Önceki Sonraki
YARIM KALAN YOL KAZALARA DAVETİYE ÇIKARIYOR
MİNİK EREN YARDIM BEKLİYOR
İSTİHDAMI KONUŞTULAR
Manastırı Restore Çalışması Sürüyor

Zamana Ayar Veriyor

12 yaşında iken çırak olarak başladığı saat tamirciliğini yarım asırdır severek sürdüren 63 yaşındaki Ejder Vurucu, çalışma azmiyle gençlere örnek oluyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-10-07 12:17:21 eklenmiş

Güneş saatinden su saatine, su saatinden kum saatine, kol saatinden duvar saatine kadar değişik aşamalar geçiren saatler, günümüzde telefon ekranlarına sığacak kadar gelişim gösterdi. Buna rağmen teknolojinin gelişimi saatçilik mesleğini yok edemedi.

 

Yarım asırdır saat tamirciliği yapan Ejder Vurucu, mesleğini ilk günkü aşkla sürdürüyor. 1970 yılında ilkokul 5’inci sınıf öğrencisi iken mahallelerindeki bir saatçinin yanında çırak olarak işe başlayan Vurucu, uzun yıllar burada çalıştı ve askerliğini yaptıktan sonra kendi işyerini açtı.

 

Çırak olarak başladığı mesleğini yıllardır sürdürmenin mutluluğunu yaşayan Vurucu, doğup büyüdüğü Mahallesi’ndeki işyerinde mesleğini sürdürerek, bu mesleği ayakta tutmaya çalışan ender isimlerden biri olarak tanınıyor.

 

İlkokul 5’inci sınıfa giderken 1970 yılında bu mesleğe başladığını belirten Vurucu, “O dönemden beri bu mesleğe devam ettim. Şu an 63 yaşındayım. O dönemki saatler ile şimdiki saatler arasında çok fark var. Eski saatlerin tamiri biraz daha kolaydı. Şimdiki saatlerde teferruat çok arttı ve biz de yeniliğe ayak uydurduk. Bu mesleğe merak ile başladım. Bu meslek öyle 1-2 senede öğrenilmiyor. Yavaş yavaş tecrübe kazanarak Allah’a şükürler olsun bu yaşa kadar geldik.” dedi.

 

“BU MESLEK BANA HEM MESLEKTE HEM DE HAYATTA SABRI ÖĞRETTİ”

 

Mesleğinin kendisine hem meslekte hem de günlük hayatta sabırlı olmayı öğrettiğini belirten Vurucu, “Çünkü sabırlı olmayan, bu işi kesinlikle yapamaz. Bazı müşteriler tamir esnasında bizi seyrediyorlar. Bir saat uğraştığımızı görünce ‘ben olsam şimdi o saati kaldırır yere atardım, nasıl sabırlı birisin’ diyorlar. Gerçekten bu meslek bize sabrı öğretti. Hem meslekte hem de hayatta sabrı öğretti. Saatçilik mesleğinde elinin titrememesi lazım, elini titrerse saat tamirciliğini yapamazsın. Gözün iyi görmesi lazım. Ama belli bir yaştan sonra göz ne kadar iyi görse de olmuyor. Tamir yaparken yakını gösteren büyüteç kullanıyoruz. Şimdi ancak onun vasıtasıyla çalışabiliyoruz. Yoksa çalışamayız, gözümüz görmez.” diye konuştu. ABDURRAHMAN ÖZMEN

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
YATIRIMLAR MASAYA YATIRILDI

Vali Hulusi Şahin başkanlığında Valilik toplantı salonunda yapılan "2019 yılı 4. dönem İl Koordinasyon Toplantısı’nda yatırım projeleri ve şimdiye kadar yapılan çalışmalar masaya yatırıldı. Toplantıda belediye başkan yardımcısı ile batman üniversitesi rektörü arasında polemik yaşandı.

YARIM KALAN YOL KAZALARA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Yollarının mucur döküldükten sonra yarım bırakıldığını belirten Doğankavak Köyü sakinleri, bu durumun kazalara davetiye çıkardığını belirterek yollarının yapılmasını istedi.

Ters yatan kamyonet sürücüsü yaralandı

Batman'da bir kamyonet kontrolden çıkarak ters yattı, kazada sürücü yaralandı.

SIĞIR SAYISINDA ARTIŞ

Batman, Siirt, Şırnak ve Mardin'deki büyükbaş sayısı, geçen yıla göre artış gösterdi.

PEYNİR’İN FIYATI CEP YAKIYOR

Kilo fiyatı 40 liraya yükselen peynir dar gelirli vatandaş için lüks tüketim ürünü haline geldi.

Pamuk Yetiştiriciler Dertli

Bölgemizde Pamuk yetiştiren çiftçiler yıl içinde sürekli gelen zamlarla beraber pamuk fiyatlarının kesin bir fiyata bağlanmamış olmasından dolayı dert yanıyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.