Önceki Sonraki
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Umre ödüllü Siyer Yarışması'nın startı verildi
ONUN YOLU İNSANLIĞI KURTARABİLİR
HÜDA PAR’DAN KANDİL MESAJI
Eğitimden Bir Kare Fotoğraf Yarışması

Doğalgaz Oduncuları Vurdu

Bir zamanların en çok satılan ve kullanılan yakıtı olan odun kullanımı, doğalgazın yaygınlaşmasıyla azaldı. Batman'da yılda bin ton odun satılırken şimdilerde ise bu sayı 200 tona düşmüş durumda.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-11-03 12:59:47 eklenmiş

 

Eskiden yoğun talep nedeniyle siparişlere yetişemeyen odun satıcıları, şimdilerde ise işlerinin azalmasıyla günün birçoğunu oturarak geçiriyor. Batman'da son yıllarda doğalgaz kullanımının yaygınlaşması, odun satışlarını azalttı.

Batman'a doğalgaz gelmeden önce yılda bin ton odun satan oduncu esnafı, doğalgaz geldikten sonra ise yılda ancak 200 ton odun satabiliyor.

Bayındır Mahallesinde bulunan oduncular sitesinde yaklaşık 30 esnaf bulunurken, odun işinde çalışan işçi sayısı ise 150 kişi. Mardin ve Siirt başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden, Batman Oduncular Sitesi'ne getirilen odunların büyük bölümü, satışların azalması sebebiyle elde kalıyor.

Doğalgazın şehrin tamamına yayılmasıyla birlikte işlerinin bitebileceğini belirten Oduncular Sitesi esnafı Celal Gökalp, her yıl ortalama 200 ton satış yaptıklarını, bu yıl hem doğalgaz hem de mevsimin iyi geçmesi nedeniyle satışlarının yarı yarıya düştüğünü ifade etti.

Gökalp, "Her yıl bu mevsimde stoklardaki odunlar tükenirdi. Fakat bu yıl havaların iyi geçmesi nedeniyle stoklardaki odunların tükenmesini bırakın, yaz mevsiminde getirdiğimiz odunlar bile elde kaldı. Daha önce yılda bin ton odun satıyorduk, şimdi ise 200 ton odun satıyoruz. 35 yıldır bu mesleği yapıyorum. Doğalgaz kullanımı satışlarımızı etkiledi." dedi.

Odun almak isteyen vatandaşlara seslenen Gökalp, "Odunlarımız meşe odunlarıdır. Eğer müşteri odun almak istese, odun almanın tam zamanıdır. Bir ay sonra odun almak isteyen sıkıntı yaşayacak. Odunlar yaş oldukları için sobada yanmayacak. Şimdi odunlar kurudur. Tavsiyemiz bugünlerde gelip odunlarını alsınlar. Kışa girdiğimiz zaman odunlar gelmezse o zaman odun fiyatları yükselecek." diye konuştu.

Daha önceleri balta ile odun kestiklerini, bunun için çok zorlandıklarını ve günde sadece bir ton odun kesebildiklerini belirten odun kırıcı Nezir Kaya, yeni çıkan aletler sayesinde günde 3-4 ton odun kesebildiklerini kaydetti. MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Beşiri ilçe Kaymakamı Sinan AŞCI koordinesinde, ilçe Tarım ve Orman müdürlüğü tarafından temin edilen 2 bin 500 fidan toprakla buluştu.

Yetimler Vakfı’ndan “Bir Bot-Bir Mont” Kampanyası

İlimizdeki yetim çocuklara da yaptığı yardımlarla tanınan Yetimler Vakfı Bir bot-bir mont” kampanyası başlattı.

YEREL ESNAFA DESTEK ÇAĞRISI

İş adamlarından Batman’ın ekonomisine büyük katkı sağlayan, binlerce aileye ekmek kapısı olan yerel esnafa destek çağrısı geldi.

Umre ödüllü Siyer Yarışması'nın startı verildi

​Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından her yıl düzenlen Siyer Yarışması'nın bu yıl 2 Şubat 2020 tarihinde yapılacağı ve dereceye girenlere umre ile 2 bin çeşit ödül verileceği açıklandı.

TÜGVA, ONUTÇU İle Yoluna Devam Edecek

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Batman Temsilciliğinin 3’üncü Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. TÜGVA İl Temsilciliğini Abdullah MEMİŞ’den, Mehmet ONUTÇU devraldı.

ONUN YOLU İNSANLIĞI KURTARABİLİR

Bugün idrak etmeye başladığımız Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla mesaj yayınlayan İslami vakıf ve STK’lar, büyük bir buhran içinde yüzen insanlığı ancak Peygamberimizin yolunun kurtuluşa ulaştırabileceğini belirttiler.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.