Önceki Sonraki
TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ
KAYMAKAMLAR AÇIĞA ALINDI
HÜDA PAR; “İSLAM’I HAZMEDEMİYORLAR”
 Özlem Ve Hasretle Çocuklarımızı Bekliyoruz

KURBANLIKLARLA İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Batmanlı tanınan alim ve kanaat önderlerinden Molla Enver Kılıçarslan, kurban ibadeti ile ilgili merak edilen soruları cevapladı.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-07-26 13:37:51 eklenmiş

 

 

İslam ümmetinin sevinçle kutladığı iki bayramdan biri olan Kurban Bayramı'nın yaklaştığı bu günlerde merak edilen sorular bir kez daha gündeme geldi.

İTTİHADUL ULEMA Genel Başkanı, Batman’ın tanınan âlimlerinden Molla Enver Kılıçarslan, Kurban Bayramı'nda Allah katında en sevimli ibadet olan kurban kesimi hakkında merak edilenleri anlattı, Müslümanların dikkat etmesi gereken hususlara ilişkin önemli uyarılarda bulundu.

Molla Enver, sorulan sorulara şu cevapları verdi:

KURBANIN DİNÎ DAYANAĞI NEDİR?

Dini dayanağı ayeti kerimedir. Allah Kevser Suresinde Peygamber Efendimize kurban kes buyuruyor. Bir de Peygamberimizin bu konuda birçok hadisi var. Peygamberimiz her sene kurban kesmiş ve ümmetine de gücü yetenlerin kesmesini emretmiştir.

KURBAN KESİM VAKTİ NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER?

Kurban kesimi eğer namaz kılınsa bayram namazından sonra başlar. Ama namaz kılınmazsa güneş çıktıktan sonra başlar. Yani bir insan boyu kadar güneş çıkarsa kurban vakti o zaman başlar. İmam Şafii’ye göre bayram sonuna kadar da kurban kesilebilir. Ama İmam Ahmed, İmam Hanefi, bayramın ilk üç günü kesilebilir demişlerdir. Bu vaktidir. Ama bayramdan önce kurban kesilse o kurban sayılmaz. Buna ‘ölü kurban’ denilir. Peygamberimiz ‘Bayramdan önce kim kurban keserse o ailesi için bir et kesmiştir’ buyuruyor. Eğer nezir olursa tekrar kesmesi lazım. Sünnet olursa kesmek lazım değildir.

KURBAN KESERKEN ALLAH’IN İSMİNİN ANILMASININ, BESMELE ÇEKİLMESİNİN HÜKMÜ NEDİR?

Kurban keserken ‘Bismillah, Allah u Ekber’ demek sünnettir. İmam Şafii’ye göre sünnettir, İmam Hanefi ve bazı alimlere göre unutulmazsa vaciptir denilmiştir. Yani kurban keserken Allah’ın ismiyle kesilmelidir. Peygamberimiz kurban keserken besmele çekmiş ve ‘Bu Allah’tandır, ona gider’ demiştir. Bir insan kurban keserken Allah’a yaklaşıyor. Dolayısıyla kusurlu, hastalıklı, sakat hayvan kurban olamaz. Çünkü noksan hediye Allah’a vermek uygun değildir.

KESİM SIRASINDA HANGİ DUALAR OKUNMALIDIR?

Tekbirler getirilmelidir. Allah u Ekber, Allah u Ekber, Allah u Ekber, La İlahe İllallah, Allah u Ekber, Allah u Ekber ve ilahi hamd tekbiri getirmek ve bismillah demek gerekir. Bismillah İmam Şafii mezhebinde bir Müslüman kesiyorsa zaten Allah’ın adıyla kesmeli ama İmam Hanefi, İmam Ahmed bismillah çekmenin vacip olduğunu söylemiştir. İnsan unutsa bir şey olmaz. Lakin bu tekbirleri getirmek sünnettir.

KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Hayvan kıbleye yöneltilerek, sol tarafı üzerine yatırılarak ve sağ elle kesilmelidir. Bismillah ve tekbirlere dikkat edilmelidir. Kör bir bıçakla kesmemek lazım. Hayvana eziyet edilmemelidir. Hayvan yere vurulmamalı, yeri rahat olmalıdır.

KURBAN ETİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİDİR?

Eğer kurban vacipse, nezirse vacip oluyor. Bir insan kendisi için kurban nezir ederse kurban kesmesi vaciptir. Kurban vacipse onun eti sadece fakir ve fukaralara verilmelidir. Yani zekata müstahak olanlar… Kesen kişi ve ailesi o kurbandan yememelidir. Kurban eti de zekat gibidir. İllaki fakir ve fukaralara verilmesi lazım. Anne ve babalarına da veremezler. Tabi nezir iyi değildir. Peygamberimiz nezirin cimrilerin mallarından çıkarıldığını söylüyor. Ama sünnet olursa kesen kişi o etten biraz yemesi sünnettir. Peygamberimiz kestiği kurbanın etinden yemiştir. Sünnet olarak kesilen kurbanı üç paya ayırmak daha uygundur. Bir pay kendisi ve ailesi için, bir pay fakir ve fukaralar için, bir pay da zengin de olsalar komşulara vermek gerekir. Ama nezir olursa illaki o etin tamamını fakirlere vermelidir.

KURBAN DERİSİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİDİR?

Kurban derisi ve sakatatların hepsi sadaka olarak verilmesi gerekir. Bazıları bunları yere gömüyorlar, bu iyi değildir. Bu fakirlerin malıdır, onlara verilmelidir.

KURBAN KESTİKTEN SONRA NAMAZ KILMAK GEREKİR Mİ? KILINIRSA NASIL KILINMALIDIR?

Kurban kestikten sonra namaz kılmak gerekmez, öyle bir namaz yoktur. Yani kurban kesmek için namaz kılmak diye bir şey yoktur.

KAÇ ÇEŞİT KURBAN VARDIR? AKİKA KURBANI VE ŞÜKÜR KURBANI NEDİR?

Vacip kurban var, sünnet kurban var. Her ikisini de söyledik. Sünnet o dur ki hayvanı nezir edilmemeli. Akika ve şükür kurbanı sadakadır. Allah insana bir nimet verdiği zaman kişi de kurban keseceğini ve fakirlere vereceğini söylediği zaman bu şükür kurbanı oluyor. Ama akika çocuklar içindir. Bir çocuk doğduğu zaman ilk 7 gün içerisinde akikasını vermek sünnettir. 7 olmasa 21’inci günde, o da olmasa çocuk buluğ çağına gelmeden önce akika vermek sünnettir. Kurbana uygun sünnet neyse akikaya da o şartlar mevcuttur. Bir insan çocuğunun akikasını kesmezde o çocuk ona şefaatçi olmaz diyenler var.

ÖLÜ KURBANI DİYE BİR KURBAN ÇEŞİDİ VAR MIDIR?

Ölü olan kurban, kurban sayılmayan anlamına gelir. Vaktinden önce kesilen ölü kurbandır. Bir de sakat, kör, zayıf, hasta olan hayvanlar kurban olarak kesilmezler. Bir insan keserse de bu kurban sayılmaz. Kurban Allah’a hediye olarak verilir. Dolayısıyla kusursuz, en güzel hayvanı Peygamberimiz kesmiştir. Bu şartlar olmazsa o kurban ölü kurban sayılır.

BİR HAYVANIN YENİLMEYECEK YERLERİ NERELERDİR? BU ORGANLARIN NE YAPILMASI GEREKİR?

Hayvanın her tarafı yenilir. Hatta hayvanın gübre yerleri güzelce temizlenirse yemek caizdir. Cumhura, ulemaya göre hayvanın her tarafı yenilebilir.

Kurban kesen kasaba ücret vermek caiz midir? Kurban etinin bir kısmı veya derisi kesim ücreti olarak verilebilir mi?

Kurbanda ne et, ne deri ne de sakatat kasaba verilmez. Ancak kurban kesen kurban sahibi cebinden ücreti vermelidir. Hayvanın herhangi bir şeyini verse veya nezir hayvandan bir şey verse kişi tekrar kasaba gidip yeni bir hayvan alıp etini fakirlere vermesi lazım. Bir insan vacip, nezir olan kurbandan yemişse o miktarla kasaptan et alıp fakirlere vermelidir.

KESİLEN KURBANIN KANINDAN ALINA SÜRÜLMESİ DİNİMİZDE VAR MIDIR?

Dinimizde öyle bir şey yoktur. Cahili bir şeydir. Kan necistir, sürülmez. Bu Ermenilerden gelmiştir.

Kişi beslediği ve kurban olarak kesmeyi kararlaştırdığı bir hayvanın sütünden veya gücünden yararlanabilir mi?

Eğer yanındayken, onu beslediği zaman sütünden içebilir. Lakin yavrusu olursa, o hayvanı tayin etmişse onu yavrusuyla kesmesi lazım.

KURBAN KESMEK YERİNE SADAKA VERMEKLE BU İBADET YERİNE GETİRİLMİŞ OLUR MU?

Bu ibadet sayılır lakin Peygamber Efendimiz, ‘Kurban gününde bir kanı dökmeden daha sevaplı bir ibadet yoktur’ buyuruyor. Bu sadaka yerine geçer lakin kurbanın yerini tutmaz. Çünkü kurban bütün peygamberlerin sünnetidir.

KURBAN ETİ, DERİSİ, BAĞIRSAKLARI GİBİ KURBAN ÜRÜNLERİNİN SATILMASI CAİZ MİDİR?

Caiz değildir. Hayvanın hiçbir parçası satılmaz.

AKİKA, NEZİR, UDHİYYE VE NAFİLE KURBANLAR İÇİN AYNI BÜYÜKBAŞ HAYVANA ORTAK OLUNABİLİR Mİ?

Hem İmam Hanefi ve hem de İmam Şafii'ye göre de olur. Ancak Hanifi'lerde ortak olanlardan biri kurban etini kendisi alacağını belirtirse diğerlerinin de kurban niyeti bozulur, olmaz. Ama İmam Şafii'ye göre ise olur. Şafii mezhebine göre büyükbaş hayvana ortak olanlar ne niyet etmişse onun üzerine ortak olduğu kurbanı kesebilir. Veya biri ortak olan kurbanı kendisi almak istese bile olur. Ama Hanefi mezhebine göre olmaz.

Küçük hayvanlarda ortaklık caiz değildir. Keçi, koyun bir kişi içindir. İki kişi ortak olamazlar. Ama bir evde bir kişi hayvan kesmişse, o kesilen hayvan evin diğer fertlerini de kapsıyor. Kişi kestiği kurbanla istediği insanı o sevaba ortak yapabilir. Lakin bir insanın adına kesilmelidir. Üç kesim hayvanlardan kurban kesilebilir. Deve, inek, öküz, koyun ve keçi kesilebilir. Bunların dışında kurban olmaz. Deve 5 yaşını bitirmiş, 6’ncı senesine girmiş olması lazım. İnek 2 senesini bitirmiş, 3’üncü senesinden gün almış olması lazım. Koyun bir senesini bitirip 2’nci senesinden gün almış olması lazım. Ama koyun sahih olan görüşe göre, 6 aylıkta olsa biraz büyümüşse, bir senelik kuzuların arasına girse ve onlar gibi görünüyorsa kesilmesi caizdir. Keçi 2 senesini bitirip 3’üncü senesinden gün alması lazım. Ama İmam Hanefi ve başka imamlara göre, bir senesini de bitirmişse keçi de kurban olarak kesilebilir.

KURBANLIK HAYVANIN DİŞİ YA DA ERKEK OLMASININ SEVAP VE FAZİLET AÇISINDAN FARKI VAR MIDIR?

Kurban eğer erkek olsa daha sevaplıdır. Lakin erkek olsun, dişi olsun kurban olarak kesilmesi caizdir. Develerden, ineklerden, koyunlardan erkek de olur dişi de. Lakin erkekler daha etli olduğu için onlar daha efdaldir.

KİMLER KURBAN KESMEKLE YÜKÜMLÜDÜR?

Zengin olan insanlara İmam Hanefi’ye göre vaciptir. Seferde olmayan insanlar. Hacca gitmiş insanlar misafirdirler, onlar üzerine vacip değildir. Fakir olanlar eğer ki çocuklarının rızkını kısıp kurban kesmesi uygun değildir.

HAZRETİ PEYGAMBER (SALLALLAHU ALEYHİ VESELLİM) BİZZAT KURBAN KESMİŞ MİDİR?

Peygamberimiz her sene kurban kesmiştir. Hatta kendi eliyle kesmiştir. Bir keresine hacca gittiğinde 60’tan fazla deveyi kendisi kesmiştir. Bir insan kurban kesiyorsa kendi eliyle kesmesi daha uygundur. Kesemeseler bile kurbanları kesildiği zaman yanında olmalıdır. Kurbanın başında durmak sünnettir.

VEKÂLET YOLUYLA KURBAN KESİLEBİLİR Mİ? KİŞİNİN BULUNDUĞU ŞEHİR VEYA ÜLKE DIŞINDA VEKALETLE KURBAN KESTİRMESİNİN HÜKMÜ NEDİR?

Vekaletle kurban kestirmek caizdir. Afrika’da, Yemen’de, bazı ülkelerde çok fakir insanlar vardır. İnsanlar vekalet aracılığıyla kurbanlarını kestirip fakirlere verebilir.

HACCA GİDEN KİŞİ HACCIN FARİZALARIYLA İLGİLİ KURBANLARI MEMLEKETİNDE KESEBİLİR Mİ?

Hayır. Kurbanda evdeki kişiler hacda bulunana vekillik yapsalar kurbanını kesebilirler. İnsanın hata ve kusurları olduğu için kurban illa Mekke'de kesilmesi lazım. Çünkü Allah Kur'an'da haccın kurbanlıklarından illa Mekke'nin fakirlerine vermek gerektiğini belirtmiştir. Bir insana kurban hükmü düşmüşse ve Mekke'den memleketine gelmişse bile yine para verip orada bir vekil tutup Mekke'de kurbanını kesmesi lazımdır.

KREDİ KARTIYLA KURBAN SATIN ALMAK CAİZ MİDİR?

Kurbanı alan bir insan malı varsa kurban miktarınca borç alabilir. Bu kredi kartı da olabilir. Kredi kartıyla alması caizdir.

BANKA KREDİSİYLE KURBAN KESİLEBİLİR Mİ?

Kredi eğer faizle olsa kurban kesilmez. Kurban sünnettir. Faiz ise büyük bir haramdır. Bu günahla kurban keserse günahı sevabından bin kat daha fazla olur.

TAKSİTLE KURBAN ALINABİLİR Mİ?

Alınabilir. Onun mülkiyeti olduktan sonra caizdir. Kişi bir mal aldıktan sonra onun mülkiyeti olur. Onun mülkü olduktan sonra kurban kesilebilir.

Nezrettiği halde mazeretle vaktinde kesilemeyen kurbanların fakir ve zengin için hükmü nedir? İhmal sebebi ile kurbanını kesmeyen kimse ne yapmalıdır?

Bir insan kendi üzerine nezir ederse ve gücü yetmezse kesmeyle mükellef değildir ancak sonradan eğer para eline geçerse keser. Bir insan herhangi bir hayvanı keseceğine dair nezir ederse ve nezir eden kişinin eliyle hayvan ölürse veya kaybolursa gücü varsa o hayvanın yerine onun gibi bir hayvanı kesmesi lazım. Ama eğer ki hayvan kendiliğinden telef olsa veya yırtıcı bir hayvan tarafından telef edilirse kişi nezir ettiği o hayvanı kesmesi lazım değildir.

 

KURBANIN SATILDIKTAN SONRA SATICININ ELİNDE EMANETEN DURURKEN ÖLMESİ VEYA BAŞKA BİR SEBEPLE KESİLEMEMESİ DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?

Hayvan satıldıktan sonra satın alan insan eğer kaybetmişse onun mülkiyeti olmuştur. O ondan mükelleftir. Eğer nezir etmişse ve ölümünden suçu olduğu hayvan telef olmuşsa o hayvanın yerine başka hayvanı kesmesi lazım. Ama hayvanın ölümünden herhangi bir suçu olmasa kişi kesmeyle mükellef değildir.

SATIN ALINAN KURBANLIĞIN KESİLMEDEN ÖNCE ÖLMESİ DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?

Hayvan öldüğünde kişinin hayvanın ölümünden herhangi bir sorumluluğu yoksa tekrar kesmesi lazım değildir. Eğer satmışsa, o nezir olsa geri alması lazım. Telef olmuşsa onun yerine başka bir hayvan alıp kesmesi lazımdır.

MÜSLÜMAN OLMAYAN KİŞİNİN KESTİĞİ KURBANIN ETİ YENİR Mİ?

Kitap ehli olanlar Yahudi ve Hıristiyanların kurban kesmeleriyle ilgili bazı şartlar vardır. İslamiyet'ten önceki akideleri varsa onların kestiği hayvanların etlerinin yenmesi caizdir. Ama sonradan Yahudi, Hıristiyan veya mürted olsalar onların kestiği etin yenmesi haramdır. Bir Komünist, Sosyalist, Kemalist, Allah'ın şeriatına düşmanlık edenler, Ezidi'ler ve ehli kitap dışındaki bütün gayri Müslimlerin kestiği hayvanın etinin yenmesi caiz değildir, helal değildir.

ABDESTSİZ YA DA CÜNÜPKEN KURBAN KESİLEBİLİR Mİ?

Kesilebilir. Hatta kadın hayizli de olsa hayvan kesebilir.

BİR KİMSE KURBANINI KESMESİ İÇİN BİRİNE VEKALET VERİP PARASINI VERSE VE ŞAHIS DA BU KURBANI KESMEYEREK PARAYI HARCASA, PARAYI VEREN KİŞİ BU DURUMU ÖĞRENİNCE NE YAPMALIDIR?

Bu mesuliyetten çıkıyor, bu şahıs karşı tarafa ihanet etmiştir. Günah bu şahsın boynundadır. Ama şahıs nezir etmişse para eline geçince sonradan bir hayvan kesse iyidir ama nezir olmasa kesmeye gerek yoktur.

BİR KİMSENİN, OĞLUNUN VEYA BİR BAŞKASININ BAĞIŞLADIĞI PARA İLE KURBAN ALIP KESMESİ DURUMUNDA BU, KURBAN SAYILIR MI?

Olur. Bir insan para bağışlarsa o parayla gidip bir hayvan alıp kesebilir. O para onun mülkiyeti olmuştur.

SEFERİ OLAN SEFERDE İKEN KURBAN KESEBİLİR Mİ?

Bu vacip değildir. Lakin keserse kabul olunur.

Helal olmayan yollarla kazanılan parayla kurban kesilebilir mi?

Kurban kesebilir ama sevap kesen kişiye değil o paranın sahibine gider.

KURBANLIK OLARAK SATIN ALINAN HAYVANA, DAHA SONRA BAŞKALARI ORTAK EDİLEBİLİR Mİ?

 

Deve veya büyükbaş hayvana 7 kişi ortak olabilirler. Ama eğer hayvan küçükse şahıs kişileri sevabına ortak yapabilir ama iki kişi adına kesilemez. Büyük hayvan 7 kişiden fazla ortak olmaz.

İki büyükbaş hayvanın yediden fazla kişi tarafından hisseleri belirlenmeksizin kurban edilmesi ve kesildikten sonra etlerin karışık bir şekilde bölünerek hissedarlara dağıtılması hâlinde, yapılan bu işlem caiz olur mu?

Bu caizdir. Bir insan yanlışlıkla başkasının nezir ettiği hayvanı keserse, başkası da onun nezir ettiği hayvanı keserse caizdir.

Vekâleten kurban kesen hayır kurumları ve kendilerine kurban eti verilenler, kesilen kurbanların etlerini satabilirler mi? Bu etleri daha sonra mislini almak üzere kasaplara verebilirler mi?

Kurban eti satılmaz. Ancak kurban eti fakirlere verilirse bu onların mülkiyeti olur ve onlar satabilirler. Ama vekalet olarak kurban eti satılmaz. Hatta zenginlere verilen kurban eti satılmaz. Onlar eti yemeleri lazım, çünkü onlara hediye olarak verilmiştir. Fakirler satabilir, zenginler satamazlar.

Hanefi mezhebinde Kurban kesmenin vacip olması için nisap nedir? Fıkıhta nisap belirlenen 200 dirhem gümüş veya bedeli bugünkü piyasada kurban almaya kâfi gelmemektedir. Bu kadar malı veya gümüşü olan kişi yine de kurban kesmek zorunda mıdır?

İmam Hanefi'ye göre bir insan zenginse kurban kesmekle mükelleftir. Fakir ise mükellef değildir. Zenginlik nedir? Kişinin nisaba varan altın, gümüş veya başka malı olmasıdır. Nisap çoğu alimlere göre 85 gram altındır. Bazı alimlere göre 96 gramdır. Hatta İmam Hanefi'ye göre 100 gram altındır. 100 gram altını olan veya 100 gram değerinde parası, gümüşü olanlar kurban kesmeyle mükelleftirler.

Hanefi mezhebine göre ailede zengin olan karı-kocadan her birinin ayrı ayrı kurban kesmesi gerekir mi? Evde hane reisinin kurban kesmesi ile zengin olan öteki aile fertlerinden kurban vecibesi sâkıt olur mu?

Evde bir kişi kurban keserse o diğer fertlere de kafidir. Diğerleri kesmeyle mükellef değildirler. Evdeki bir kişinin kurban kesmesi yeterli oluyor.

KURBAN EDİLECEK HAYVANLAR HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP OLMALIDIR?

Hayvan kör, sakat, hastalık nedeniyle çok zayıf olmamış olması lazım. Bütün dişleri düşmemiş olması lazım. Kulağı kesilmemiş olması lazım. İmam Şafii'ye göre kulağında en ufak kesik olan hayvan kurban olarak kesilemez. Ama İmam Hanefi'ye göre 3'te biri, diğer alimlere göre yarısı bile kesilmişse kurbanın kesilmesinde sıkıntı yoktur. Dolayısıyla Şafii mezhebine mensup kişiler diğer mezhepleri taklit edebilirler. Kurbanın kulağının yarısı bile kesilmişse Şafii mezhebi mensupları İmam Hanefi'yi taklit ederek kurban kesebilir. Yarısından fazlaysa olmaz. Hayvanın kulağı hiç yoksa o hayvan kurban olarak kesilmez. Lakin doğuştan kulağı küçükse kurban olarak o hayvan kesilebilir. Deli bir hayvan kurban olmaz.

Kesimden önce kusuru tespit edilemeyen bir hayvanın, kurban edildikten sonra hasta olduğunun anlaşılması ve etinin yenilmeyeceğine dair uzmanlarca karar verilmesi hâlinde, kurban şer’an geçerli midir?

 

Hayır, geçerli değildir. Hastalıklı hayvan kurban olamaz. Eğer nezir ise sahibi o hayvanın yerine başka bir hayvan alıp kesmesi lazım.

İki yaşını bitirmeyen ancak kapak atmış olan sığır cinsi (yani en az iki kalıcı diş çıkarmış olan) büyükbaş hayvanların kurban edilmeleri caiz midir?

Hicri hesabıyla iki senesi bitmişse o kurban olur. Hicriye göre tam iki senesi bitiyor ve o caiz olur. Ne kadar etli de olsa 10-15 günü bile 2 senesine kalmışsa o kurban olamaz.

Kurbanlık hayvanların yaşlarında aranacak olan asgari sınır nedir? Sığırların iki yaşına gelmeden çok irileşmesi hâlinde kurban edilmesi caiz olur mu?

Caiz değildir. Bir hayvan bir tona bile ulaşmışsa ama iki senesini doldurmamışsa kurban olamaz. Ama iki senesi bitmişse ve kusurları yoksa kurban olur. Koyun, keçi ve diğer kurbanlıklarla ilgili yukarda belirtmiştik.

Marketlerin, indirim kartı olanlara bir kurbanın aynı miktardaki hisselerini daha ucuz fiyata satmaları, kesilen kurbana zarar verir mi?

Zarar vermez. İnsan kurban alırken ucuz alıp kesebilir.

Market ve benzeri satıcı kuruluşların henüz mülkiyetinde olmayan hayvanların hisselerini satması caiz midir?

Caiz değildir. Bir insan hayvanı mülkiyetine almadan satamaz. Ancak selam akdiyle olması caizdir.

Sun’î tohumlama yoluyla üretilen hayvanların kurban olarak kesilmesinde bir sakınca var mıdır?

Sakınca yoktur. Herhangi bir yem ile beslenmişseler o kurban olarak kesilebilir.

GEBE HAYVANIN KURBAN EDİLMESİ CAİZ MİDİR?

Gebe olan hayvanlar İmam Şafii mezhebinde bazı alimler kurban olamaz demiştir. Sebebi gebenin o hayvanı zayıflatmasıdır. Ama bazı alimler kesilebilir demiştir. Çünkü onun da bir et olduğunu ve kesilebileceğini belirtmiştir. Başka mezheplerde zaten kesilir. Kesilmeden önce hayvan doğum yapıyorsa o yavru da kesilmesi lazım. Kesilmesi için gelecek seneye bırakılsa yine olur.

KURBANLIK HAYVANLARIN GEBELİĞİNİN ÖNLENMESİ CAİZ MİDİR?

Caizdir. Kısırlaştırılmış hayvanların eti daha temizdir. Hayvan kısırlaştırılabilir. Peygamber Efendimizin kestiği koçlar kısırlıymışlar.

Doğuştan boynuzu olmayan veya boynuzları kırık olan ya da doğumdan sonra boynuzları elektrikle köreltilen hayvanlar kurban olarak kesilebilir mi?

Eğer hayvanların boynuzu tam kökünden kesilmese olur. Lakin kökünden kesilirse bir perde var ve o perde giderse olmaz.

Kuyruksuz veya kuyruğu kesik koyunlar kurban edilebilir mi?

 

İmam Şafii'ye göre olmaz. Kuyruğu kesilmiş olan koyunlar kurban olarak kesilmez. İmam Hanefi, İmam Ahmed, İmam Hambel gibi imamlara göre kuyruğu yarısından fazlası kesilmemişse kurban olur.

Kısırlaştırılmış hayvanlar kurban edilebilir mi?

Kurban edilmesi daha efdaldir. Çünkü kısırlaştırılmış hayvanın eti daha lezzetlidir.

Memeleri kusurlu olan hayvan kurban edilebilir mi?

İmam Şafii'ye göre eğer memeleri sakat ise olmaz. Ama İmam Hanefi ve İmam Ahmed'e göre kurutulmuş ise yapılabilir.

KURBANLIK HAYVANI ELEKTRİK VEYA NARKOZLA BAYILTARAK KESMEK CAİZ MİDİR?

Eğer ölüm durumuna gelmese caizdir. Fazla eziyet görmesin diye uyuşturarak hayvanı kesmek caizdir. Ama kesilmese ölecekse o caiz değildir. ABDURRAHMAN ÖZMEN

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
UMUT KERVANI UMUT OLDU

Batman Umut Kervanı tarafından ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Batman’a yerleşen Suriyeli yüzlerce aileye giyim ve ayakkabı yardımı yapıldı.

PANDEMİ TCDD SEFERLERİNİ DE VURDU

Batman’dan Diyarbakır ve diğer illere ayda yaklaşık 10 binin üzerinde yolcu taşıyan TCDD Batman Gar Müdürlüğü geçen 27 Marttan beri sessizlik hâkim.

ÖĞRENCİLERE İNTERNET SAĞLANSIN

“Pandemi Sürecinde Okulları Güvenle Açmak: Öğretmen ve Veli Araştırması” raporunu kamuoyuyla paylaşan Eğitim Bir-Sen Batman Şubesi, Öğrencilere dijital araç ve internet bağlantısı sağlanmasını istedi.

Online Eğitim Fırsatçılığı

Online eğitim teknoloji ürünlerine rağbeti artırırken harekete geçen fırsatçılar fiyatlara zam üstüne zam yapıyorlar.

Okullar Yüz Yüze Eğitime Hazır

21 Eylül tarihinde okullarda başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi 15 Temmuz Şehitleri Anaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut KURTARAN, yüz yüze eğitime hazırlık çalışmalarını inceledi.

Milletvekili Özdemir; KABUL EDİLEMEZ!

Okul, cami ve sağlık ocağının hemen yanı başında faaliyet gösteren restorana büyük tepki gösteren Ak Parti Milletvekili Ziver Özdemir, yapılan şeyin kabul edilemez olduğunu, bakanlık nezdinde girişimde bulunduğunu söyledi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.