Önceki Sonraki
Eğitim Bir- Sen Beşiri İlçe Başkanı Aksoy:
KAYMAKAM ŞENER’DEN OKUL İNŞAATLARINDA
UMUT KERVANI UMUT OLDU
FISTIK ÜRETİMİ ARTIYOR
DENETİMLER HIZ KESMİYOR

Online Eğitim Fırsatçılığı

Online eğitim teknoloji ürünlerine rağbeti artırırken harekete geçen fırsatçılar fiyatlara zam üstüne zam yapıyorlar.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-09-21 13:42:52 eklenmiş

 

 

Salgın sebebiyle öğrenciler eğitimlerini dijital ortamlarda devam ettirirken, uzaktan eğitimin yapılması özellikle dizüstü bilgisayar ve tabletlere olan talebi artırdı. Sektör temsilcileri ise teknolojik ürün bulmakta sıkıntı yaşandığını belirttiler.

Teknoloji ürünlerinde talep artışı yaşanıyor. Yeni eğitim modeli vatandaşları teknolojik ürünlere ve internete yönlendirdi. Coronavirus salgını nedeniyle uzaktan eğitime geçişle birlikte öğrencilerin başta tablet ve dizüstü bilgisayarlar olmak üzere teknolojik ürünlere rağbeti büyük oranda arttı. 2’inci el tablet ve bilgisayar ürünleri dahi bulunmaz hale geldi.

Aynı şekilde ev internetine de rağbet artmış durumda. Evde öğrencilerin ders takibi yapabilmeleri için internet ihtiyacı olmayan aileler bile eve internet almak zorunda kaldı. Konuyla ilgili İLKHA mikrofonuna konuşan sektör temsilcileri, büyük bir talebin yaşandığı teknolojik ürünlerde yüzde 150 oranında fiyat artışının yaşandığına dikkat çekti.

 “FİYATLAR BAYAĞI BİR YÜKSELDİ”

Yoğun talep nedeniyle teknolojik ürünlerin fiyatlarında ciddi anlamda artışın yaşandığına dikkat çeken Bilişim Sektörü Uzmanı Şehmuz Sevim, "Pandemi süreci ile birlikte evlerimize kapandık. Bu süreç vatandaşları etkilediği gibi eğitim camiasını da çok büyük oranda etkiledi. Dolayısıyla tüm dünyada üretim de azalmaya gidildi. Bu teknoloji bazında yaşanan azalmalar kullanıcı açısından büyük zorluklara neden oldu. Bundan dolayı özellikle ülkemizde teknolojik cihazların fiyatları ülkemize kısıtlı ürün gelmesinden kaynaklı yükselmeye başladı. Örneğin geçen ay 70 ila 90 lira arasında sattığımız bir web kamera, bugün 170 ila 180 lira arasında yükseldi. Geçen hafta 170 liraya aldığım kamerayı bugün 210 liraya aldım. Fiyatlar bayağı bir yükseldi." dedi.

“BÜYÜK SIKINTILARA NEDEN OLDU”

Teknolojik ürünlerde fiyat artışının halkı mağdur ettiğini vurgulayan Sevim, şöyle devam etti: "Yeni eğitim modelinde başarılı olmak için şu anda herkes evine bilgisayar, tablet ya da web kamerası almak zorunda. Yalnız devlet yetkililerinin de bu konuda daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Şöyle ki; EBA canlı derslere geçişindeki sıkıntılar bir yana teknoloji ürünlerindeki fiyatların aşırı derecede yükselmesi fakir insanlar açısından çok büyük sıkıntılara neden oldu. Herkes evine bilgisayar alamayabilir. Mesela tabletler daha ekonomik fakat eski tabletlerdeki sürümü EBA desteklemiyor. Milli eğitim camiasındaki yetkili kişilerin eski tabletlerin kullanılabilmesi için EBA yazım ile ilgili bir çalışma yapmaları lazım, yoksa herkes evine yeni bir tablet almak zorunda kalacak. Tablet üzerinden çalışmayı düşünenlere de ekonomik açıdan kötü bir durum oluyor."

 “VATANDAŞLAR BİLGİSAYAR TEMİN EDEMİYOR”

En büyük sıkıntının teknolojik ürünlerde yaşanan fiyat artışı olduğuna işaret eden Teknolojik Ürün Satış Yetkilisi Recep Alkaş, "Şu ana kadar hiçbir şekilde bu kadar yüksek fiyatlarla biz karşı karşıya kalmamıştık. Bu konu ile alakalı canlı derste ihtiyaç duyulan web kamerası, dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarların fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı vatandaşlarımız temin edemiyor. Temin edemediği için de çocuklarının eğitimi aksıyor. Bu çocuklarımızın eğitimleri aksamaması adına kesinlikle bir şeylerin yapılmasına ihtiyaç var. Durumu iyi olmayan vatandaşların sayısı da göz önünde bulundurulmalı. Şu anda kesinlikle fiyatlardaki yükseliş dolar kuruyla ile alakalı değildir." diye konuştu.

“TALEPLER İKİ KATINA ÇIKTI”

Uzaktan eğitim nedeniyle ciddi anlamda internet ihtiyacının oluştuğunu belirten İletişim Sektörü Satış Sorumlusu Cahit Aktan, "Daha önceki aylara nazaran talepler iki katına çıktı. Fiyatlarımız daha önce sınırsız paketlerde hız limiti düşük iken şu an bu ihtiyaçtan dolayı hız limitlerini yükseltiler. Tabi ki bu paket fiyatlarını da yükseltti. Şu aşamadaki en büyük sıkıntı altyapı, onun haricinde herkes bir şekilde internete ihtiyaç duyuyor ve bunu sağlamak zorunda kaldığı için vatandaşlar fiyatı ikinci plana atıyor. Fiyatlar daha düşük olsaydı daha fazla kişi yararlanabilirdi bu durumdan. Bazı bölgelerin altyapı eksikliği nedeniyle her yere internet verilemiyor. Hâlâ hiçbir şekilde internetten faydalanamayan insanlar var. Bu durumdan da en çok eğitimleri aksayan öğrenciler oluyor." Dedi.

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Eğitim Bir- Sen Beşiri İlçe Başkanı Aksoy:

YÜZ YÜZE EĞİTİM KARARINDAN MEMNUNUZ

ÖZPERK: “YÜRÜMEK SAĞLIKTIR, HUZURDUR”

Batman Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk, 7’den 77’ye herkese seslenerek sağlık için günde en az 10 bin adım atmalarını istedi.

Vali Şahin Esentepe’deki Külliye İnşaatını İnceledi

Vali Hulusi Şahin, Necat Nasıroğlu Vakfı tarafından yaptırılan Esentepe’deki Külliye inşaatı ve Seyir Terası alanını yerinde inceleyerek, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Vali Şahin Esentepe’deki Külliye İnşaatını İnceledi

Vali Hulusi Şahin, Necat Nasıroğlu Vakfı tarafından yaptırılan Esentepe’deki Külliye inşaatı ve Seyir Terası alanını yerinde inceleyerek, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

PKK Operasyonu: 11 Gözaltı

Siirt ve Batman'da PKK'ye işbirlikçilik ve milis faaliyetinde bulundukları gerekçesiyle 11 kişi yakalandı.

KORONA VİRÜSE KARŞI BİLİNÇLENDİRME

Koronavirüs salgını ile mücadele çalışmaları kapsamında eğitim ve öğretime başlayan anaokulu ile ilkokul öğrencilerine belediye tarafında hijyen paketi dağıtıldı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.