Önceki Sonraki
ÖZPERK’TEN HAZAR'A PLAKET
Yüzlerce Vatandaş İstihdam Edilecek
İKİKÖPRÜ’DE HİZMET SEFERBERLİĞİ
HÜDA PAR YÖNETİMİNDEN KAN BAĞIŞI
HAZAR ANKARA YOLCUSU

Sansürün yeni bir şekliyle karşı karşıyayız

Batman Basın Konseyi, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, sansürün kaldırılmasını kutlarken tasarruf tedbirleri ile sansürün yeni bir şekliyle karşı karşıya kalındığına dikkat çekti.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-07-25 13:40:45 eklenmiş

 

Batman Basın Konseyi Yönetim Kurulu, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “24 Temmuz’u artık bayram olarak kutlamaktan uzaklaştık. Basına uygulanan tasarruf tedbirleriyle yerel gazeteler hızla kapanmaya gidiyor. Yerel medya yaşatılmalıdır.” denildi.

24 Temmuz 1908'de Anayasanın yeniden yürürlüğe girmesinden sonra çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına verilmeden, çıkarıldığı bir gün olması dolayısıyla ‘Basın Bayramı’ olarak kabul edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi:

“24 Temmuz sansürün kaldırıldığı gün olduğu için basın bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Fakat tasarruf tedbirleri kapsamında yerel gazetelerin kendini besleyememesi nedeniyle birçok meslektaşımız gazetelerini kapatmak zorunda kaldı. Birçok gazete de kapanma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Günümüz şartlarında bu durum sansürden farksız bir hal almıştır.”

“Gazeteler hızla kapanmaya gidiyor”

Açıklamanın devamında şu görüşlere yer verildi: "Dünyada ve ülkede yaşanan ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen meslek grubu basın oldu. Yerel medya kuruluşları var olma ve yaşam mücadelesi vermektedir. Sağlıklı bir medyaya ulaşmak için ekonomik bağımsızlık kaçınılmazdır. Yerel medya, demokrasinin can suyudur. Yapılan düzenlemeler, yayınlanan genelgeler ile yaygın basının can damarı olan yerel basın ayakta kalmakta güçlük çekiyor. Basına uygulanan tasarruf tedbirleriyle yerel gazeteler hızla kapanmaya gidiyor. Uygulamaya konan tasarruf tedbirler tekrar gözden geçirilmelidir ve yerel medyaya daha fazla destek sunulmalıdır. Maalesef bugün gazetelerin kapandığı, gazete emekçilerinin işsiz kaldığı bir günde, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlamaya değil, kutlayamamaya devam ediyoruz.” Mehmet Tahir AKGÜL

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
TÜRMOB'dan Yeminli Mali Müşavirlik Sınavlarına ilişkin duyuru

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

Burdur'da kamu konutu satışı

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

Akaryakıt istasyonu kiralama ihalesi

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

ÖZPERK’TEN HAZAR'A PLAKET

Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafii Özperk, Ankara’ya tayini çıkan Beşiri Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ender Hazar’a plaket vererek çalışma hayatında başarılar diledi.

Yüzlerce Vatandaş İstihdam Edilecek

İŞKUR Batman İl Müdürlüğü Beşiri ilçemizin de aralarında olduğu Batman il ve ilçelerinde 224 kişiyi çeşitli kurumlara istihdam edecek.

Yoğun Bakımdaki Hastaların Yüzde 95’i Aşısız

Yoğun bakım servisinde yatan hastaların yüzde 95’inin aşısız olduğunu belirten Batman İl Sağlık Müdürü Mehmet Hakan Pamukçu, vatandaşları aşı olmaya çağırarak hayatlarını riske atmamalarını istedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.