Önceki Sonraki
BUĞDAY TARLASI KÜL OLDU
Beşiri Umut Kervanı Kurban Çalışmalarına Başladı
Kira Dağında Otomobil Şarampole Yuvarlandı
25 GÖZALTI, 3 TUTUKLAMA
Beşiri’de 9,5 km beton asfalt serildi

Çiftçiler Çözüm Bekliyor

Balpınar (Gresira) beldesine bağlı ve merkeze 6 kilometre uzaklıkta bulunan 600 haneli yaklaşık 4 bin nüfuslu Yeniköy (Sêgirkan) köyü sakinleri, baraj suları altında kalan ekili arazileri için yetkililerden çözüm bekliyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-05-31 11:42:11 eklenmiş

 

Yeniköy (Sêgirkan) köy çiftçileri, ekili arazilerinin baraj suları altında kaldığını ve yaklaşık 5 bin dönümlük ekili alanın hepsinin sular altında kalma tehlikesi altında olduğunu belirterek yetkililerin seslerini duymalarını istediler.

"ÜRÜNLERİMİZİ KAYIKLA (KELEK) KURTARMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Ürünlerinin baraj suları altında kaldığını belirten Çiftçi Furkan Balin, "Ürünlerimizin kayıkla (kelek) kurtarabildiğimiz kadarını kurtarmaya çalışıyoruz. Bugün son gün başka da gelemeyeceğiz. Ürünlerimizin yaklaşık yüzde onunu kurtarabildik. Arazilerimiz davalıdır. Barajdan da hiçbir ücret almadık. Topraklarımızı ekmememiz yönünde bize hiçbir uyarı ve tebligat yapılmadı. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz." Dedi.

"KURTARABİLDİĞİMİZ ÜRÜNLERİMİZ MEVCUT VERİMİN DÖRTTE BİRİ BİLE DEĞİL"

Sular altında kalan ürünlerini kurtarmaya çalışan çiftçi Sabri Akar, "Seralarımızın hepsi baraj suları altında kaldı. İmkânlarımız dâhilinde kurtarabildiğimiz kadarını kurtarmaya çalışıyoruz. Kurtarabildiğimiz ürünlerimiz mevcut verimin dörtte biri bile değil. Durumumuzu görüyorsunuz." diye konuştu.

"HER GÜN YÜZLERCE DÖNÜM TARIM ARAZİSİ SULAR ALTINDA KALMAYA DEVAM EDİYOR"

Mağduriyetlerinin her geçen gün büyüdüğünü söyleyen Çiftçi Mehmet Arif Cengiz, "Bütün çabalarımıza rağmen bir türlü baraj suları durdurulmadı. Çiftçi mağdur olmaya devam ediyor. Her gün yüzlerce dönüm tarım arazisi sular altında kalmaya devam ediyor. Köye kadar gelecek olan Baraj suyuna şimdiye kadar müdahale eden olmadı. 600 aile geçimi bu topraklarla sağlıyor. Şu anda dünyanın en büyük sorunu işsizliktir. Bu topraklar baraj suları altında kaldığı zaman bu köydeki 600 çiftçi işsiz kalacak." diye belirtti.

"KÖYÜMÜZ GÜNEYDOĞUNUN ÇUKUROVA’SI KONUMUNDADIR"

Köylerinde her türlü sebzenin yetiştirildiğini belirten Cengiz, "Köyümüzde her türlü sebze yetiştiriliyor. Köyümüz Güneydoğunun Çukurova’sı konumundadır. Sebze hali, ihtiyaçlarının yüzde doksanını köyümüzden karşılıyordu. Devlet yetkililerinin dediği bir söz vardı ‘Köylü milletin efendisidir’ diye şu anda köylüler suya batmış durumda. Bütün araziler sular altında kalmak üzere olduğundan köylü şimdi ne yapacak?" diye konuştu.  

"VİRÜS NEDENİYLE İŞ OLMADIĞINDAN UMUDUMUZU BU TOPRAKLARA BAĞLAMIŞTIK"

Baraj suyunun seralarına yetişmek üzere olduğunu ifade eden çiftçi Hayrettin Yıldırım, "Benim iki tane seram var. Baraj suyu 100 metre sonra serama yetişecek. İki seramın maliyeti ortalama 90 bin TL civarıdır. İçindeki ürünleri hesaplamıyorum bile. Çiftçiler olarak çok mağduruz. Bütün varımızı yoğumuzu ve bankalardan kredi çekerek bu seralara yatırdık. Benim seralarım da sular altında kalmak üzere. Seralara bakıp kara kara düşünüyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık. Bu virüs zamanında zaten iş yok. Kendimizi bu topraklara bağlamıştık. Gördüğünüz gibi buğday, mısır, patlıcan, biber, marul ve türlü türlü ürünler bu topraklarda ekilmiş durumda. Her bir çiftçi bir ürün ekmiş. Köyümüzdeki 600 hane bu topraklardan geçiniyor. Yetkililerden durumumuza bir çare bulmalarını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.  ABDURRAHMAN ÖZMEN

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Sulara Gömülen Köylerine Hüzünle Bakıyorlar

Ilısu Barajı ve HES projesi kapsamında tarihi Hasankeyf ilçesinin yanı sıra, asırlar boyunca yaşamın sürdüğü birçok köy ve tarihi yapı da baraj suları altında kaldı.

AFAD BOĞULMALARA KARŞI UYARDI

İlimizde üst üste boğulma olaylarının olmasının çok üzücü bir durum olduğunu belirten AFAD Müdürü Fevzi Bakır, gazetemiz yoluyla vatandaşlara çağrıda bulunarak dikkatli olmalarını istedi.

BUĞDAY TARLASI KÜL OLDU

Beşiri ilçesine bağlı İkiköprü beldesi Dayılar köyünde elektrik tellerinden sıçrayan kıvılcım Fehim Ekinci'ye ait 15 dönüm buğday tarlasının yanmasına sebep oldu.

GÖZALTINA ALINDI

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk oturumunun sona ermesinin ardından, kitapçığın bazı sayfalarının görüntülerini sosyal medyada paylaşan bir kişinin Batman’da gözaltına alındığı bildirildi.

Dualarla Destek Oldular

Coronavirus önlemleri altında başlayan YKS maratonunda, adaylar sınavda ter dökerken, öğrenci velileri ise manevi destek vermek üzere okul dışında Kur'an-ı Kerim okuyarak çocuklarının başarısı için dua etti. ​

Beşiri Umut Kervanı Kurban Çalışmalarına Başladı

Her yıl Batman ve ilçelerinde binlerce aileye, Beşiri ilçemizde ise yüzlerce aileye kurban etti dağıtan Umut Kervanı, Hayat Birlikte Güzel” sloganıyla 2020 Kurban organizasyonunu başlattı. Umut Kervanı, “Kurbanınız Umut Olsun” çağrısıyla kurban vekâlet ve bağışlarını kabul etmeye başladığını duyurdu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.