Önceki Sonraki
EĞİTİM BİR SEN’DEN OKULLARA ZİYARET
UMUT KERVANINDAN HAYIRSEVERLERE ÇAĞRI
BEŞİRİ DOĞALGAZ’A KAVUŞACAK
43 akademik personel alacak
Tarım İşletmesi Müdürlüğü çobanlık hizmeti alacak

2021 SAĞLIĞA, HUZURA VE UMUDA VUSLAT YILI OLSUN

Yeni yılla ilgili mesaj yayınlayan Eğitim Bir Sen Beşiri Şube Başkanı İshak Aksoy, 2020 yılının salgından ötürü zorlu ve sıkıntılı geçtiğini belirterek 2021 yılının sağlığa, huzura ve umuda vesile olmasını diledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-01-03 11:27:36 eklenmiş

 

 

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Aksoy:

2020 yılının Korona Virüs salgını gölgesinde geçtiğini belirten Aksoy, “2020, her neresinden bakarsanız bakınız insanlığın Covid-19 salgınına bağlı olarak küresel ölçekte büyük bir kapatılmaya maruz kaldığı bir yıl olarak tarihe geçti. Evet, 2020 yılına ilişkin üst başlığı “büyük kapatılma” olarak atıyoruz. Fakat bugün yaşadığımız büyük kapatılmanın köklerinin Korona öncesine dayanmaktadır. Daha açık bir ifadeyle, Koronavirüs, küresel krizin yaşandığı bir zaman diliminde, yani, ekonomik ve siyasal krizlerin birbirini kovaladığı bir zeminde, sistemin en zayıf anında insanlığı kuşatmış ve esir almıştır. Tam da bu sebepten, merkez üssü gelişmiş ülkeler olan şok ve karamsarlık bütün iyi niyetli söylemlere rağmen atlatılabilmiş değil. Öyle ki, ilk günden itibaren, insani bakımdan asla kabul edilmeyecek bazı konuların, örneğin, tedavi önceliği gibi kararların, şokun hangi boyutlarda olduğunu bize göstermektedir.” Dedi.

Eğitim-Bir-Sen olarak ilk günden beri salgınla mücadelede üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını söyleyen Aksoy, “Türkiye, bu süreçte, insani perspektifi güçlü, akılcı çözümleriyle ve özellikle sağlık çalışanlarının fedakâr çabalarıyla taraflı, tarafsız herkesin takdirini kazandı. Aslına bakılırsa, bu dönemde geliştirilen stratejinin temelinde insani bakış açımız belirleyici olmuştur. Hiçbir insanın hayatı, öncelik sonralık skalasında değerlendirilemez. Tabi hemen şunu da belirtelim ki, bütüncül ve dinamik yaklaşımlar, virüse karşı refleksimizi de şekillendirmiştir. MEMUR-SEN ve bağlı sendikalarımızın yönetimleri ile üyelerimiz, yekvücut olmuş bir şekilde ilk günden itibaren, gerek sağlık çalışanlarına, gerekse hayatın olağan akışını aksatmamak için çaba sarf eden diğer çalışanlara, deyim yerindeyse cephenin ön saflarındakilere tüm gücümüzle destek verdik.” İfadelerini kullandı.

Salgınla mücadeleyi ciddiye alarak, umudumuzu yitirmeden hareket etmemiz gerektiğini vurgulayan Aksoy,” Hepimiz biliyoruz ki, kestirmeden çözümlere itibar edeceğimiz bir süreç yaşamıyoruz. Fakat şunu da söylemeliyiz ki, korku propagandalarının şekillendirdiği anaforu da dağıtacak umut ilkesini güçlendirecek eylemler geliştirmek zorundayız. Biz MEMUR-SEN ailesi olarak böylesine zor bir ortamda, gerek kendi üyemiz ve ülkemiz adına, gerekse dünya insanlığı adına, korku propagandalarına kapılmadan, ama gerçeği de ıskalamadan mücadele azmimizle umudu hep ayakta tuttuk, tutmaya da devam edeceğiz.” Dedi.

Aksoy açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Böylesine acı ve hüzün dolu zamanlarda varoluşun iki yönünü, daha doğrusu varoluşumuzu şekillendiren hayat ve ölümün iç içe olduğunu daha derinden hissediyoruz. Onun için diyoruz ki, kapitalist dünya sisteminin istatistik ilmini silaha dönüştürerek araçsallaştırmak istediği mazlumların hayatları ile egemenlerin hayatlarının ölümde eşitlendiği bir dönemi yaşıyoruz. Bu mücadelenin yönünü de, stratejisini de şekillendiriyor. Biz, adil bir dünya için gerçekleştirdiğimiz mücadelemizi, pandemi öncesinde olduğu gibi daha da derinleştireceğiz, entelektüel zeminde de eylem düzeyinde de yerküredeki bütün dostlarımızla birlikte daha da derinleştireceğiz.”

2021 yılında da sendika olarak çalışanlarının haklarını savunmaya devam edeceklerini vurgulayan Aksoy, “Son dönemde insanı kaynak olarak gören bir anlayış ve personelin niteliğini artırmaya yönelik bir yaklaşım sistemde, mevzuatta ve uygulamada hâkim olmak için hummalı çalışmalar yapıyor. Ancak, biz 2020’de olduğu 2021’de de insanı kaynak değil değer olarak, personeli de niteliklerinin hak ettiği karşılığını alan insan olarak tanımlamakta ısrarcı olacağız. Özellikle, her zemin ve şartta dile getirdiğimiz “sözleşmelilik bitmeli, herkes güvenceli istihdamdan yararlanmalı” şiarımızın gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışacağız.  Bizim bakışımız, yaratılışla, kadim anlayışla ve insana mahsus mizaç ve fıtratla uyumludur. Çünkü insan emeğiyle sadece eşyayı ve sistemi değil kaderi de değiştirebileceği müjdelenen eşref makamına matuf mahlûktur. Bu nedenle 2021’de emek kesiminin bütün özneleri bütün kurumları ve emeğe dönük çalışma yapan devlet aygıtının bütün unsurları alın terinin karşılığını eksiksiz vermenin kuralını koymak, uygulamasına yön vermek, müktesebatını oluşturmak maksadıyla hareket etmektir.” Dedi.

Aksoy son olarak şunları söyledi: “Emeğin asaletini, gelirde ve vergide adaleti, istihdamda güvenceyi, ek ödeme cömertliği ve cesareti, kariyer ve liyakatte hakkaniyeti ve ehliyeti, ek göstergeden, özel hizmet tazminatına bütün maaş unsurlarında insan onuruna uygun yaşayacak maaş ve ücreti alacağımız, kuracağımız, kazanacağımız ve yaşayacağımız 2021; insana, insanlığa ve insanca bakışa seferin zaferle taçlandığı zamanın başlangıcı olur inşallah. Sağlığınız, afiyetiniz, iyi niyetiniz, sizi, vakti ve evreni kuşatsın. Allah her an ve zaman yar ve yardımcınız olsun…”

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Karayolları Genel Müdürlüğü 4 adet arsa satacak

Hatay'da Karayolları Genel Müdürlüğüne ait 4 adet arsa satışa sunuldu.

Jeotermal kaynak işletme ruhsatlı sahanın kiralama işi yapılacaktır

Jeotermal kaynak işletme ruhsatlı sahanın kiralama işi yapılacaktır

77 sözleşmeli personel alınacak

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesindeki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünde 77 sözleşmeli personel istihdam edilecek.

EĞİTİM BİR SEN’DEN OKULLARA ZİYARET

Eğitim Birsen İl ve İlçe Yönetimi Beşiri ilçemizde bazı okulları ziyaret ederek okullarda sorun ve problemlerini dinledi.

ZİRAAT ODASI ÖNEMLİ BİR KURULUŞ

Ziraat Odası Başkanlığını ziyaret eden AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Ziraat Odalarının çiftçilere her türlü desteği sağlayan önemli bir kuruluş olduğunu söyledi.

SAĞLIK PERSONELLERİ AŞI OLDU

Batman İl Sağlık Müdürü Mehmet Hakan Pamukçu ve sağlık çalışanları ile eczacılar, Coronavirus aşısı oldu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.