Önceki Sonraki
ÖZPERK’TEN HAZAR'A PLAKET
Yüzlerce Vatandaş İstihdam Edilecek
İKİKÖPRÜ’DE HİZMET SEFERBERLİĞİ
HÜDA PAR YÖNETİMİNDEN KAN BAĞIŞI
HAZAR ANKARA YOLCUSU

ÇİFTÇİLER KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Girdi maliyetlerinin artması, desteklemelerin yetersizliği, enerji ve su sorunlarının yanı sıra Batman ve diğer bölge illerinde şiddetini hissettiren kuraklık çiftçileri kara-kara düşündürüyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-08-01 16:53:34 eklenmiş

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Standart Yağış İndeksi (SPI - Standardized Precipitation Index) Metoduna Göre Türkiye'nin özellikle yılın ikinci yarısında beklenen yağışları alamadığı ve ülkenin önemli bir bölümü olağanüstü ve şiddetli kurak olarak gösterildi.

Küresel ısınmaya bağlı hem kar hem de yağmur yağışlarında yaşanan meteorolojik kuraklık, başta tarım sektörü olmak üzere büyük endişe oluşturdu.

İSTİHDAM YOK, TARIM CAN ÇEKİŞİYOR

TÜİK 2020 iş gücü verilerine göre en yüksek istihdam oranı %50,9 ile TR21 (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) Bölgesi'nde gerçekleşti. En düşük istihdam oranı ise %26,0 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) Bölgesi'nde oldu.

İstihdamın en düşük olduğu bölge illerinde çiftçi geçim ve istihdam kaynağı olan tarımda son yılların en zor anını yaşadığını belirtiyor.

Tarımsal girdi fiyatlarındaki hızlı artış üretimi tehdit ederken özellikle gübre, mazot, enerji gibi temel girdilerin fiyatının çok hızlı artması üretimi zorlaştırıyor. Girdilerin pahalı olması nedeniyle son yıllarda üretim yapamayan ve tarlasını boş bırakan çok sayıda çiftçinin olduğu belirtiliyor.

Yılların çiftçisi Serdar Soysal, bölgede yaşadıkları sorunları anlattı.

Çiftçilerin elektrik kullanımında sıkıntı çektiğini ifade eden Soysal, üreticilere geç elektrik ulaştığını bu nedenle çiftçilerin zor durumda olduğunu ifade etti.

2013 yıllarında 16 bin TL’ye 40 bin adat fide aldığını, şu an 40 bin fidenin 75 bin TL’ye mal olduğunu dile getiren Soysal, "13 dönümlük bir seramız var. 2013 yılında 16 bin TL’ye 40 bin fidan alıyorduk. Şu anda bir adetini 1 lira 85 kuruşa aldığımızda 75 bin TL rakam ortaya çıkıyor. Bu yıl ilk defa serayı ekmedim. Hesaplama yaptım, gübre, ilaç, mazot, elektrik, işçiliği, naylonu hesapladığımız zaman gerçekten de kurtarmıyor. Ektiğimiz zamanda zarar edeceğimi biliyorum ve bu sene kurmadım.  Bu konuda ciddi adımların atılması desteklerin artırılması gerekiyor." şeklinde konuştu.

BÖLGE İLLERİNE POZİTİF AYRIMCILIK BEKLİYORUZ

"Doğuya pozitif bir ayrımcılık beklerken maalesef tam tersiyle karşılaşıyoruz. Böyle olunca üreticiler bu sorunlarla boğuşmaktan ürküyor ve üretim, yatırım yapmaktan kaçıyor." diyen Soysal yetkilileri göreve çağırdı. MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
TÜRMOB'dan Yeminli Mali Müşavirlik Sınavlarına ilişkin duyuru

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

Burdur'da kamu konutu satışı

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

Akaryakıt istasyonu kiralama ihalesi

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

ÖZPERK’TEN HAZAR'A PLAKET

Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafii Özperk, Ankara’ya tayini çıkan Beşiri Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ender Hazar’a plaket vererek çalışma hayatında başarılar diledi.

Yüzlerce Vatandaş İstihdam Edilecek

İŞKUR Batman İl Müdürlüğü Beşiri ilçemizin de aralarında olduğu Batman il ve ilçelerinde 224 kişiyi çeşitli kurumlara istihdam edecek.

Yoğun Bakımdaki Hastaların Yüzde 95’i Aşısız

Yoğun bakım servisinde yatan hastaların yüzde 95’inin aşısız olduğunu belirten Batman İl Sağlık Müdürü Mehmet Hakan Pamukçu, vatandaşları aşı olmaya çağırarak hayatlarını riske atmamalarını istedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.