanmaktadır. Oysa bitki artıklarını ve toprağın canlılığını yakmadan bu fayda kendiliğinden sağlanabilmektedir." dedi.

MADDİ VE MANEVİ ZARARLARI OLUYOR

İşlerini kolaylaştırmak için çiftçiler tarafından seçilen anız yakma yönteminin hem toprağa hem de çevreye büyük zararları olduğunu belirten Uras, şöyle devam etti: "Anız yangınları; toprağın yapısında ve bitki büyümesinde önemli fonksiyonu olan organik maddeyi azaltmakta, toprak sıcaklığının yükselmesi sonucu toprağın mikrobiyolojik aktivitesi gerilemekte ve biyolojik denge bozulmaktadır. Sonuç itibari ile toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin bozulması sonucu verimlilik düşmektedir." İfadelerini kullandı.

Ülke ekonomisi için maddi ve manevi kayıplara sebep olan anız yangınlarının, kaybolan doğal kaynaklarla beraber yanmış tarlalar ve ormanlık alanların kötü bir görüntü sergileyerek insan sağlığına da olumsuz etkisi olduğunu, astım hastalarının hastalıklarını tetiklediğini, olumsuz yönde etkilediğini söyleyen İlçe Müdürü Hasan URAS, bununla beraber aynı zamanda anız yangınları sonucu tarladan geçmekte olan enerji nakil ile haberleşme hatlarının büyük ölçüde zarar gördüğünü sözlerine ekledi.

GÖRDÜĞÜNÜZ YANGINLARI HABER VERİN

Anız yakmanın yasak olması nedeniyle anız yakanlar hakkında cezai müeyyide olduğunu hatırlatan ilçe müdürü, Valilik Genel Emri ile (2019/1) ,Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, 2872 sayılı Çevre Kanunu çerçevesinde anız yakmada dekar başına 60.11 TL ceza kesileceğini, sulak alan, meskûn mahalde ve ormanlık alanlarının yakınında meydana gelecek anız yakmalara ise bu oranın 5 misli yani 300.55 TL ye kadar artacağı uyarısında bulundu ve vatandaşların bu konuda dikkatli olmalarını, anız yakılması olayı gördüklerinde ise 181 çevre, 156 Jandarma İmdat, 155 Polis İmdat ve 110 İtfaiye ‘ye durumu ücretsiz olarak bildirebileceklerini belirtti.  EKREM GÜLŞEN

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Vali Şahin; “Köylerin Sorunları Çözülsün”

Muhtarlardan sorunları dinleyen Vali, kurumlardan köylerin sorunlarının çözümünü istedi.

VALİ ŞAHİN OSB'Yİ ZİYARET ETTİ

Vali Hulusi ŞAHİN, Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) naylon poşet üretimi yapan Pınar Plastik fabrikasında incelemelerde bulundu.

Üniversite Mezununa 100 Bin TL’ye Kadar Hibe

Tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu olup kırsalda üretim yapacak gençlere 100 bin TL'ye kadar hibe verileceğine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Umut Kervanı Hasta’ya Umut Oldu

Maddi imkânsızlıklar ve hastaneden randevu alamaması nedenleriyle tedavisi geciken 17 yaşındaki gencin dramının gündeme gelmesi üzerine harekete geçen Umut Kervanının girişimleri sonucu hastaneden randevu alındı.

TAZİYE MESAJI

TAZİYE MESAJI

Taşınan Köy Suya Kavuştu

Yapılan Ilısu Barajı nedeniyle taşınan köylerin su ihtiyacını karşılamak için Batman İl Özel İdaresi'nin sondajla kuyu açma çalışmaları sonuç verdi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.