Önceki Sonraki
Onat MHP Rozetini Taktı
MHP Beşiri Parti Binası Açıldı
MEMURLARIN ALIM GÜCÜ ARTIRILMALI
KÖYLERİNE DÖNEN HALKIMIZ DESTEKLENMELİ
FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

KIŞ ÖNCESİ ODUN ALIN

Batman’da soğuk havaların başladığı bugünlerde oduncuların kış hazırlıkları da başladı.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-10-25 10:38:12 eklenmiş

 

Oduncular Sitesi esnafı, kış aylarının yaklaşmasıyla vatandaşa kışlık yakacak hazırlamak için yoğun bir çalışma içerisine girdi.

Batman’da bazı bölgelerde doğalgaz kullanılırken doğalgaz kullanmayanlar ise şimdiden kış hazırlıklarına başladı. Vatandaşlar kışlık odun ihtiyacını temin etmeye çalışırken, odun satıcıların da yüzü gülmeye başladı.

Piyasadaki zamların odunlara az yansıdığını belirten oduncular, evler için hazırlanan odunların tonunun 700 TL’den, fırın ve lokantalar için ise 600 TL’den satıldığını söylediler.

 “DOĞALGAZA RAĞMEN SATIŞLARIMIZ İYİ”

Havaların soğumasıyla vatandaşların odun almaya başladığını ifade eden odun satıcısı Diyaddin Gökalp, “Kış ayının yaklaşmasıyla bu yıl odun satışlarımız doğalgaz kullanımı yaygınlaşmasına rağmen elhamdülillah çok iyi durumda. Havaların soğumasıyla vatandaşlar odun almaya başladı. Odun ve kömürlerimizi Şırnak, Bitlis ve Siirt’ten temin etmekteyiz. Odunlarımız geldiğinde burada önce hizarla (elektrikli ağaç kesme makinası) parçalara ayırdıktan sonra diğer makinamızla küçük parçalara sobaya girecek ebatta kesip hazırlıyoruz.” dedi.

“EVLERE KADAR GÖTÜRÜYORUZ”

Odun fiyatlarının geçen yıla nazaran çok değişmediğini söyleyen Gökalp, “Odun ve kömür alan müşterilerimize aracımızla evlerine kadar götürüp teslim ediyoruz. Geçen seneye nazaran odun fiyatları çok yükselmedi. Fırınlık odunun tonu 600 TL, ev odununun ise tonu 700 TL’den satıyoruz. Herkes maddi durumuna göre 250 ile 500 kilogram, kimi bir ton, kimileri ise ton bazında alıyorlar. Müşterilerimiz genelde köylüler ve doğalgaz kullanmayan kesimlerdir.” şeklinde konuştu.

“KIŞ ÖNCESİ YAĞMUR YAĞMADAN ODUNLARINIZI ALIN”

Baba mesleğine devam ettiklerini söyleyen diğer bir odun satıcısı Mehmetşah Kaplan, “3 yıldır bu işi yapıyorum, bu iş baba mesleğimizdir. Nesilden nesile davam edecektir inşallah. Odunlarımız bize TIR’larla Diyarbakır ve Siirt bölgesinden palamut ve meşe odunu geliyor. Kış öncesi stoklarımızı hazırlıyoruz. Şu anda odunlarımız hazır, millet gelip odunlarını alıyorlar. Burada fırınlar için ayrı, evler için ayrı odun kömürlerimiz var. Gelen odunlarımızı hizarla (elektrikli ağaç kesme makinası) parçalayıp makinayla doğrayıp sobada yakacak hale getiriyoruz. Geçen yıl kış sert geçtiği için işlerimiz geçen seneye nazaran daha iyi durumda. Sobalık odunun tonunu 700 lira, fırınlık tonunu 600 liradan satıyoruz. Vatandaşlarımızın kış öncesi yağmur yağmadan odunlarını almalarını tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

50 YILDIR ODUN KESME İŞİNDE ÇALIŞIYORUM”

Daha önce balta ile yaptığı odun kesimini şimdilerde ise makine ile yaptığını belirten 50 yıllık odun kesici olan İbrahim Bulut ise şunları söyledi: “6 çocuk babasıyım, 50 yıldır odun kesme işinde çalışıyorum. Önceleri böyle makine yoktu, balta ile parçalıyorduk. Şu anda makine var hizardan (elektrikli ağaç kesme makinası) sonra makinada küçük parçalara ayırıyoruz. Makineyle odun kesmek baltadan çok daha rahat ve iyi. Emeğimle çalışıyorum, çok şükür işimden de memnunum.”

“ODUN KESEREK GEÇİMİMİ SAĞLIYORUM”

Diğer bir odun kesicisi Nezir Kaya, “25 yıldır bu işte çalışıyorum. Burada odun keserek geçimimi sağlıyorum. Odunları küçük parçalara ayırdıktan sonra 250 ile 500 kilogram ve 1 ton olarak hazırlıyoruz. Vatandaşlar da hazırladıklarımızı alıyor. Yılın 12 ayı iş varsa çalışıyoruz. İşimiz ton bazındadır. Ne zaman iş varsa çalışıyoruz, iş yoksa oturuyoruz.” dedi. 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Vali Şahin’den BAŞGAD’a Ziyaret

Batman Valisi ve Batman Belediye Başkan Vekili Hulusi ŞAHİN Batman Şehit ve Gazi Aileleri Derneği (BAŞGAD)’ı ziyaret etti.

Sağlık Çalışanlarına Başarı Belgesi Verilsin

Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, Batman'da bazı sağlık çalışanlarına başarı belgesinin verilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

ŞİMŞEK ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Beşiri ilçemizdeki kurum ziyaretlerini sürdüren HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı Şimşek bu kapsamda Halk Eğitim Müdürlüğünü, Tarım Ve Ziraat Müdürlüğünü ve Hürriyet İlkokulunu ziyaret etti.

IRAK’LI HASTA ŞİFASINI BATMAN’DA BULDU

Irak’tan gelen Shukur Ato Jolo isimli 65 yaşındaki hasta sağlığına ilimizdeki özel bir hastanede kavuştu.

SALGIN ARTTI YASAKLAR GERİ GELDİ

Geçen kış uygulanan yasakların çoğunu geri getiren İçişleri Bakanlığı Coronavirus genelgesi Batman Valiliğinin sitesinde yayınlandı.

ÖĞRETMENLERİMİZE BAKICI MUAMELESİ

Tüm okulların 31 Aralık’a kadar kapatılmasına karşın okul öncesi kurumların kapatılmamasına tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen Beşiri ilçe Başkanı İshak Aksoy, okul öncesi kurum öğretmenlerinin bakıcı muamelesi gördüklerini belirtti.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.