Önceki Sonraki
Tutuklulara Covid-19 Aşısı Yapılmaya Başlandı
HARAKETSİZ YAŞAM ÇOCUKALRIMIZI TEHDİT EDİYOR
GETAT MERKEZİ AÇILDI
AKSOY’DAN KÖY OKULLARINI ZİYARET
Küçük Yahya Trafik Kurbanı Oldu

Kürtçe ve Zazaca Derslerini Seçmeye Çağrı

2021’de okutulacak seçmeli dersler için başvuru sürecinde son haftaya girildi. Öğrenciler tercih ettikleri dersleri 22 Ocak tarihine kadar okul müdürlüklerine bildirmeli.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-01-24 12:22:35 eklenmiş

 

Batman Erdemli Eğitimciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Sütçü, yaptığı açıklamada, seçmeli ders tercihleri hakkında velilere önemli tavsiyelerde bulundu.

Eğitimci Sütçü, çocukların hem manevi gelişimlerini destekleyip güçlendirmek hem de kendi kültürüne yabancı düşmelerini engellemek için Kur’an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler ve Siyer gibi derslerle beraber Kürtçe veya Zazaca derslerinin de seçilmesine önem verilmesi gerektiğine işaret etti.

 “Çocuklarımız hem dinlerini öğrenmeli hem de anadillerini öğrenerek değerlerine bağlı bireyler olarak yetişmeli”

Salgınla beraber uzaktan eğitimin yürütüldüğü bir dönemde, önümüzdeki yıl için seçmeli derslerin belirlenmesi sürecine girdiklerini anımsatan Sütçü, şunları söyledi:

“Bu hususta halkımıza hatırlatmada ve tavsiyede bulunarak diyoruz ki; seçeceğimiz dersler son derece önemli olup üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Bu açıdan çocuklarımızın hem manevi gelişimlerini destekleyip güçlendirmek hem de kendi kültürüne yabancı düşmelerini engellemek için Kur’an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler ve Siyer gibi derslerle beraber Kürtçe veya Zazaca derslerinin de seçilmesine önem vermeliyiz. Çocuklarımız hem dinlerini daha iyi öğrenmeli, Peygamberlerini daha iyi tanımalı hem de kendi anadillerini öğrenerek değerlerine ve kültürüne bağlı bireyler olarak yetişmelidir.”

“Yabancı dil değil yabancılaştığımız dil öncelikli olmalıdır”

Dillerin her koşulda muhafaza edilmesi gerektiğini vurgulayan Sütçü, “Biraz gerçekçi olmak gerekirse, şimdi birçok okulda iki yabancı dil verilmekte ve ikisi de büyük oranda kalıcı olamamaktadır. Sadece dil sınıflarında okuyanlar dili ilerletebilmektedir. Elbette yabancı dil önemlidir ama öncelik yabancılaştığımız kendi ana dilimiz olmalıdır. Bir milletin kendi ana diline yabancılaşması onur kırıcı ve kabul edilemez bir durumdur. Biz şuna inanıyoruz, diller Allah’ın ayetleridir ve her koşulda muhafaza edilmelidir.” dedi.

“Yılda bir atama yapılması kabul edilemez”

Seçmeli derslerde yeterli öğretmen atamasının yapılmadığını belirten Sütçü, “Üzülerek belirtiyoruz ki, Kürtçe ve Zazacanın seçmeli ders olarak okutulmaya karar verilişinden sonra onbinleri aşan çok ciddi sayılarda talep olmasına karşın atama sayısı çok sınırlı kaldı. 9 yıl içerisinde toplam 59, bu yıl ise sadece bir atama yapılmış olması doğrusu kabul edilebilecek bir durum değildir ve bunun makul bir izahı da yoktur. Hal böyle olunca okul yönetimleri çoğunlukla zorunlu dersler için dahi öğretmen bulmakta zorlanırken Kürtçe veya Zazaca gibi seçmeli dersleri, öğretmen yokluğundan, hazır matbu dilekçeye bile ekleme gereği duymuyor.” diye konuştu.

“100-200 öğretmen atayıp maaşını mı vermeyecek bu devlet”

Açıklamasında hükümet yetkililerine çağrıda bulunan Sütçü şunları kaydetti: “Her ne kadar onca talebe rağmen öğretmen ataması yapılmadıysa da biz yine de Eğitimciler Cemiyeti olarak yönetim mekanizmasının başındakilere diyoruz ki; sizin dediğiniz gibi yıllardır talep gelmediği için atama yapılmıyor olsa da, bunu demektense siz öğretmeni atayın da bırakın millet seçmesin. O zaman söyleyecek lafınız olur. Hem bu sayede yıllardır Kürtçe üzerinden bölge insanın duygularını sömürerek nice ocağa ateş düşürenlerin ekmeğine yağ sürülmez ve bu durumu kullanarak prim elde etmeye çalışan o malum çevrelere de fırsat verilmemiş olur. 100-200 öğretmen atayıp maaşını mı vermeyecek bu devlet. 100 yıllık tahribatın tamiri milletten beklenmemeli, adil olmanın gereği devlet tarafından yerine getirilmelidir.”

Konuşmasının sonunda Sütçü, bu konuda tüm halkı daha duyarlı davranmaya ve bir kez daha, çocukların seçmeli derslerini; Kur’an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler, Siyer, Kürtçe veya Zazaca dersleri arasından belirlemeye davet ettiğini söyledi. MEHMET TAHİR AKGÜL

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ZABITA’DAN MASKE DENETİMİ

Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında halk sağlığını korumaya yönelik denetimlerini aralıksız sürdüren Belediye Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Turgut Özal Bulvarında gerçekleştirdiği denetimle esnafa maske ve temizlik kurallarına uymaları konusunda uyarılarda bulundu ve kaldırım işgallerinin önüne geçme amacıyla denetimleri sıklaştırdı.

UMUT KERVANI 150 AİLLEYİ SEVİNDİRDİ

Batman Umut Kervanı, mübarek üç aylar dolayısıyla kentteki 150 ihtiyaç sahibi ve yetim aileye kırmızı et yardımında bulundu.

Tutuklulara Covid-19 Aşısı Yapılmaya Başlandı

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğü, ceza infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlülere Covid-19 aşısı yapılmaya başlandığını duyururken, Beşiri Cezaevinde mahkûmlara da aşı yapıldığı öğrenildi.

TATLICILARDA DA UMUTSUZ

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (küresel salgın) olarak ilan edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını, tatlı satışlarını da olumsuz etkiledi. Satışlarını arttırmak için Ramazan ayını bekleyen tatlıcılar, bu yıl koronavirüs sebebiyle satışların yüzde 35'lere kadar düştüğünü dile getirdi.

TARİHİ GEÇEN ÜRÜNLER İMHA EDİLDİ

Zabıta Müdürlüğü ekipleri, gerçekleştirdiği denetimlerde son kullanma tarihi geçmiş gıda maddelerini kontrollü bir şekilde imha etti.

ŞİMŞEK’TEN KANDİL MESAJI

Regaip Kandili dolayısıyla mesaj yayınlayan HÜDA PAR Beşiri İlçe Başkanı M. Ali ŞİMŞEK, üç ayların ve Regaip kandilinin özellikle dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının bir an evvel sona ermesine vesile olmasını diledi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.