Önceki Sonraki
Köylüler İki Haftadır Susuz
KÖYLERİ GEZİYORUZ SPORU SEVDİRİYORUZ
AYASOFYA’DA İLK CUMA
BAMMED: “KURUMLAR HASSASİYET GÖSTERSİN”
BASIN HASASİYETLERE ÖNEM VERMELİ

HAKSİAD: “ÜRETİM ARTARSA İŞSİZLİK AZALIR”

Ülkemizdeki işsizlik oranlarının endişe verici boyutlara ulaştığını belirten HAKSİAD Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, üretimin artması durumunda istihdamın da artacağını, bu durumun işsizliği azaltacağını belirtti.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-11-25 10:17:33 eklenmiş

 

Melek okullarına önemin verilmesi çağrısında da bulunan Çetiz, “Nerdeyse her üç gençten biri işsiz… Bu büyük bir enerji ve güç kaybı… Gençlerimizi bir araya getirecek projelere ihtiyacımız var. Bunun için gençlerimizin sinerjilerini oluşturacak ortamlar konusunda hükümet katkı sağlamalı. Ayrıca gençlerimiz üniversite yerine yeteneklerine göre mesleki okullara yönlendirilmeli. Çünkü ülkemizdeki işsizliğin en büyük nedenlerinden biri mezun sayısının fazla olması ve iş beğenmemedir." ifadelerine yer verildi.

 Çetiz, İşsizlik oranının da 2,9 puanlık artış ile yüzde 14,0 seviyesinde gerçekleştiği; aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,5 puanlık artış ile yüzde 16,7'ye yükseldiği belirtilen açıklamada, genç nüfusta işsizlik oranının 6,6 puanlık artış ile yüzde 27,4 olarak 2005'ten beri en yüksek seviyeye çıktığına dikkat çekti.

çetiz "Görüldüğü kadarıyla YEP’in kısa vadede ortaya koyduğu bir çözüm görünmüyor. Umarız orta ve uzun vadede bu tablo yaşanmaz. Hükümet tarafından ekonomik paketlerin çıkarılması hepimizin faydasına ve bizlerin de sürekli tavsiye ettiği çalışmalardır. Zira bu paketlerin sürdürülebilirliği takip edilmesi önemli. Her ne kadar son yıllarda ağır sanayide bazı adımlar atılmış olsa da bu yapılanlarla katma değer sorunu çözülebilmiş değil. Ülkemizin ekonomik olarak en büyük sorunu kanaatimizce dışa bağımlı olması. Dışa bağımlılığı bitirmek demek işsizliği de bitirmek demektir."  Dedi.

Çetiz açıklamasında, ekonomik büyümenin temelini oluşturan işsizliğin ortadan kaldırılması için şu adımların atılması gerektiği sıralandı:

İstihdamı artıracak proje ve sektörlere öncelik verilmeli az sermaye ve yoğun emek ile çalışacak projeler desteklenmeli.

Milli kaynaklar ekonomiye kazandırılmalı ve üretimin her alanında kullanılmalı üretim faktörleri bakımından zengin olduğumuz sektörlere yönelmeli.

Tarımsal üretim desteklenmeli, büyükşehirlerde yaşayan insanları kırsal kesime çekecek ekonomik ve sosyal destekler verilmeli.

Bölgelerin sosyal, demografik ve ekonomik özellikleri belirlenerek bölgeye özgü istihdamı artırıcı projeler uygulanmalı.

İşletme sahiplerine her konuda onları rahatlatacak teşvik ve destekler verilmeli.

İşsiz kesime gereken eğitim verilmeli ve eğitimlerine uygun iş imkanı sağlanmalı.

Mesleki okulların sayıları artırılmalı ve piyasanın ihtiyaç duyduğu sayıda mezun verilmeli.

 

Turizm sektörü desteklenmeli, bu alanda çalışacak insanlara devlet tarafından eğitim verilmeli.

Bilim ve teknolojinin gelişmesine katkı sağlayacak yeterli sayıda üniversite açılmalı. ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınlayan Eğitim-Bir-Sen ilçe Şube Başkanı İshak Aksoy, “Özgür Basın Demokrasinin Kalesidir.” Dedi.

Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı

HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Veysi Ortaç “10 Ocak Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınladı.

“Kaydınızı Yaptırmayı Unutmayın”

Peygamber Sevdalıları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi Aydın, Siyer Yarışmasına katılabilmek için kitap temininin yeterli olmadığını, en kısa zamanda siyersinavi.com adresinden kaydın yaptırılması gerektiğini söyledi.

15 BİN KİŞİ’YE SAĞLIK HİZMETİ

Batman Belediyesi, ilimizde ikamet eden engelli, yaşlı ve yardıma muhtaç hastalar ile sağlık hizmetlerine erişim konusunda sorun yaşayan 15 bin 510 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti verdi.

16 BİN KANSER TARAMASI YAPILDI

Batman İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından 2019 yılı içinde 16 Bin kadına Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapıldı. 450 kadında rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü erken evrede tespit edilerek tedavileri ücretsiz yapıldı.

BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebeti ile mesaj yayınlayan Batman Medya Mensupları Cemiyeti (BAMMED) Başkanı Mehmet Salih Özcan, “Gazeteci arkadaşlarımı toplumun yararını gözetmede hassas olmaya çağırıyorum.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.