Önceki Sonraki
Onat MHP Rozetini Taktı
MHP Beşiri Parti Binası Açıldı
MEMURLARIN ALIM GÜCÜ ARTIRILMALI
KÖYLERİNE DÖNEN HALKIMIZ DESTEKLENMELİ
FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Vatandaş Artık Alamıyor

Pandemiden dolayı ciğer fiyatının kırmızı et fiyatını geçtiğini belirten kasaplar, bu nedenle alım gücü düşen vatandaşların ciğer alamaz hale geldiğini belirttiler.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-10-25 10:05:48 eklenmiş

 

Batman’da sakatat fiyatlarındaki artışlarla kilosu yaklaşık 60 lirayı geçen ciğer, kilosu 50-53 lira aralığında satılan kuzu etini solladı.

Yaşanan rağbetten dolayı ciğer fiyatında büyük bir artış yaşanırken, vatandaşlar neredeyse ciğer bulmakta zorlanıyor. Kasaplarda ciğer kilosu 60 TL’yi aşmasıyla alım gücü düşen vatandaşlar beyaz et tüketmeye yöneldi.

Hayvan kesiminde yaşanan düşüş nedeniyle sakatatın azaldığını ve bunun talebi karşılayamamasına yol açtığını ifade eden kasaplar, bu yüzden ciğer fiyatının yükselişe geçmeye başladığını kaydetti.

“ÇOĞU KEBAPÇI CİĞER TÜKETİYOR”

Ciğere yoğun bir talebin olduğuna işaret eden kasap Mehmet Emin Günay, “Havaların soğumasıyla kuzu ve dana ciğerine talep artışı yaşanıyor. Batman’daki çoğu kebapçı ciğer tüketiyor. Kuzu ve dana etinin kilosunu 50 liradan satarken ciğerin kilosunu 60 liradan satıyoruz. Pandemiden önce kuzu ciğerini 48 liradan satarken şu anda 60 liraya bile yetiştiremiyoruz. Kuzu ve diğer büyükbaş hayvanların kesimlerinde azalma olduğundan ciğer fiyatlarının artmasına neden oluyor. Diyarbakır ve Bismil’den bile Batman’a ciğer almaya gelenler oluyor. Pandemi sürecinin bitmesiyle inşallah hayvan kesimleri çoğalır da fiyatlar eskisi gibi düşer.” diye konuştu.

“CİĞERE TALEP ÇOK YÜKSEK OLDUĞUNDAN YETİŞTİREMİYORUZ”

Batman’daki lokantaların yüzde 60-70’ini ciğercilerin oluşturduğunu belirten kasap Mehmet Mahfuz Nas ise şunları söyledi: “Pandemi nedeniyle vatandaşlar zaten sıkıntı içerisinde. İnsanlarımızın ciğere rağbeti artmış durumda. Kasaplar da hayvan kesiminde sıkıntı yaşamaktadır. Kasaplar da bu süreçte ne yapacağını bilemiyor. Batman’daki lokantaların yüzde 60-70’ini ciğerciler oluşturuyor. Şu anda ciğere talep çok yüksek olduğundan yetiştiremiyoruz. Düşünün kırmızı etin kilosu 50 lirayken ciğerin ise 60 ile 65 liraya dayandı.”

Pandemiden dolayı hayvan kesimlerinde azalma olduğunu söyleyen Nas, “Pandemi nedeniyle hayvan kesimleri azaldı. Kesimler az, talep de yüksel olunca fiyatlar yükseliyor. Daha önce ciğer 30 liraydı, kırmızı et 40 liraydı ama şu anda ciğerin fiyatı kırmızı eti geçti ve daha da yükseleceğe benziyor. Tüketim var ama ihtiyacı karşılayacak hayvan kesimi yok.” dedi.  

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Vali Şahin’den BAŞGAD’a Ziyaret

Batman Valisi ve Batman Belediye Başkan Vekili Hulusi ŞAHİN Batman Şehit ve Gazi Aileleri Derneği (BAŞGAD)’ı ziyaret etti.

Sağlık Çalışanlarına Başarı Belgesi Verilsin

Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, Batman'da bazı sağlık çalışanlarına başarı belgesinin verilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

ŞİMŞEK ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Beşiri ilçemizdeki kurum ziyaretlerini sürdüren HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Şimşek bu kapsamda Halk Eğitim Müdürlüğünü, Tarım Ve Ziraat Müdürlüğünü ve Hürriyet İlkokulunu ziyaret etti.

IRAK’LI HASTA ŞİFASINI BATMAN’DA BULDU

Irak’tan gelen Shukur Ato Jolo isimli 65 yaşındaki hasta sağlığına ilimizdeki özel bir hastanede kavuştu.

SALGIN ARTTI YASAKLAR GERİ GELDİ

Geçen kış uygulanan yasakların çoğunu geri getiren İçişleri Bakanlığı Coronavirus genelgesi Batman Valiliğinin sitesinde yayınlandı.

ÖĞRETMENLERİMİZE BAKICI MUAMELESİ

Tüm okulların 31 Aralık’a kadar kapatılmasına karşın okul öncesi kurumların kapatılmamasına tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen Beşiri ilçe Başkanı İshak Aksoy, okul öncesi kurum öğretmenlerinin bakıcı muamelesi gördüklerini belirtti.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.