Önceki Sonraki
ÖZPERK’TEN HAZAR'A PLAKET
Yüzlerce Vatandaş İstihdam Edilecek
İKİKÖPRÜ’DE HİZMET SEFERBERLİĞİ
HÜDA PAR YÖNETİMİNDEN KAN BAĞIŞI
HAZAR ANKARA YOLCUSU

BİLİNÇLİ SULAMA KONUSUNDA EĞİTİMLER VERİLECEK

Son 50 yılın en kurak mevsimini yaşadıklarını belirten Batman İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün, önümüzdeki yıllarda da kuraklığın görülme olasılığı olduğunu söyleyerek çiftçileri bilinçli sulama yapmaları konusunda eğiteceklerini belirtti.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-08-01 17:01:32 eklenmiş

 

Birçok kuraklığı birlikte yaşadıklarını belirten Gün, “ Bu yıl geçen yıllara oranla, hatta son 50 yılın en kurak dönemini yaşıyoruz. Bu yıl meteorolojik, hidrolojik ve tarımsal kuraklık etkili. Özellikle etkili olan kuraklık, meteorolojik kuraklıktır. Barajlarımızda ve göletlerimizde su azlığından dolayı ve yağmur yağmamasından dolayı hidrolojik kuraklık hala devam etmektedir. Tarımsal kuraklığı da halen yaşıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Batman’ın bu yıl yüzde 60 civarında kuraklık yaşadığını vurgulayan Gün, “İl olarak kuru tarım yapan bir iliz. Eğer mart ayından sonra yağış olsaydı belki de bu kadar ciddi bir kuraklık yaşamayacaktık. Aldığımız son veriler rapor haline getirilerek bakanlığımıza sunuldu. Batmanda, bütün ilçelerle beraber %60 kuraklık etkisi görüldü. Bakanlığımızın bu konu hakkında çalışmaları devam ediyor. Daha önceden cumhurbaşkanlığının dönüm başına 100-150 liralık destek planladıklarını belirtiler.” Dedi.

Kuraklığın önümüzdeki yıllarda da devam edebileceğini söyleyen Gün, “Önümüzdeki yıllarda da bu kuraklık devam edebilir. Bunun için tedbirler almalıyız. Amacımız yer altı sularından daha fazla faydalanmaktır. Mevcut sularımızı daha tasarruflu kullanma, bakanlığımızın da desteklediği; çiftçilerimizin modern, basınçlı sulama sistemlerine geçilmesi de çok önemlidir.” Açıklamasında bulundu.

Bilinçli sulama konusunda çiftçileri eğiteceklerini belirten Gün, “Çiftçilerimizin su kullanımlarına yönelik, özellikle mısır ekimi yapan ve vahşi sulama olarak tabir ettiğimiz sulama sistemlerinin önüne geçilebilmesi için eğitimler düzenleyeceğiz. Vatandaşlarımıza ve çiftçilerimize, bu doğal kaynakların sadece bize ait olmadığını gelecek, nesillerinde kullanacağını göz önünde bulundurmamız gerektiğini aktaracağız. Geçen hafta hayvancılık ve tarım ile ilgili sektörlerle ilgili toplantı yapıldı. Batmanda 1. sınıf arazilerimiz mevcut. Mısır ekiminin piyasada fiyatının iyi olması hem de yem sanayi ve tavukçuluğun gelişmesiyle beraber çok kullanılan bir ürün. Çiftçilerimiz genellikle bu ürüne rağbet etmekte. “ ifadelerini kullandı. MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
TÜRMOB'dan Yeminli Mali Müşavirlik Sınavlarına ilişkin duyuru

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

Burdur'da kamu konutu satışı

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

Akaryakıt istasyonu kiralama ihalesi

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

ÖZPERK’TEN HAZAR'A PLAKET

Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafii Özperk, Ankara’ya tayini çıkan Beşiri Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ender Hazar’a plaket vererek çalışma hayatında başarılar diledi.

Yüzlerce Vatandaş İstihdam Edilecek

İŞKUR Batman İl Müdürlüğü Beşiri ilçemizin de aralarında olduğu Batman il ve ilçelerinde 224 kişiyi çeşitli kurumlara istihdam edecek.

Yoğun Bakımdaki Hastaların Yüzde 95’i Aşısız

Yoğun bakım servisinde yatan hastaların yüzde 95’inin aşısız olduğunu belirten Batman İl Sağlık Müdürü Mehmet Hakan Pamukçu, vatandaşları aşı olmaya çağırarak hayatlarını riske atmamalarını istedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.