Önceki Sonraki
Köylüler İki Haftadır Susuz
KÖYLERİ GEZİYORUZ SPORU SEVDİRİYORUZ
AYASOFYA’DA İLK CUMA
BAMMED: “KURUMLAR HASSASİYET GÖSTERSİN”
BASIN HASASİYETLERE ÖNEM VERMELİ

Tarihi Er-Rızk Camisi Taşınmaya Hazır

Ilısu Baraj Gölü Projesi kapsamında Hasankeyf ilçesinde bulunan tarihi yapıların taşınma işlemleri sürüyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-11-25 10:55:11 eklenmiş

 

Bu kapsamda, daha önce minaresi taşınan ve 610 yıllık bir tarihe sahip olan Er-Rızk Camii'nin taşınması için başlatılan çalışmalar son aşamasına geldi.

Ilısu Baraj Gölü Projesi baraj göleti altında kalacak eserleri korumaya yönelik düzenlenen çalışmalar kapsamında, 12 Mayıs 2017 yılında ilk olarak Zeynel Bey Türbesi taşındı.

Zeynel Bey Türbesinin taşınmasının ardından Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Eyyubi (Kızlar) Camisi, Sultan Süleyman Külliye kapısı (Taçkapı), çeşmesi ile minaresi ve Er-Rızk Camii minaresi taş taş sökülerek Kültürel Park Alanı'na taşındı. Kalan diğer eserlerin taşınması için çalışmalar devam ediyor.

Asırlık Er-Rızk Camii'nin taşınması için Hasankeyf'in tarihi çarşısı olan Kale Sokağı'ndaki esnaflar, 4 Kasım 2019 tarihinden itibaren yeni Hasankeyf'e taşınıp tamamıyla boşaltılan sokakta yıkım işlemleri başlatılmış ve yıkım işleri de son aşamaya gelmiş durumda.

"ER-RIZK PARÇALARININ TAŞINMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR"

Kalan Er-Rızk Camii parçalarının taşınma çalışmalarıyla bilgi veren Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz, "Er-Rızk parçalarının taşınma çalışmaları devam ediyor. Şu an Er-Rızk Camii'nin 4 parkası kalmış durumdadır. Çalışmalar devam ediyor. Eski çarşının yıkılması tüm Hasankeyf'i üzdü Hasankeyf'in can damarıydı, kalbiydi. Esnafların tek tük taşınma işlemleri devam ediyor." dedi.

"ESKİ HASANKEYF'TE ARTIK YAŞAM BİTTİ"

Yeni Hasankeyf yerleşkesinde sorunların var olduğuna dikkat çeken Akdeniz, "Yeni Hasankeyf'e taşındığımızda karşımıza sorunlar çıkıyor. Dükkânların açılması için ruhsatta zorluklar çıkarılıyor. Sokak lambaları yanmıyor. Çöp sorunu var. Çözülmesi için bunları dile getiriyoruz. Bu sorunların bir an önce giderilmesi örnek şehir Hasankeyf'in bir an önce faaliyete geçmesini istiyoruz. Eski Hasankeyf'te artık yaşam bitti. Yeni Hasankeyf'te yaşam başladı." şeklinde konuştu.

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınlayan Eğitim-Bir-Sen ilçe Şube Başkanı İshak Aksoy, “Özgür Basın Demokrasinin Kalesidir.” Dedi.

Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı

HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Veysi Ortaç “10 Ocak Gazeteciler Günü” nedeni ile mesaj yayınladı.

“Kaydınızı Yaptırmayı Unutmayın”

Peygamber Sevdalıları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi Aydın, Siyer Yarışmasına katılabilmek için kitap temininin yeterli olmadığını, en kısa zamanda siyersinavi.com adresinden kaydın yaptırılması gerektiğini söyledi.

15 BİN KİŞİ’YE SAĞLIK HİZMETİ

Batman Belediyesi, ilimizde ikamet eden engelli, yaşlı ve yardıma muhtaç hastalar ile sağlık hizmetlerine erişim konusunda sorun yaşayan 15 bin 510 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti verdi.

16 BİN KANSER TARAMASI YAPILDI

Batman İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından 2019 yılı içinde 16 Bin kadına Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapıldı. 450 kadında rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü erken evrede tespit edilerek tedavileri ücretsiz yapıldı.

BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebeti ile mesaj yayınlayan Batman Medya Mensupları Cemiyeti (BAMMED) Başkanı Mehmet Salih Özcan, “Gazeteci arkadaşlarımı toplumun yararını gözetmede hassas olmaya çağırıyorum.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.