Önceki Sonraki
“YOK EDİLEN İNSANLIKTIR”
HÜDA PAR’DAN ESNAFA BAYRAM ZİYARETİ
Bayramlaşıp Aşı Oldular
ARAÇ ŞARAMPOLE YUVARLANDI
BEŞİRİ’DE 15 TEMMUZ ETKİNLİĞİ

120 KM BAGAJDA TAŞINDI

​Kozluk ilçesinde 70 yaşındaki yatalak alzheimer hastası Yusuf Çetin, tedavi için getirildiği hastanedeki muayenesinin ardından, iddiaya göre talep ettiği ambulans verilmeyince, ticari aracın bagajında 120 km boyunca taşındı.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-11-18 07:55:27 eklenmiş

 

Kozluk (Hezo) ilçesinde 70 yaşındaki yatalak Alzheimer hastası Yusuf Çetin, tedavi için getirildiği hastanedeki muayenesinin ardından, talep edilen ambulans verilmeyince ticari taksinin bagajında gidiş ve geliş olmak üzere 120 kilometre boyunca taşındı.

Yaşanan duruma tepki gösteren hasta yakınları, 2019 Türkiye'sinde böylesi bir durumun kabul edilemeyeceğini belirterek, büyük bir mağduriyet yaşadıklarını ifade ettiler.

Kayadibi (Manere) köyünde oturan Alzheimer, şeker ve tansiyon hastası yatalak Yusuf Çetin, köyden ambulansla Kozluk Devlet Hastanesi Acil Servis Bölümüne getirildi. Yapılan muayenesinin ardından Çetin, ameliyat için Batman'daki özel bir hastaneye sevk edildi, ancak Çetin'e refakat eden oğlu Serdar Çetin'in ambulans talebi karşılanmadı.

Ağır hastalarını Batman'a götürebilmek için 2 gün boyunca çalmadığı kapı bırakmadıklarını söyleyen Çetin, tüm çabalarına rağmen bir sonuç alamadıklarını ve bu yüzden babasını ticari bir taksinin bagajında taşıdıklarını kaydetti.

"Acil hasta olmadığı" gerekçesiyle kendilerine ambulans verilmediğini dile getiren Çetin, gittikleri hastanede de mağduriyet üstüne mağduriyet yaşadıklarını ifade etti.

"ACİL HASTA OLMADIĞI' GEREKÇESİYLE AMBULANS VERMEDİLER"

Yaşadıklarını anlatan Çetin, "2-3 gün önce babam rahatsızlandı. Ambulans çağırdık. Geldik Kozluk Devlet Hastanesine. Doktor geldi ve  'Ameliyat olması lazım. Benim alanım değil, ameliyat yaparım ama fenalaşırsa müdahale edemem.' dedi. Ben de 'O zaman bizi Batman'a sevk et.' dedim. Batman'a sevk etti ama ambulans verilmedi bu defa. 2 gün boyunca gerekli yerlere gittik ambulans verilmesi için ama hiçbirinden sonuç çıkmadı. Ondan sonra kendi imkânlarımızla bir ticari taksi tuttuk. Onu bagaj kısmına koymak zorunda kaldık ve Batman'a özel bir hastaneye durumumuz olmadığı halde kendi imkânlarımızla götürdük. Götürürken de yaraları açıldı. Babam araçta çok acı çekti. Bizi özel bir hastaneye sevk etmişlerdi. Orada sadece yarım saatlik bir ameliyat için 3-4 bin TL bir para istediler. Babam alzheimer, şeker ve tansiyon hastasıdır. 2 senedir yerde yatıyor. Babam bu şekilde ağır bir hasta iken 'acil hasta olmadığı' gerekçesiyle ambulans vermediler. Buna ambulans verilmiyorsa kime verilir artık?" dedi.

"BİZE YAPILAN BU MUAMELE BİR SAĞLIK FACİASIDIR"

Ambulans verilmediği için babasının çok acı çektiğini ve ameliyat yaralarının yolda açıldığını belirten Çetin, sağlıkta adeta bir facia yaşadıklarının altını çizdi.

Çetin, şöyle konuştu: "Sağlık Bakanlığı diyor ki, 'Biz sağlık alanında mesafe kat ettik.' Hani nerde bu mesafe? Bize bir ambulans verilmedikten sonra neyin önemi var ki! Bize yapılan bu muamele bir sağlık faciasıdır. Bu maddi ve manevi mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Artık bu tür durumlara birilerinin bir dur demesi gerekiyor. 2019 Türkiye'sinde yaşadığımız bu durum kabul edilebilir bir durum değildir. Yetkililerden bu konuda şikâyetçiyiz. Acı üstüne acı, mağduriyet üstüne mağduriyet yaşadık. Eğer ambulans verilseydi babam bu kadar da kötü durumda olmazdı. Yetkililerin bu mağduriyetimizi görmelerini istiyoruz."

112 ACİL ONAY VERMEDİ

Konuyla ilgili görüşülen Kozluk Devlet Hastanesi yetkilileri ise ambulansların Batman 112 İl Ambulans Servisine bağlı olduğunu, konudan haberdar olup ambulansı hazırladıklarını ancak doktor izni çıkmadığı için Batman 112 Acil Servis'in ambulans tahsis edemediğini aktardılar. HABER MERKEZİ

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınlayan Eğitim-Bir-Sen ilçe Şube Başkanı İshak Aksoy, “Özgür Basın Demokrasinin Kalesidir.” Dedi.

Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı

HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Veysi Ortaç “10 Ocak Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınladı.

“Kaydınızı Yaptırmayı Unutmayın”

Peygamber Sevdalıları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi Aydın, Siyer Yarışmasına katılabilmek için kitap temininin yeterli olmadığını, en kısa zamanda siyersinavi.com adresinden kaydın yaptırılması gerektiğini söyledi.

15 BİN KİŞİ’YE SAĞLIK HİZMETİ

Batman Belediyesi, ilimizde ikamet eden engelli, yaşlı ve yardıma muhtaç hastalar ile sağlık hizmetlerine erişim konusunda sorun yaşayan 15 bin 510 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti verdi.

16 BİN KANSER TARAMASI YAPILDI

Batman İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından 2019 yılı içinde 16 Bin kadına Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapıldı. 450 kadında rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü erken evrede tespit edilerek tedavileri ücretsiz yapıldı.

BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebeti ile mesaj yayınlayan Batman Medya Mensupları Cemiyeti (BAMMED) Başkanı Mehmet Salih Özcan, “Gazeteci arkadaşlarımı toplumun yararını gözetmede hassas olmaya çağırıyorum.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.