Önceki Sonraki
Köylüler İki Haftadır Susuz
KÖYLERİ GEZİYORUZ SPORU SEVDİRİYORUZ
AYASOFYA’DA İLK CUMA
BAMMED: “KURUMLAR HASSASİYET GÖSTERSİN”
BASIN HASASİYETLERE ÖNEM VERMELİ

İLK ONLAR MÜDAHALE EDİYOR

Boğulma olaylarında ilk başvuruların kendilerine olduğunu belirten Belediye İtfaiye Müdürü M. Şafii Bekleyici, Belediye bünyesinde oluşturulan dalgıç ekibinin gece gündüz demeden anında olay yerine intikal ettiğini söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-06-28 12:51:12 eklenmiş

 

İlimizde üst üste yaşanan boğulma olayları dikkatleri kurtarma ekipleri üzerine yöneltti. İlimizde işi sadece kurtarma olan bir dalgıç ekibi yok. Belediye İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde, itfaiye erlerinden oluşan bir dalgıç ekibi var. Asıl işleri olmamasına rağmen boğulma olaylarında işlerini bırakıp yardıma koşuyorlar.

Rehber Gazetesi olarak Belediye Dalgıç Ekibinin faaliyetleri konusunda İtfaiye Müdürü M. Şafii Bekleyici ile görüştük. Gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Bekleyici, boğulma olaylarında ilk akla gelen adresin kendileri olduğunu, boğulma vakalarına müdahale konusunda hiçbir fedakârlıktan çekinmediklerini söyledi.

Baraj sularının her tarafı kaplamasıyla Batman’ın etrafının sularla çevrildiğini belirten Bekleyici, “Ilısu Barajı, Batman Çayı, Malabadi sularıyla Batman şu an bir ada gibi olup etrafı sularla kaplı durumdadır. 72 km bir alan içerisinde dalgıç ekibi olarak elimizden gelen gayret ve cabayı sarf ediyoruz.  Yaz sezonu ile birlikte vatandaşlarımız maalesef yapılan uyarı ve ikazları dikkate almıyor. Devlet Su İşlerinin kanallar için yaptığı uyarılar var. Hakeza ilgili kurumların sulara girilmemesi için yaptığı uyarılar var. Maalesef vatandaşlarımız dikkate almıyor.” Dedi.

Dalgıç ekiplerinin iyi bir eğitim aldığını belirten Bekleyici, “Dört kişiden oluşan ekibimiz üç yıldızlı olup, eğitimlerini Adana, Mersin ve Antalya’da bitirdiler. Araç, römork ve bot eksikliklerimiz var. Bu konuda Sayın Vali Beyin büyük bir desteği vardır. Bu konunun üzerinde çok duruyor. Bu anlamda tüm eksikliklerimizi karşılama konusunda Sayın Valimizin tam desteği olup, eksikliklerimiz ihale aşamasında. 4 kişi olan sayımızı 6 kişiye çıkarmayı düşünüyoruz.” İfadelerini kullandı.

Tamamıyla hizmet amaçlı çalıştıklarını belirten Bekleyici, “Asli görevimiz olmadığı halde bizler bu görevi ifa ediyoruz. Önceki senelerde boğulma vakalarında merhumun cenazesinin bulunması konusunda çok ciddi tepkiler oluyordu. Bizler de asli görevimiz olmadığı halde vatandaşlarımıza hizmet etme adına dalgıç görevini yerine getirmeye çalışıyoruz. Burada bir çıkarımız yok, tamimiyle hizmet etme anlayışıyla bu görevimizi yerine getiriyoruz. “ diye konuştu.

Olayda bulguların kaybolmaması için daha önce dalgıç ekibinin emniyet bünyesinde oluşturulmasının düşünüldüğünü belirten Bekleyici, “Bir dönem genelge üzerine dalgıç işinin emniyet görevlilerince yapılması düşünülüyordu. Vakada bulgular kaybolmasın düşüncesiyle. Buna rağmen ekibimizi oluşturduk.  Yeraltı ve yerüstü kurtarmalarına il Afad ve itfaiye ekibi olarak katılmak zorundayız. Bizler de ekibimizi oluşturup eğitimlerimizi aldırdık. Her ne kadar eksikliklerimiz varsa da elimizden gelen gayret ve cabayı gösterip boğulma vakalarına müdahale ediyoruz. “ dedi.

2020 yılı içinde tam 14 boğulma vakası yaşandığını vurgulayan Bekleyici, “Malabadi barajının suları öğleden sonra bırakılıyor. DSİ’ nin bu konuda sürekli ikazları var. Ama maalesef vatandaşlarımız buna dikkat etmeyip sürekli risk alanlarında piknik yapıyor. Sular bırakıldıktan sonra ise vatandaşlarımız sularda mahsur kalıyor. Ve böylesi bir durumda il Afad ve bizim ekiplere haber veriliyor. Bu tür vakalara çok şahit oluyoruz. En son üç gün önce böyle bir vaka oldu. DSİ boğulmaları önleme adına ciddi önlemler alabilir. Nasıl ki bu pandemi sürecinde maskesiz dolaşanlara cezai işlem uygulanıyorsa yasak bölgelerde suya girenlere cezai işlem yapılarak yaptırım uygulanmalı.” İfadelerini kullandı. ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Köylüler İki Haftadır Susuz

Beşiri ilçemize 10 km yakınlıkta bulunan Batman merkeze bağlı Recepler (Receba) köyü sakinleri, yaklaşık 15 gündür sularının akmadığını belirterek eylem yaptı.

CEZAEVİ TAMAMLANDI

Yaklaşık 1850 hükümlü kapasiteli yüksek güvenlikli Beşiri Cezaevi’nin binası ve lojmanları tamamlanırken, cezaevinin olduğu bölgede cadde ve sokakların büyük bölümü parke taşlarıyla döşendi.

KÖYLERİ GEZİYORUZ SPORU SEVDİRİYORUZ

Beşiri’ye bağlı Danalı Köyünde, “Köyleri Geziyoruz, Sporu Sevdiriyoruz” adı altında etkinlik düzenlendi.

PAMUKÇU, BASIN BAYRAMINI KUTLADI

Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

AYASOFYA’DA İLK CUMA

86 yıl önce müzeye dönüştürülen, fethin sembolü Ayasofya Camisinin özgürlüğüne kavuşmasından sonra kılınan ilk Cuma namazına Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden on binlerce Müslüman katıldı. Ayasofya’da Cuma kılma coşkusuna Batman’dan da çok sayıda vatandaş katıldı.

BATMAN’DAKİ CAMİLERDE AYASOFYA HUTBESİ OKUNDU

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman’daki camilerde de Cuma hutbesinin konusu, 86 yıl aradan sonra yeniden ibadete açılan olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi olarak belirlendi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.