Önceki Sonraki
Ortaç’tan 30. Yıl Mesajı
YENİ HASTANENİN İHALESİ YAPILDI
HAZAR “TALEP SAYIYI ARTIRDI”
BATMAN 30 YAŞINDA
Ak Parti Meclis Üyesi Silahlı Saldırıya Uğradı

İSLAM’IN TEMİZLİK ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI

Dünyayı etkisi altına alan Corona virüs ile ilgili konuşan İlahiyatçı Cemal Çınar, dinimizin emrettiği temizlik konusunun ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığını söyleyerek, virüse karşı tedbir almanın önemine işaret etti.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-03-19 08:35:07 eklenmiş

 

Sosyal medyada Corona virüsü ile ilgili çok farklı bilgiler yer alıyor. Kimisine göre bunun bazı devletler tarafından yapıldığı, kimisine göre de dünyada yaşanan zulümlerden kaynaklı olduğu ifade ediliyor.

Dünya gündemini meşgul eden ve küresel çapta bir hastalık olan Corona virüsü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İlahiyatçı Cemal Çınar, geldiği zaman yalnızca zalimleri değil, zulme sessiz kalanları da etkileyecek olan bir tehlikeye karşı Allah-u Teâlâ'nın bizi uyardığını hatırlatarak, meydana gelen virüs ile ilgili gerekli tedbirleri elden bırakmadan hareket edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Çınar, "Bugüne kadar birbirinden farklı tanımlar yapıldı. Kimisine göre bu, günahkârlara verilen bir bela, kimisine göre kıyametin alametleri, kimisine göre temizliğe riayet etmemekten dolayı, kimisine göre de dünyada yapılan zulümler sebebiyle meydana gelen bir durumdur. Bir Müslüman olarak konuya baktığımızda Allah-u Teâla, Enfal Suresinde, 'Geldiğinde sadece zalimleri değil seyredenleri de içine alan bir belanın şerrinde Allah'a sığının.' diye buyuruyor. Ayete bakıldığında, insanların sebep olarak gösterdiklerinin tek başına yetersiz olduğu gibi bunlardan tamamen bağımsız düşünmek de mümkün değildir. Bugün gerçekten zulmeden zalimin zulmünün Allah'ın azameti karşısında ne kadar aciz olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz." dedi.

“ALLAH'IN AZAMETİNİ TEKRAR GÖRÜYORUZ"

"Dünyada etkisini sürdüren virüsü, tarih ile tarif etmeye kalktığımızda, 950 yıl tevhid dininin nasihatini dinlemeyen topluma karşı, bırakın orduların gelmesini, göklerin gürlemesiyle ehl-i dalaletin nasıl helak olduğunu gösteriyor." diyen Çınar, "Hazreti İbrahim (Aleyhisselam) mücadele ettiğinde fiziki olarak Nemrut'un gücüyle kıyaslanamayacak kadar zayıf olduğu halde, Allah'ın bir sivrisinek ile Nemrut'u nasıl yerle bir ettiğini görmek lazım. Hazreti Musa (Aleyhisselam)'ın yalnız başına mücadele ederken Aziz olan Allah'ın firavunu nasıl yerle bir ettiğini, bugün Çin'in, Amerika'nın, İngiltere'nin, İtalya'nın vb. küresel güçlerin elindeki bütün imkânlara rağmen, mikroskop ile büyütülerek ancak görülebilen bir virüs karşısında ne kadar aciz kaldıklarını görüyoruz. Bir virüsün dünyayı ne kadar etkisi altına aldığını hatırlayarak Allah'ın azametini tekrar görüyoruz." şeklinde konuştu.

Çınar, "Çin'in dün Doğu Türkistan'da yaptığı zulme karşı, eğer 40'a yakın İslam ülkesi karşı çıksaydı bugün o ülkeler dünyanın en büyük kahramanları olarak tarihe geçerlerdi. Fakat dün 'Çin ile olan ticaretimiz bozulmasın' deyip de o Müslümanların tarumar edildiği, vücutları üzerinde deney yapılacak kadar eşya gözüyle bakıldığı bir günü seyreden dünya, herhalde Allah'ın azabından uzak kalamaz. Bunlar da tek başına sebep değildir." diye konuştu.

"DÜNYA ÖLMEK ÜZEREDİR, ŞEKLİNDE BİR ZAFİYETE DÜŞMEDEN MÜSLÜMANLAR OLARAK TEDBİR ALMALIYIZ"

 

İslam dininin temizlik dini olduğunu ve hastalıklardan korunmak için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini hatırlatan Çınar, "Kaderimizde ne varsa o olur, şeklinde bakış açısıyla hareket edip tedbir almamak yanlış bir kader anlayışıdır. Ayet-i Kerimelerde 'Elbiselerini temiz tut' şeklinde Resulullah (Sallalahu Aleyhi Vesellem)'e yapılan uyarı ile dinimizin temizliğe ne kadar önem verdiğini görüyoruz. Virüse karşı temizlik hususunda tedbir almak Allah'ın bir farzı olduğunu bilmeliyiz. Bütün fıkıh kitaplarının ilk konusu temizliktir. Dolaysıyla hastalıklar çıktığında onlara karşı tedbir almak dinimizin emridir. Ancak virüs çıktı diye, hayatı sıfırlayıp 'dünya ölmek üzeredir' şeklinde bir zafiyete düşmeden Müslümanlar olarak tedbir almalıyız." ifadelerini kullandı. MEHMET TAHİR AKGÜL

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
'Sosyal Mesafe Cihazı' Geliştirildi

Batman OSB Bilim Teknik Koleji öğrencileri, yetkililerin önemle üzerinde durduğu sosyal mesafeyi ölçen 'sosyal mesafe cihazı' geliştirdi.

Ortaç’tan 30. Yıl Mesajı

Batman’ın il oluşunun otuzuncu yıl dönümü münasebetiyle tebrik mesajı yayınlayan HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Veysi Ortaç, “16 Mayıs Batman’ımızın 30. Yıl dönümüdür, hayırlı olsun.” Dedi.

PTT’DEN BAYRAM İNDİRİMİ

Müşteriler, 15-22 Mayıs 2020 tarihleri arasındaki iş günlerinde yurt içi varışlı APS Kurye ve posta kargosu gönderilerini yüzde 25 indirimli gönderecek.

YENİ HASTANENİN İHALESİ YAPILDI

Yatırım programına alınan 500 Yataklı Yeni Devlet Hastanesinin ihalesinin yapıldığı açıklandı.

OTOBÜS TERMİNALİ HAREKETLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın açıklamalarından sonra, 9 ilin giriş ve çıkış sınırlandırılmasının kaldırılmasının ardından Batman Şehirler Arası Otobüs Terminalinde uzun bir aradan sonra kısmen de olsa hareketliğe neden oldu.

YOL KENARINDA İFTARLARINI AÇIYORLAR

Yurtiçi ve yurt dışı taşımacılık işinde çalışan kamyon şoförleri zamanları yollarda geçmesine rağmen oruç tutup iftarlarını yol kenarlarında, arabalarının önünde açıyorlar.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.