Önceki Sonraki
EĞİTİM BİR SEN’DEN OKULLARA ZİYARET
UMUT KERVANINDAN HAYIRSEVERLERE ÇAĞRI
BEŞİRİ DOĞALGAZ’A KAVUŞACAK
43 akademik personel alacak
Tarım İşletmesi Müdürlüğü çobanlık hizmeti alacak

FISTIK AĞAÇLARI BUDANDI

Fıstığa yönelen çiftçiler, hastalıkların önüne geçmek amacıyla bahçelerindeki fıstık ağaçlarının budama işlemlerini sürdürüyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-01-03 11:50:05 eklenmiş

 

Çiftçiler, önemli gelir kaynakları arasında olan fıstık için yeni dönem hazırlıklarına devam ediyor. Bir sonraki hasat döneminde daha fazla verim alabilmek amacıyla fıstık bahçelerinde bakım ve budamalara start veren çiftçiler, ağaçların daha uzun ömürlü olması için bakım ve budamanın önemine dikkat çekiyor.

Çiftçiler, fıstık ağaçlarından daha iyi verim alabilmek için fıstık ağaçlarını budadıklarını söyledi.

“FISTIĞIN VERİMİ BUĞDAY VE MERCİMEKTEN DAHA İYİ”

Budama işlemlerinin mayıs ayına kadar devam ettiğini belirten çiftçi Hasan Bingöl, “Budaması yapılan ağaçların verimi daha iyi oluyor. Budama işlemi mayıs ayına kadar devam ediyor. Mayıs ayından sonra artık budama yapamazsın. Burası yaklaşık 100 dönüm arazidir. Arazi içinde aşılanacak küçük ağaçlar da var. Fıstığın verimi buğdaydan ve mercimekten daha iyidir. Geç ürün verse bile çocuklarımızın geleceği ve yatırım amaçlı çok iyidir. Fıstık bir nevi emeklilik garantisi gibi geliyor. Tarlamız buğday ve mercimeğe uygun değildi. 7 yıl önce ektiğimiz fıstığın verimini almaya başladık.” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLER FISTIĞA YÖNELDİ”

Neredeyse tüm çiftçilerin fıstık ekimine yöneldiğini ifade eden bir diğer çiftçi Hüseyin Bingöl, “Ağaç budama mevsimindeyiz. Fıstık ağaçlarının yaprakları döküldüğü için önümüzdeki yılın mahsulü belli oluyor. Buradaki ağaçların budaması ocak, şubat gibi biter. Fıstık ağacı budarken dalların gözlerine dikkat ediyoruz. Ağaç dallarında mahsul verecek dallar belli oluyor. Bu tarlamızda ağaçlarımız 7 metre arayla ekildi. Bir dönüm arazide 27 tane ağaç oluyor. Köyümüzdeki çiftçilerin yüzde 80’i fıstığa yönelmiş durumda. Köyümüzde yaklaşık 6 bin dönüme yakın arazide fıstık ekilmiş durumda.” dedi. MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Karayolları Genel Müdürlüğü 4 adet arsa satacak

Hatay'da Karayolları Genel Müdürlüğüne ait 4 adet arsa satışa sunuldu.

Jeotermal kaynak işletme ruhsatlı sahanın kiralama işi yapılacaktır

Jeotermal kaynak işletme ruhsatlı sahanın kiralama işi yapılacaktır

77 sözleşmeli personel alınacak

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesindeki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünde 77 sözleşmeli personel istihdam edilecek.

EĞİTİM BİR SEN’DEN OKULLARA ZİYARET

Eğitim Birsen İl ve İlçe Yönetimi Beşiri ilçemizde bazı okulları ziyaret ederek okullarda sorun ve problemlerini dinledi.

ZİRAAT ODASI ÖNEMLİ BİR KURULUŞ

Ziraat Odası Başkanlığını ziyaret eden AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Ziraat Odalarının çiftçilere her türlü desteği sağlayan önemli bir kuruluş olduğunu söyledi.

SAĞLIK PERSONELLERİ AŞI OLDU

Batman İl Sağlık Müdürü Mehmet Hakan Pamukçu ve sağlık çalışanları ile eczacılar, Coronavirus aşısı oldu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.