Önceki Sonraki
YAZ SEBZELERİNDE SONA DOĞRU
ŞAHİN: STK’LAR HALKIN ISLAHI İÇİN ÇALIŞMALIDIR
Suyun Altında Temizlik
SALGINLA MÜCADELEDE KARARLIYIZ
Öğrenciler Ücretsiz Tıraş Edildi

HAYVANLARA AŞI KAMPANYASI BAŞLATILDI

Batman Tarım İl Müdürlüğü, 2020 Yılı Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası başlattı.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-09-20 13:52:12 eklenmiş

 

Tüm Batmanlı hayvan yetiştiricilerine aşı kampanyasına katılım çağrısı yapan Batman Tarım İl Müdürlüğü yaptığı açıklamada, “Halk arasında -tabak-olarakta bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, turnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; süt hayvanlarda başta et ve süt verimi olmak üzere bir çok hayvansal ürün kaybına neden olmaktadır. Özellikle buzağılar bu hastalığa çok hassas olup %80 varan oranlarda da ölümlere neden olmaktadır.” İfadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında, “Bu bağlamda şap hastalığına karşı İlimizde 01 Eylül 2020 tarihinden 16 Kasım 2020 tarihine kadar il genelindeki büyükbaş hayvanlara şap aşılaması yapılacak ve yeni doğan buzağılara kulak küpesi takılacaktır. Bu manada covid 19 pandemi sürecinde kamuda esnek çalışmaya geçilmesine rağmen aşılama kampanyası süresince hayvan sağlığının korunması amacı ile tüm il/ilçelerimizde görevli veteriner hekim ve veteriner sağlık teknisyenleri sahada olacaktır. Aşılama çalışmalarında hayvan sağlığının korunmasının yanı sıra buzağı desteklemeleri ve hayvan sevklerinde de aşılamanın mecburi olması sebebi ile yetiştiricilerimizin hayvanlarını aşılatmaları gerekmektedir.” Denildi.

Son olarak şu ifadeler kullanıldı: “Aşılama çalışmasında görevli personele yardımcı olunması, yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları aksi takdirde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre hastalıkların yayılmasının önlenmesi amacıyla Bakanlık tarafından alınan tedbirlere uymayanlara 13.934 TL idari para cezası uygulanacaktır. Yetiştiricilerimizin herhangi bir mağduriyetin yaşamaması için İl Müdürlüğümüz personelinin belirlediği tarihte hayvanların işletmede hazır bulundurmaları ve aşılatmaları gerekmektedir.” 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ZAM FIRINCILARIN BELİNİ BÜKTÜ

Son zamanlarda un fiyatında yaşanan artışın kendilerini olumsuz etkilediğini belirten fırıncı esnafı, un fiyatlarındaki artışa tepki gösterdi.

Grip Aşısına Talep Arttı

Grip aşısını genelde kronik hastaların kullandığını dile getiren eczacılar, salgın nedeni ile bu sene hasta olmayan vatandaşların da aşıyı kullanmak istemelerinden dolayı talep patlaması yaşandığını belirtti.

Uyuşturucuyla Mücadelede Seferberlik Başlatılmalı

HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı Durmaz: "Uyuşturucu konusunda bir seferberlik başlatılmalı” dedi.

TEDAVİ SÜRECİ PANDEMİYE UYGUN ŞEKİLDE DÜZENLENMEKTEDİR

Batman Bölge Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi 40 yatak kapasiteyle 130 kronik takipli hastaya hizmet vermekte.

Ödüllü ‘Siyer Yarışması’ Online Olarak Yapılacak

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından her yıl düzenlen Siyer Yarışması'nın bu yıl pandemi nedeniyle online olarak 14 Şubat 2021 tarihinde yapılacağı açıklandı.

MESLEKİ EĞİTİMDE 1000 OKUL

Yurt genelinde hayata geçirilen 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul' projesi açılış ve bilgilendirme toplantısı Malabadi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşti.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.