Önceki Sonraki
MOR KİRYAKUS MANASTIRINDA 2. ETAP RESTORASYON ÇALIŞMASI
DEDEBEK’TEN RAMAZAN MESAJI
ARAZİ KAVGASINDA 5 KİŞİ YARALANDI
RAMAZAN AYINI DEĞERLENDİRELİM
Vali Şahin İlçemizde İncelemelerde Bulundu

HARAKETSİZ YAŞAM ÇOCUKALRIMIZI TEHDİT EDİYOR

Hareketsiz yaşamın çocukları tehdit ettiğini belirten Beşiri Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü çocukların hangi yaşta ne tür sportif faaliyetlerde bulunacağıyla ilgili bilgilendirmede bulundu.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-02-21 13:21:53 eklenmiş

 

 

Hareketsiz bir yaşamın çocuk sağlığını tehdit ettiği belirtilen açıklamada şu tavsiyelerde bulunuldu: “Teknolojik gelişmelerin yoğun bir şekilde hayatımıza dahil olması olumlu sonuçlarının beraberinde bazı olumsuz sonuçlarda doğurmaktadır. Özellikle çocuklar üzerinde zihinsel ve fiziksel olarak bazı olumsuz etkiler göstermektedir. Televizyon ve internete olan bağımlılığın artması, hareketsiz bir yaşam tarzı ile egzersizden uzaklaşma ön plana çıkmaktadır. Çocuklar bu olumsuz gelişmelerden etkilenmektedir ve çocuklar için hangi egzersizin veya hangi sporun yapılması sorunsalı ortaya çıkmaktadır. Aileler çocukların spor yapmasına veya herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmasına destek olmalıdır. Her çocuğun yaşına uygun bir şekilde spor faaliyetlerine yönlendirilmesine olanak sağlamalıdırlar. Bu spor faaliyetlerinin sürdürülmesi çocukların sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmelerine katkı sağlayacaktır.”

Ailelere büyük görev düştüğü belirtilen açıklamada, “Son dönemlerde çocukların egzersizden uzak, hareketsiz bir yaşam tarzını benimsediği ve bunun önüne geçebilmek için ailelere çok önemli görevler düşmektedir. Çocuklara hangi spor branşına yönlendirilmesi konusunda yardımcı olmaları gerekmektedir. Ayrıca çocuklar spor etkinliklerine götürülmeli veya kendi ilgilendikleri spor dallarını aileler, çocuklarıyla birlikte yapmalıdırlar.” Denildi.        

ÇOCUĞUN YAŞINA UYGUN SPOR AKTİVİTELERİ NELERDİR?

Çocuğun yaşına uygun sportif faaliyetlerin önerildiği açıklamada, “2-5 yaş arası uygun aktiviteler: Yeni yürümeye başlayan ve okul öncesi döneminde olan çocuklar için birçok temel hareketler uygulanabilir, ancak organize spor etkinlikleri için bu yaş grubunu için erken olmaktadır. Bu yaş grubundaki çocuklar için koşma, tırmanma, top atmak veya topa vurmak, dans, bisiklete binme gibi etkinlikler ailelerin denetimleri altında uygulanabilir.” İfadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında şu tavsiyelerde bulunuldu: “6-7 yaş arası uygun aktiviteler: Büyüyen çocukların koordinasyonları ve dikkat süreleri de gelişmektedir. Verilen komutları yerine getirmede ve takım çalışmasının önemini daha iyi kavramaktadırlar. Bu durumda önerilen etkinlikler şunlardır: basketbol, futbol, jimnastik, yüzme, tenis ve atletizm gibi spor branşlarına yönlendirilebilir. 8 yaş üstü çocuklar için aktiviteler: Bu yaş grubundaki çocuklar için temas sporları dahil hemen hemen tüm sporlar uygulanabilmektedir. Dikkatlice denetlenmiş güç sporları da bu yaş için uygun olabilmektedir.”

 

 

                                                         

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
"YOĞUNLAŞTIRILMIŞ DİNAMİK DENETİM" GENELGESİ

Türkiye genelinde "Yoğunlaştırılmış Dinamik Denetim" uygulanacağı açıklandı.

TOPLU ARAÇLARLA SEYAHAT YAPILABİLİNİR

İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliğine Covid-19 tedbirleri kapsamında gönderdiği "Kısmi Kapanma" konulu genelgesinde yer alan seyahat kısıtlaması hakkında konuşan otobüs firmaları, terminallerde her zaman olduğu gibi seyahat edilebildiğini söyledi.

TERAVİH NAMAZLARI EVLERDE KILINDI

Vatandaşlar Ramazan ayının ilk teravih namazını mescide çevirdikleri evlerinde aileleriyle birlikte kıldılar.

SİYER YARIŞMASI DÜZENLENDİ

İlimizde birçok sivil toplum kuruluşunun katılımıyla Mevlid Haftası münasebetiyle Peygamber Sevdalıları Derneği tarafından Siyer Yarışması düzenlendi.

Pamukçu: “Kalabalık İftar Sofralarından Uzak Durun”

Ramazan Ayı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, Kovid-19 salgını nedeniyle kalabalık iftar sofralarından uzak durulması gerektiğini söyledi.

NÖROLOJİ UZMANI IŞIK GÖREVİNE BAŞLADI

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne atanan nöroloji uzmanı hasta kabulüne başladı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.