Önceki Sonraki
“Kur’an Nesline Kur’an Pınarı Yarışması”
PKK KÜRTLÜK ADINA KÜRTLERİ KATLETTİ!
ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN BİR DİZİ ZİYARET
Katillere Lanet Yürüyüşü!
Kani Rawal Camii İbadete Açıldı

Kilimcilik Mesleği Unutulmaya Yüz Tutmuş

Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olan kilimcilik mesleğini ilerleyen yaşına rağmen sürdüren Muhtar Bilici, “Çalışmayı bıraktığım gün elime baston alırım” diyerek sağlığı ve ömrü el verdiği müddetçe çalışmaya devam edeceğini söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-09-10 12:37:33 eklenmiş

 

Henüz 7 yaşında iken hem okula gidip hem de amcasının yanında çırak olarak başladığı kilimcilik mesleğini hiç ara vermeden 73 yıldır severek sürdüren 80 yaşındaki Muhtar Bilici, ilerlemiş yaşına rağmen her gün iş yerine gelerek tezgâh başında çalışmaya devam ediyor.

Yıllardır büyük bir aşk ve heyecanla sürdürdüğü kilim dokuma mesleğinin, teknolojik yeniliklerle beraber fabrikasyon halı ve kilimlerin çıkmasıyla sonunun gelmesine üzüldüğünü belirtti.

Bölgede kalan sayılı kilim dokuma ustalarından biri olduğunu belirten Bilici, 80 yıllık ömründe hemen hemen hiç doktora gitmediğini, sağlığını ve sıhhatini ise yaptığı mesleğe borçlu olduğunu ifade etti.

Her gün asırlık dokuma tezgâhının başında farklı desenlerde el emeği kilimler dokuyan Bilici, ürettiği kilimleri satarak geçimini sağladığını belirterek, “6-7 yaşlarında bu mesleğe başladım ve o dönem okuma yazma bile bilmiyordum. Dükkâna giderken, yol üzerindeki dükkânları sayarak sayı saymayı öğrendim. 8-9 yaşına gelince de bir dönem çıraklık yaptım. Boyum tezgâha yetişince kalfa oldum. Daha sonra usta oldum. O günden bugüne kadar mesleğime devam ediyorum.” dedi.

 “ÇALIŞMAK BANA BİR ANTRENMAN VE SPOR GİBİ GELİYOR”

Bilici, “Çalışmayı bıraktığım gün elime baston alırım” diyerek, çalışmanın sağlığı üzerindeki olumlu etkisini vurgulayarak, “Vücudum çalışmaya alışmış ve vücut çalışmak istiyor. Çalışmak bana bir antrenman ve spor gibi geliyor. Kimi antrenman yapmak için spor için koşu yapıyor, kimi top oynuyor ve benim de sporum kilim tezgâhı başında çalışmak. Vücudu çalıştırmaya alıştırmışım. Çalışmayı bıraktığım gün elime baston almam lazım. Çünkü yürüyemem, bu yüzden yavaş ta olsa çalışmam gerekir diye düşünüyorum. Zaten para kazanamıyorum, amacım para kazanmak da değil” ifadelerini kullandı. MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
“Kur’an Nesline Kur’an Pınarı Yarışması”

Kur'an Nesli Platformu tarafından 15 Eylül’de Türkiye geneli gerçekleştirilen umre ödüllü “Kur’an Nesline Kur’an Pınarı Yarışması”na ilçemizden de yoğun katılım oldu.

Yetkililerden Destek Bekliyoruz

Batman’da Aracı kurşunlanmış olarak bulunan oto galerici bir haftadır kayıp. Oto galericinin ailesi yetkililerden destek bekliyor.

VALİDEN YARALILARA ZİYARET

Vali Hulusi ŞAHİN, Kulp saldırısında yaralanan Batmanlı vatandaşları Diyarbakır’daki hastanelerde ziyaret etti.

TOPLU TAŞIMADA YENİ SİSTEME GEÇİLİYOR

Batman Belediyesi, şehir içi toplu taşıma otobüs güzergâh hatlarına yönelik yapılan yeni düzenleme çalışmaları sürerken belediye otobüs şoförleri son çalışmalar hakkında bilgilendirildi.

Sahte Para Kavgası Gencin Hayatına Mal Oldu

Batman merkezde Pazar esnafı arasında yaşanan sahte para tartışması sonrası çıkan kavgada yaralanan genç hayatını kaybetti.

PKK KÜRTLÜK ADINA KÜRTLERİ KATLETTİ!

Kürt halkının haklarını savunma iddiasındaki PKK, yine Kürtleri katletti. PKK’nin havaya uçurduğu minibüsün içinde katledilen 7 işçinin içinde bulunan 2 Batmanlı işçi için ilimizde cenaze töreni düzenlendi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.