Önceki Sonraki
TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ
KAYMAKAMLAR AÇIĞA ALINDI
HÜDA PAR; “İSLAM’I HAZMEDEMİYORLAR”
 Özlem Ve Hasretle Çocuklarımızı Bekliyoruz

AYASOFYA’DA İLK CUMA

86 yıl önce müzeye dönüştürülen, fethin sembolü Ayasofya Camisinin özgürlüğüne kavuşmasından sonra kılınan ilk Cuma namazına Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden on binlerce Müslüman katıldı. Ayasofya’da Cuma kılma coşkusuna Batman’dan da çok sayıda vatandaş katıldı.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-07-26 13:45:16 eklenmiş

 

453 yılında Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesiyle camiye çevrilen, 1930 yılında tamirat gerekçesiyle ibadete kapatılan, 1934’te Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilen Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, 86 yılın ardından ibadete açıldı.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde ilk cuma namazını kılmak isteyenler, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında İstanbul’a gelen on binlerce kişi sabah saatlerinden itibaren akın akın caminin bulunduğu Ayasofya Meydanı’na akın ettiler.

Büyük bir heyecan ve sevinçle tekbirlerle dualarla Ayasofya Camii’ne gelen on binler, bu tarihi ana şahit olmak ve Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde ilk cuma namazı için Ayasofya Meydanı’nı doldurdu. Vatandaşlar, 86 yıllık hasretin bitmesinin mutluluğunu yaşadı.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin ibadete açılmasının sevincini yaşayan vatandaşlar, Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasının Mescid-i Aksa'nın özgürlüğüne kavuşmasına vesile olmasını temenni ettiler.

Ayasofya Camii'nde 86 yıl aradan sonra ilk Cuma namazı, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın imamlığında eda edildi. Okunan hutbede, "Bugün, "18 yıl ayrılıktan sonra minarelerimizin ezanlara kavuştuğu günün bir benzeridir." denildi.

Cuma namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir çok davetli katıldı.

Cuma namazı öncesi Kur'an-ı Kerim tilavet edildi, dualar edildi. Ezan öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kur'an-ı Kerim tilavet etti. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın duasının ardından Ayasofya Camii'nin her 4 minaresindeki müezzinler ayrı ayrı ezan okudu.

Okunan ezanın ardından Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ı elindeki kılıçla hutbeyi okumak üzere minbere çıktı. Erbaş, hutbesinde bugünün çok önemli bir gün olduğuna dikkat çekerek önemli mesajlar verdi.

AYASOFYA ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU, SIRA MESCİD-İ AKSA’YA DA GELECEK İNŞALLAH

Ayasofya’nın özgürlüğüne kavuşmasının coşkusunu yaşadıklarını belirten HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin, “ 86 yıl sonra gelen bu özgürlük bizleri ziyadesi ile mutlu etmiştir. HÜDA PAR olarak biz de halkımızın coşkusuna katılıyoruz. Bildiğiniz gibi Genel Başkanımız da Ayasofya’daki Cuma namazına davetli olarak katıldı. Ayasofya’nın Batılı ülkelerin tüm tepkisine rağmen asli hüviyetine kavuşturulması çok önemli bir olay… İnşallah diğer esir mabetlerimiz de prangalarından kurtulur. Duamız, beklentimiz Siyonist çetelerin elinde esir olan Mescid-i Aksa’nın da bir an önce özgürlüğüne kavuşmasıdır. Ayasofya özgürlüğüne kavuştu, sıra Mescid-İ Aksa’ya da gelecek inşallah.” İfadelerini kullandı.

AYASOFYA COŞKUSU BATMAN’DA DA YAŞANDI

Ayasofya’da ilk Cuma namazının kılınması coşkusu Batmanlı vatandaşlar arasında da yaşandı. Birçok Batmanlı bizzat Ayasofya’ya giderek o heyecanı yaşarken gidemeyen vatandaşlar da camilerdeki Ayasofya hutbesiyle coştular.

Bazı firmalar ise vatandaşa bedava ikramlarda bulundu. Batman’ın tanınan dondurma imalat firması Baniddo, vatandaşlara bedava dondurma dağıttı. Firma sahibi Yahya Ezer yaptığı açıklamada, “ 86 yıl sonra fethin sembolü Ayasofya’nın özgürlüğüne kavuşmasının coşkusunu tüm vatandaşlar gibi biz de yaşıyoruz. Bu coşkuyu bedava dondurma dağıtarak taçlandırmak istedik.” Dedi. ABDURRAHMAN ÖZMEN

 

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
UMUT KERVANI UMUT OLDU

Batman Umut Kervanı tarafından ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Batman’a yerleşen Suriyeli yüzlerce aileye giyim ve ayakkabı yardımı yapıldı.

PANDEMİ TCDD SEFERLERİNİ DE VURDU

Batman’dan Diyarbakır ve diğer illere ayda yaklaşık 10 binin üzerinde yolcu taşıyan TCDD Batman Gar Müdürlüğü geçen 27 Marttan beri sessizlik hâkim.

ÖĞRENCİLERE İNTERNET SAĞLANSIN

“Pandemi Sürecinde Okulları Güvenle Açmak: Öğretmen ve Veli Araştırması” raporunu kamuoyuyla paylaşan Eğitim Bir-Sen Batman Şubesi, Öğrencilere dijital araç ve internet bağlantısı sağlanmasını istedi.

Online Eğitim Fırsatçılığı

Online eğitim teknoloji ürünlerine rağbeti artırırken harekete geçen fırsatçılar fiyatlara zam üstüne zam yapıyorlar.

Okullar Yüz Yüze Eğitime Hazır

21 Eylül tarihinde okullarda başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi 15 Temmuz Şehitleri Anaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut KURTARAN, yüz yüze eğitime hazırlık çalışmalarını inceledi.

Milletvekili Özdemir; KABUL EDİLEMEZ!

Okul, cami ve sağlık ocağının hemen yanı başında faaliyet gösteren restorana büyük tepki gösteren Ak Parti Milletvekili Ziver Özdemir, yapılan şeyin kabul edilemez olduğunu, bakanlık nezdinde girişimde bulunduğunu söyledi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.