Önceki Sonraki
EĞİTİM BİR SEN’DEN OKULLARA ZİYARET
UMUT KERVANINDAN HAYIRSEVERLERE ÇAĞRI
BEŞİRİ DOĞALGAZ’A KAVUŞACAK
43 akademik personel alacak
Tarım İşletmesi Müdürlüğü çobanlık hizmeti alacak

KARNABAHAR ÜRETİCİLERİ KAZANAMIYORLAR

Hasada başlayan Batmanlı karnabahar üreticileri fiyatlardan şikâyet ederek kazanamadıklarını söylediler.
ETİKETLER :
Bu haber 2020-11-24 19:38:23 eklenmiş

 

Batman’da geçimlerini tarımla sağlayan köy sakinleri karnabahar hasadına başladı.

Birçok tarım ürünün yetiştirildiği Batman merkeze bağlı Balpınar (Girêsîra) beldesinde karnabahar hasadına başlayan çiftçiler, fiyatlardan memnun değil.  

Karnabahar üreticileri, girdi maliyetlerinin yüksek oluşu ve buna karşılık sebze fiyatlarının düşük olmasından şikâyet ederken fiyatların tatmin edici olmadığını söylediler.

Çiftçilik yapmanın günümüzde çok zorlaştığını, emeklerinin karşılığını alamadıklarını vurgulayan çiftçiler, yaşadıkları soruna bir çözüm bulunmasını istediler.

“HER ŞEYİN FİYATI İKİ KATINA ÇIKTI”

Maliyetlerinin geçen yıla oranla iki katı arttığını söyleyen çiftçi Mehmet Salih Işık, tarladaki ve tezgâhlardaki fiyat farkının yüksek olduğu söyledi.

Işık, “Şu anda tarladan karnabaharlarımızı topluyoruz. Karnabaharın fidanını 30 kuruştan alıyoruz. Bize dönümü 2 bin liraya mal oluyor. Karnabaharın kilosunu hal komisyoncularına 70 kuruşa veriyoruz marketlerde ise 2 ile 3 lira arasında satılıyor. Biz devletten yardım ve destek vermelerini istiyoruz. Geçen yıl gübrenin torbası 100 lirayken bu yıl 150 liraya yükseldi. Her şeyin fiyatı iki katına çıktı fakat bizim yerli ürünlerimizin fiyatı maalesef yerinde sayıyor. Bu durumumuza bir çözüm bulunmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ÇOĞU ÇİFTÇİ TRAKTÖR KİRALAYARAK TARLASINI SÜRÜYOR”

Bir diğer çiftçi Hasan Şeker, “Çamura rağmen rızkımız için çalışıyoruz. Masraflarımız çoğaldı. Gübre, mazot fiyatları, toprak ve araba kiraları yükseldi, işçilik zorlaştı. Her şeyin fiyatı çok yükseldi. Kolay kolay kimse bu işleri yapmıyor artık. Karnabahar fiyatı tarlada 50 kuruştan gidiyor. 1 traktörün fiyatı 300 bin lirayı geçti. Bir çiftçi artık bir traktör alıp tarlasını süremez oldu. Çoğu çiftçi traktör kiralayarak tarlasını sürüyor. Çiftçilik yapmak çok zor olmuş. Biz istiyoruz ki devlet çiftçilere yardımcı olsun, yoksa işimiz çok zordur.” dedi. 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Karayolları Genel Müdürlüğü 4 adet arsa satacak

Hatay'da Karayolları Genel Müdürlüğüne ait 4 adet arsa satışa sunuldu.

Jeotermal kaynak işletme ruhsatlı sahanın kiralama işi yapılacaktır

Jeotermal kaynak işletme ruhsatlı sahanın kiralama işi yapılacaktır

77 sözleşmeli personel alınacak

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesindeki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünde 77 sözleşmeli personel istihdam edilecek.

EĞİTİM BİR SEN’DEN OKULLARA ZİYARET

Eğitim Birsen İl ve İlçe Yönetimi Beşiri ilçemizde bazı okulları ziyaret ederek okullarda sorun ve problemlerini dinledi.

ZİRAAT ODASI ÖNEMLİ BİR KURULUŞ

Ziraat Odası Başkanlığını ziyaret eden AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Ziraat Odalarının çiftçilere her türlü desteği sağlayan önemli bir kuruluş olduğunu söyledi.

SAĞLIK PERSONELLERİ AŞI OLDU

Batman İl Sağlık Müdürü Mehmet Hakan Pamukçu ve sağlık çalışanları ile eczacılar, Coronavirus aşısı oldu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.