Önceki Sonraki
BUĞDAY TARLASI KÜL OLDU
Beşiri Umut Kervanı Kurban Çalışmalarına Başladı
Kira Dağında Otomobil Şarampole Yuvarlandı
25 GÖZALTI, 3 TUTUKLAMA
Beşiri’de 9,5 km beton asfalt serildi

OTOBÜS TERMİNALİ HAREKETLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın açıklamalarından sonra, 9 ilin giriş ve çıkış sınırlandırılmasının kaldırılmasının ardından Batman Şehirler Arası Otobüs Terminalinde uzun bir aradan sonra kısmen de olsa hareketliğe neden oldu.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-05-18 10:37:21 eklenmiş

 

Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ illerine uygulanan giriş-çıkış yasağının kaldırılmasının ardından otobüs firmaları, bu güzergâhlara olan seferlerine yeniden başladı.

"SAĞLIK TEDBİRLERİ GEREĞİ KOLTUKLARIMIZI BİR DOLU BİR BOŞ BIRAKIYORUZ"

Otobüs firma yetkilisi Muhittin Akbaş, "Coronavirus’ten dolayı diğer seneye göre bu sene bir yoğunluk yok. Şu anda bütün seyahatler izin belgesine bağlandığından her seyahat etmek isteyen vatandaş yolculuk yapamıyor. Şu anda yolcularımızı alınan sağlık tedbirleri gereği koltuklarımızı bir dolu bir boş olarak düzenliyoruz." diye belirtti  

Akbaş, "Coronavirus’ten dolayı 2 aya yakındır otobüslerimizin çoğu çalışmıyor. Günlük 50-60 otobüs çıkışı yapılan otogarımızda şu anda 12-13 arası çıkış yapabiliyor. 9 ilde kaldırılan seyahat kısıtlaması bir nebze de olsa bizde bir hareketlilik oluşturdu. Oluşan bu hareketlilik az da olsa personelimizin yevmiye ve bayram harçlıklarını karşılayacak seviyede. 10 aracı olan firmaların 2 aracı çalışıyor. Hatta bazı firmaların araçları hiç çalışmıyorlar." dedi.

"SOSYAL MESAFEYİ KORUYARAK ARAÇ KOLTUKLARIMIZI DÜZENLEDİK"

Sağlık Bakanının açıklamasından sonra otogarda bir kıpırdama oluştuğunu belirten firma yetkilisi Vedat Çelik, "Bu sürecin Ramazan bayramını nasıl etkileyeceğini kestiremiyoruz. Okulların tatil olması öğrencilerin evlerinde olmaları ve büyük şehirlerde dışarı çıkma yasaklarının da etkisiyle bu bayramda otogarların sakin geçeceğini tahmin ediyoruz. Biz otobüs firmaları olarak her şeye hazırlıklı olacak şekilde hazırlıklarımızı yaptık. Sağlık Bakanımızın da belirttiği gibi sosyal mesafeyi koruyarak araç düzenlemelerimizi ona göre yaptık." şeklinde konuştu.

"HAVA YOLU ŞİRKETLERİNE YAPILAN ÖTV VE KDV İNDİRİMLERİNİN OTOBÜS FİRMALARINA YAPILASINI İSTİYORUZ"

9 ilde kaldırılan seyahat kısıtlamasının biraz da olsa etkilediğini belirten Çelik, "Kilit iller olarak Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana bir de turizm merkezleri olan Mersin ve Antalya’nın da etkisiyle bir nebzede olsa otogarda yoğunluğa neden oldu diyebilirim. Şu anda yüzde elli kapasite ile çalışıyoruz. Otobüslerde kapasitenin düşmesi haliyle yolcularımızın maliyetine yansıyor. Eskiden tam kapasitede çalışan otobüslerde 100 lira alınan bir yolda şu anda 150 lira alınıyor. Bu süreç biraz daha devam ederse firmalar olarak çok sıkıntılar yaşayacağız. Bizim de devletimizden beklentimiz hava yolu şirketlerine tanınan hakların otobüs firmalarına da yansımasıdır. Mesela hava yollarına yakıtta yapılan ÖTV indirimi ve KDV’lerinde, yüzde 18'den bire düşürüldü. Otobüs seyahat firmaları olarak bu süreçte bir iyileştirme yapılması gerekir diye düşünüyorum. Firmalara yapılacak olan indirimler haliyle vatandaşa da yansıyacaktır." ifadelerini kullandı.

"YOLCULARIMIZ KOLAY KOLAY İZİN BELGESİ ALAMIYOR"

Yolcularının izin belgesi olmadan yolculuk yapamadıklarını belirten otobüs şoförü Hakan Özkanat, "Şoför olarak yolculuklarımız çok zorlu geçiyor. Yolcularımız kolay kolay izin belgesi alamıyor. Seyahat yapmak isteyen yolcularımız ne gidebiliyorlar nede gelebiliyorlar. Elimde gördüğünüz yolcu, şoför, personel ve güzergâhlarımızı belirten belgemizi 1 hafta önceden müracaatla alabiliyoruz." dedi

"130 İLE 150 CİVARI OLAN BİLET ÜCRETLERİ ŞU ANDA 300 İLE 500 LİRA ARASINDA"

Vatandaş Saffet Baştu, "Antalya Alanya’dan geliyoruz. Biletimizi 300 liradan aldık Coronavirus’ten önce 130 ile 150 civarı olan biletleri şu anda 300 ile 500 lira arasında fiyata veriyorlar. Siirt’e kadar bize 500 lira fiyat verdiler. Biz de 300 liraya Batman'a biletimizi kesmek zorunda kaldık. Buradan da ilçe arabasına binip gideceğiz." diye belirtti. ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Sulara Gömülen Köylerine Hüzünle Bakıyorlar

Ilısu Barajı ve HES projesi kapsamında tarihi Hasankeyf ilçesinin yanı sıra, asırlar boyunca yaşamın sürdüğü birçok köy ve tarihi yapı da baraj suları altında kaldı.

AFAD BOĞULMALARA KARŞI UYARDI

İlimizde üst üste boğulma olaylarının olmasının çok üzücü bir durum olduğunu belirten AFAD Müdürü Fevzi Bakır, gazetemiz yoluyla vatandaşlara çağrıda bulunarak dikkatli olmalarını istedi.

BUĞDAY TARLASI KÜL OLDU

Beşiri ilçesine bağlı İkiköprü beldesi Dayılar köyünde elektrik tellerinden sıçrayan kıvılcım Fehim Ekinci'ye ait 15 dönüm buğday tarlasının yanmasına sebep oldu.

GÖZALTINA ALINDI

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk oturumunun sona ermesinin ardından, kitapçığın bazı sayfalarının görüntülerini sosyal medyada paylaşan bir kişinin Batman’da gözaltına alındığı bildirildi.

Dualarla Destek Oldular

Coronavirus önlemleri altında başlayan YKS maratonunda, adaylar sınavda ter dökerken, öğrenci velileri ise manevi destek vermek üzere okul dışında Kur'an-ı Kerim okuyarak çocuklarının başarısı için dua etti. ​

Beşiri Umut Kervanı Kurban Çalışmalarına Başladı

Her yıl Batman ve ilçelerinde binlerce aileye, Beşiri ilçemizde ise yüzlerce aileye kurban etti dağıtan Umut Kervanı, Hayat Birlikte Güzel” sloganıyla 2020 Kurban organizasyonunu başlattı. Umut Kervanı, “Kurbanınız Umut Olsun” çağrısıyla kurban vekâlet ve bağışlarını kabul etmeye başladığını duyurdu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.