Önceki Sonraki
Eğitim Bir- Sen Beşiri İlçe Başkanı Aksoy:
KAYMAKAM ŞENER’DEN OKUL İNŞAATLARINDA
UMUT KERVANI UMUT OLDU
FISTIK ÜRETİMİ ARTIYOR
DENETİMLER HIZ KESMİYOR

"COVİD-19 SIRADAN BİR RİSK DEĞİL"

Coronavirus salgınının insan ve toplum üzerindeki olumsuz etkileri ile eğitimde yeni dönemde izlenmesi gereken yollar hakkında değerlendirmelerde bulunan Batmanlı Bilim Adamı Prof. Dr. Bilal Sambur, Covid-19 riskinin sıradan bir risk olmadığına dikkat çekti.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-09-13 13:23:21 eklenmiş

 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Sambur, salgının insan, toplum ve eğitim üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri noktasında değerlendirmelerde bulundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirus salgının biyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan insan hayatını tehdit ettiğine dikkat çeken Sambur, salgının sıradanlaştırılmaması gerektiğini ve salgınla mücadeleye devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sambur, "İlk başta bu salgın Çin’de ortaya çıktığında küresel medyaya da yansınca ülkelerde bir duyarlılık oluştu. Aslında Türkiye’de ilk vaka açıklanmadan önce bu konuda bir farkındalık oluşmuştu. İnsanlar maske takmaya ve daha az dışarı çıkmaya başlamıştı. Bu işin tehlikeli olduğunu bir şekilde hissediyorlardı. 3-4 aylık eve kapanma sürecinden sonra dışarı çıkıldı ve yavaş yavaş tüm yasaklar kaldırıldı. İnsanlar artık Coronavirus salgınını ciddiye almamaya başladılar. O farkındalık düzeyi bir duyarsızlığa dönüştü ve ‘ölecekse de gelsin öldürsün bizi’ her şeye razı olma noktasına gelindi. Bu da biraz mücadeleden vazgeçme anlamına geliyor. Bu çok tehlikeli bir nokta." dedi.

"VİRÜSE KARŞI KENDİNİ KORUMAMAN HERKES İÇİN BİR TEHDİT OLUŞTURUYOR"

Covid-19 sürecinde en önemli değerin insan hayatına saygı olduğunu belirten Sambur, "Bizde şu anda hem kendi hayatımızı koruma konusunda hem de diğer insanların hayatlarını, sağlıklarını koruma konusunda bir duyarsızlaşma var. Bu da hepimiz için çok tehlikeli bir sürecin önünü açıyor. Salgınla ilgili tehdit devam ediyor fakat bu çok sıradanlaştırıldı. Sıradan bir risk olarak algılanmaya başlandı. Riskin sıradanlaşması aslında kötülüğün sıradanlaşması anlamına geliyor. Çünkü virüse karşı kendini korumaman herkes için bir tehdit oluşturuyor. Benim virüse yakalanmam senin yakalanman demektir. Bu felaket giderek topluma yayılıyor. Başka insanların hayatları dahil her şeylerini tehlikeye atıyor. Karşılaştığımız risk rutin sıradan bir risk değil. Biz bunu sıradanlaştırırsak hem insani hem ahlaki hem de İslami açılardan büyük bir sorumluluğu yüklenmiş oluruz." ifadelerini kullandı.   

"COVİD-19 SALGINI, SALGIN OLMANIN ÖTESİNDE BİR FELAKETTİR"

Sambur, Mâide Suresi'nin 32’nci Ayeti Kerime'sini hatırlatarak şöyle devam etti: Bu riski sıradanlaştırmayarak bu kötülüğün (hastalığın) yaygınlaşmasına elimizden geldiğince engel olmaya çalışmamız lazım. İnsanlık olarak çok büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Covid-19 salgını salgın olmanın ötesinde bir felakettir. Dünya ekonomisini, dünya sağlık sistemini, siyasal sistemi ve uluslararası sistemi o kadar sarstı ki ‘salgın sonrası hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ dedik. Hakikaten hiçbir şeyin eskisi gibi olmaması lazımdır. İçinde bulunduğumuz insanlık durumunu kökten değiştirdiğini kabul etmemiz gerekiyor. Yeni duruma göre yaşamamız lazım. İnsanlar artık eskisi gibi düğün yapmamalı. Eskisi gibi saatlerce kafelerde oturup sohbet edilmemeli ve eskisi gibi ziyaretler yapılmamalıdır. Eskisi gibi herkesle tokalaşamayız. Bir yaşam tarzı değişikliğinden bahsediyoruz. Tedbirlere uymalıyız çünkü söz konusu olan insan hayatıdır. İnsan hayatı söz konusuysa hangi tedbir maksimum düzeyde alınırsa alın risk varsa yapılacak faaliyetten vazgeçilmeli. Maske takma konusunda çok bilinçsiziz. Kullanılan maskeleri yerlere atıyorlar. Bu konuların hepsinde insan hayatına saygı ilkesi çerçevesinde üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. Bir başkasına zarar vermeme ilkesi çok önemli bir ilkedir. Kendime ve bir başkasına zarar vermemek için hayatımı yeniden nasıl düzenlerim. Eski kalıplarla davranamayız. Düğün, dernek, taziye ve birçok örf ve adetleri salgın bitene kadar bir şekilde unutmamız gerekiyor.

"ONLİNE EĞİTİM PROGRAMLARI SAYESİNDE EĞİTİM DEVAM ETTİRİLEBİLİYOR"

Salgın sonrası artık eğitimin eskisi gibi olamayacağına dikkat çeken Sambur, "Kurumsal anlamda eğitim artık mevcut şartlarda devam ettirilemez hale geldi. Mekân olarak okullarda yapılan faaliyet evlere taşındı. Sahip olduğumuz teknolojik imkanlar sayesinde eğitim devam ettirilebilir durumdadır. Online eğitim programları sayesinde eğitim devam ettirilebiliyor. Okul sadece okul değildi. Okul aynı zamanda sosyalleşme mekanıydı. Okulda öğretmenler yol gösteriyorlardı. Online eğitimde aileler hem öğretmenin misyonunu yüklenme hem de arkadaşlarının misyonunu yüklenme göreviyle karşı karşıyalar. Yeni dönemde anne baba olmak ne demek? Yani anne baba olmak demek çocuğa bilgisayar alıp onu bilgisayar başına utturtmak mıdır? Öğrenci olmak demek sadece EBA ve online programlardan program seyretmek midir? Bunun üzerinde yeniden düşünülmesi lazım. Aile fertlerinin birbirleriyle daha çok sosyalleşebilecekleri yeni bir tanımlama yapması gerektiğini düşünüyorum. Veliler yol gösteren bir öğretmen misyonunu nasıl edinebilirler ve eğitimde nasıl rehber olabilirler bunun üzerine de düşünmesine ihtiyaç var." dedi. 

"ONLİNE EĞİTİMİN EN ÖNEMLİ FAYDASI ZAMAN VE MEKÂN SINIRINI ORTADAN KALDIRABİLİYOR"

Online eğitim imkanlarının veriminin kullanım tarzıyla ilgili bir husus olduğunu dile getiren Sambur, "Online eğitimin en önemli faydası zaman mekân sınırını ortadan kaldırabiliyor. Sınırsız bir şekilde eğitimi istediğiniz zaman istediğiniz yerden alabiliyorsunuz. Birçok fiziki zaman kaybını ortadan kaldırıyor. Servise binmiyorsunuz, sabah erken kalkmak zorunda değilsiniz, bütün gününüzü bir yerde harcamak zorunda değilsiniz. Online eğitimin böylece çok olağanüstü imkanları var. Sürecin verimli olması tamamen kişinin seyrettiği programın üstüne kendisinin ne eklediğine bağlıdır. Eğer dersi dinledikten sonra bir öz disiplin bilinciyle kendini araştırmaya ve okumaya sevk ederse faydalı olur. Online teknoloji sayesinde bilgi ve kaynaklar etrafımızda sarılı istediğimiz bilgiye ve kaynağa ulaşabiliyoruz. Eğer öğrenci bilgilerini çeşitlendirir ve imkanları kullanırsa farklı kaynaklara ulaşırsa verimlilik düzeyi çok fazla artar. Dünya kaçınılmaz bir şekilde online eğitime dönecek. Bu süreçteki problem eski kurumsal eğitim ile birdenbire kendimizi bu işin içinde bulduğumuzdan yeni duruma adapte olmakta zorlanıyoruz. Ama tecrübemiz artıkça bunu başaracağız. Bu süreçte teknolojide olan eksiklikler fark edildi ve altyapılar güçlendirildi. Online eğitimde ihtiyaçlar ortaya çıktıkça imkanlar da artıyor." ifadelerini kullandı. M. TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Eğitim Bir- Sen Beşiri İlçe Başkanı Aksoy:

YÜZ YÜZE EĞİTİM KARARINDAN MEMNUNUZ

ÖZPERK: “YÜRÜMEK SAĞLIKTIR, HUZURDUR”

Batman Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk, 7’den 77’ye herkese seslenerek sağlık için günde en az 10 bin adım atmalarını istedi.

Vali Şahin Esentepe’deki Külliye İnşaatını İnceledi

Vali Hulusi Şahin, Necat Nasıroğlu Vakfı tarafından yaptırılan Esentepe’deki Külliye inşaatı ve Seyir Terası alanını yerinde inceleyerek, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Vali Şahin Esentepe’deki Külliye İnşaatını İnceledi

Vali Hulusi Şahin, Necat Nasıroğlu Vakfı tarafından yaptırılan Esentepe’deki Külliye inşaatı ve Seyir Terası alanını yerinde inceleyerek, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

PKK Operasyonu: 11 Gözaltı

Siirt ve Batman'da PKK'ye işbirlikçilik ve milis faaliyetinde bulundukları gerekçesiyle 11 kişi yakalandı.

KORONA VİRÜSE KARŞI BİLİNÇLENDİRME

Koronavirüs salgını ile mücadele çalışmaları kapsamında eğitim ve öğretime başlayan anaokulu ile ilkokul öğrencilerine belediye tarafında hijyen paketi dağıtıldı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.