Önceki Sonraki
Köylüler İki Haftadır Susuz
KÖYLERİ GEZİYORUZ SPORU SEVDİRİYORUZ
AYASOFYA’DA İLK CUMA
BAMMED: “KURUMLAR HASSASİYET GÖSTERSİN”
BASIN HASASİYETLERE ÖNEM VERMELİ

AFAD BOĞULMALARA KARŞI UYARDI

İlimizde üst üste boğulma olaylarının olmasının çok üzücü bir durum olduğunu belirten AFAD Müdürü Fevzi Bakır, gazetemiz yoluyla vatandaşlara çağrıda bulunarak dikkatli olmalarını istedi.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-06-29 11:59:07 eklenmiş

 

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıcakların arttığını belirten Bakır, “Havalar ısınınca da insanların suya girmelerine bir türlü engel olamıyorsunuz. İnsanlar serinlemek için suya girmek istiyorlar. Boğulmanın birçok nedeni var. Korkup panik yapma, vücuda kramp girmesi, kalp krizi, girilen suyu tanımama… Bütün bunlar boğulma nedenleridir.  Yüzme bildiği halde akıntılı suya kapılanlar da var. Ne yazık ki çoğu boğulma vaksı da zemindeki çamura saplanma olayından ötürü oluyor.” İfadelerini kullandı.

Boğulma olaylarıyla ilgili kurumlar olarak sürekli vatandaşları uyardıklarını vurgulayan Bakır, “ Valilik olarak, AFAD olarak, DSİ olarak sürekli uyarılarımızı sık sık yapıyoruz. Lütfen dikkatli olun. Sizlerin, basının yoluyla da uyarılarımızı yapıyoruz. Ama ne yazık ki bu tür üzücü olaylara engel olamıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Vatandaşlara seslenen AFAD Müdürü Bakır, “ Batman halkından, ricamız şu bilmedikleri suya girmesinler, çocuklarına sahip çıksınlar. Çocuklarını havuza yönlendirmelerini istiyoruz. Bu süreçte suya girmekte çok doğru değil. Pandemi nedeni ile ülke geneli rahat değil, süreci atlatmış değiliz. Sosyal mesafeye dikkat etmemiz gerek.” Dedi.

Batman valiliği ve kurumlar olarak gerekli uyarıları yaptıklarını söyleyen AFAD Müdürü Bakır açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Malabadi’den Batman’a, Batman’dan Hasankeyf’e kadar “Suya girmek tehlikelidir, risklidir” diye uyarı levhaları astık. Boğulma vakalarının bir sebebi de bu uyarı levhalarına riayet edilmemesidir. Hasankeyf büyük bir baraj oldu. Prf. Dr. Veysel Eroğlu ismini alan büyük bir barajımız oldu. Eskisi gibi de değil. Suyun kapladığı alan çok daha geniş oldu. Suyun derinliği arttı. Buda risk olayını çok daha fazla artırıyor. Gezme ve piknik anlamında dahi gidildiğinde çok dikkat edilmesi gerekiyor. Ufak bir dikkatsizlik Allah korusun istenmeyen vakalara sebep olabilir. Baraj suyu normal bir gölet ve akarsu gibi değil, burada birden bire suyun derinliklerine düşülür. Yüzme bilinmediği takdirde ise kendinizi kurtarabilme şansınız olmuyor.”

Herkese görevler düştüğünü söyleyen AFAD Müdürü Bakır; “Anne-baba olarak,  aile olarak, fert olarak her birimize ayrı ayrı görevler düşüyor. Her ne kadar önlem alınsa, uyarıcı levhalar asılsa yine de vatandaşlar olarak hepimize görevler düşüyor. Boğulma vakaları çok canımızı acıtıyor. Hiçbir şey candan daha kıymetli değil. Özellikle ailelerimizden, Batmanlı hemşerilerimizden ricamız şu; ne olur bu tür yerlere gittiğinizde suya girmeyin. Suya girildiği anda riskiniz artıyor. Yüzme bilmiyorsanız suya kesinlikle girmemeniz lazım. Tavsiyemiz baraj ve akarsulara girmektense havuzları tercih edin. Yüzme havuzlarını tercih ederken de bilim kurulunun tavsiyeleri dikkate alınsın.” İfadelerini kulandı. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Köylüler İki Haftadır Susuz

Beşiri ilçemize 10 km yakınlıkta bulunan Batman merkeze bağlı Recepler (Receba) köyü sakinleri, yaklaşık 15 gündür sularının akmadığını belirterek eylem yaptı.

CEZAEVİ TAMAMLANDI

Yaklaşık 1850 hükümlü kapasiteli yüksek güvenlikli Beşiri Cezaevi’nin binası ve lojmanları tamamlanırken, cezaevinin olduğu bölgede cadde ve sokakların büyük bölümü parke taşlarıyla döşendi.

KÖYLERİ GEZİYORUZ SPORU SEVDİRİYORUZ

Beşiri’ye bağlı Danalı Köyünde, “Köyleri Geziyoruz, Sporu Sevdiriyoruz” adı altında etkinlik düzenlendi.

PAMUKÇU, BASIN BAYRAMINI KUTLADI

Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

AYASOFYA’DA İLK CUMA

86 yıl önce müzeye dönüştürülen, fethin sembolü Ayasofya Camisinin özgürlüğüne kavuşmasından sonra kılınan ilk Cuma namazına Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden on binlerce Müslüman katıldı. Ayasofya’da Cuma kılma coşkusuna Batman’dan da çok sayıda vatandaş katıldı.

BATMAN’DAKİ CAMİLERDE AYASOFYA HUTBESİ OKUNDU

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman’daki camilerde de Cuma hutbesinin konusu, 86 yıl aradan sonra yeniden ibadete açılan olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi olarak belirlendi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.