Önceki Sonraki
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Umre ödüllü Siyer Yarışması'nın startı verildi
ONUN YOLU İNSANLIĞI KURTARABİLİR
HÜDA PAR’DAN KANDİL MESAJI
Eğitimden Bir Kare Fotoğraf Yarışması

Sobacılık Mesleği Öldü

Doğalgazın gelmesiyle birlikte satışlarının durduğunu ve iş yapamaz hale geldiklerini ifade eden 48 yıllık soba ustası Beşir Göz, mesleklerinin ölme noktasına geldiğini kaydetti.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-11-03 13:09:30 eklenmiş

 

Doğalgazın ilin neredeyse tamamına yayılmasıyla birlikte sadece çevre mahalleler ve köy kesimlerine soba satabildiklerini belirten Göz son 10 yılda soba fiyatlarındaki artışlardan dolayı insanların bir hayli şikâyetçi olduğunu ifade etti.

"30 SENE ÖNCE İŞ YOĞUNLUĞUNDAN YEMEK YEMEYE VAKİT BULAMIYORDUK"

15 sene önce 9 tane deposunun olduğunu ve şu an iş azlığından dolayı depo bile tutmaya gerek kalmadığını ifade eden Göz, "Doğalgaz geldiğinden beri tüm işler durdu. 30 sene önce yemek yemeğe bile zor vakit buluyorduk. Gece saat birlere kadar çalışıyorduk. Bekçiler vardı o zaman, gelip zorla kapatıyorlardı. Ama doğalgazın gelmesiyle beraber işlerimiz bitti." dedi.

"KÖYLERDEN ŞEHRE GÖÇ OLMADAN ÖNCE SOBA YETİŞTİREMİYORDUK"

Köylülerin şehir merkezine gelmesiyle beraber soba satışlarında düşüş yaşandığını ifade eden Göz, "Köylerden insanlar şehre gelmeden önce işlere yetişemiyorduk. 20 gün öncesinden gelip parasını peşin veriyordu. Artık hazır ürün getiriyoruz, onda da kâr yok. Eskiden çok güzel para kazanıyorduk. 20 yıl önce zengin olan daha da zenginleşti. Fakir olanlar da daha da fakirleşti. Köylerden talep az da olsa var ama şehir merkezinde talep yok denilecek seviyeye geldi. Devlet kurumları da eskiden gelip 100 tane soba birden alıyordu ama onlar da uzun yıllardır hiç almıyorlar." ifadelerini kullandı.

Son yıllarda sobalarda büyük zam artışın olduğunu da dile getiren Göz, "İş yerine 10 kişi girip 10 kişi çıkıyordu, soba almak için sıraya giriyorlardı. Ama şimdi bir kişi bile gelse buna da şükür demek zorunda kaldık. Vatandaş da şikâyetçi bu durumdan. Sobanın fiyatı her sene artıyor. Şu an sobanın fiyatı 500 lira 600 lira arasında değişiyor, en ucuzu 250 TL. Eskiden sobanın en yüksek fiyatı 150 ile 200 TL arasındaydı. Fabrika durmadan zam yapıyor. Demire zam geldi deyip durmadan fiyat arttırıyorlar. Eskiden yılda bir sefer zam yapılırken şimdilerde her gün zam yapılmaya başlandı." diye konuştu.

"BU GİDİŞLE DÜKKÂNA KİLİT VURMAK ZORUNDA KALACAĞIZ"

Sigorta ve vergi masraflarından dolayı sobacılık mesleğini öğrettiği çocuklarının dahi kendi masraflarını çıkaramadıklarını ifade eden Göz, iş yerine kilit vurma noktasına geldiklerini kaydetti. MEHMET SIDDIK ÖZDEMİR

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Beşiri ilçe Kaymakamı Sinan AŞCI koordinesinde, ilçe Tarım ve Orman müdürlüğü tarafından temin edilen 2 bin 500 fidan toprakla buluştu.

Yetimler Vakfı’ndan “Bir Bot-Bir Mont” Kampanyası

İlimizdeki yetim çocuklara da yaptığı yardımlarla tanınan Yetimler Vakfı Bir bot-bir mont” kampanyası başlattı.

YEREL ESNAFA DESTEK ÇAĞRISI

İş adamlarından Batman’ın ekonomisine büyük katkı sağlayan, binlerce aileye ekmek kapısı olan yerel esnafa destek çağrısı geldi.

Umre ödüllü Siyer Yarışması'nın startı verildi

​Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından her yıl düzenlen Siyer Yarışması'nın bu yıl 2 Şubat 2020 tarihinde yapılacağı ve dereceye girenlere umre ile 2 bin çeşit ödül verileceği açıklandı.

TÜGVA, ONUTÇU İle Yoluna Devam Edecek

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Batman Temsilciliğinin 3’üncü Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. TÜGVA İl Temsilciliğini Abdullah MEMİŞ’den, Mehmet ONUTÇU devraldı.

ONUN YOLU İNSANLIĞI KURTARABİLİR

Bugün idrak etmeye başladığımız Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla mesaj yayınlayan İslami vakıf ve STK’lar, büyük bir buhran içinde yüzen insanlığı ancak Peygamberimizin yolunun kurtuluşa ulaştırabileceğini belirttiler.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.