Önceki Sonraki
ÖZPERK’TEN HAZAR'A PLAKET
Yüzlerce Vatandaş İstihdam Edilecek
İKİKÖPRÜ’DE HİZMET SEFERBERLİĞİ
HÜDA PAR YÖNETİMİNDEN KAN BAĞIŞI
HAZAR ANKARA YOLCUSU

ÇİFTÇİLER YETERİ KADAR SULAMA YAPAMIYOR

Bölge illerinde yaşanan elektrik dalgalanmaları ve kesintilerinden dolayı pamuk tarlalarında yeteri miktarda sulama yapamadıklarını belirten çiftçiler, ekinlerinin kuruma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-08-01 17:02:32 eklenmiş

 

Çiftçilik ile uğraşan vatandaşlar, son dönemde artan elektrik dalgalanmaları ve kesintilerinden muzdarip olduklarını belirtti. Çiftçiler, ekinlerine yeteri miktarda sulama yapılamadığından tarlalarının kurumak üzere olduğunu, faturalarına yansıtılan tutarın ise tüketimin üzerinde bir meblağ olduğunu iddia etti.

Başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere ülke genelinde oluşan kuraklıktan olumsuz etkilendiklerini dile getiren Çiftçi Mehmet Selim Bıldırcın, "Bu yıl pamuk ektik. Kuraklık olmasına rağmen kuru toprağı kendi imkânlarımızla pamuk yetiştirmeye çalışıyoruz. Pamuk tam olgunlaşıp hasat zamanı yaklaşınca elektriklerimiz kesiliyor ve bu kesintiden dolayı sulama yapamıyoruz." dedi.

Gün içerisinde birkaç kez elektrik kesintisi yaşadıklarını ifade eden Bıldırcın, "Faturalarımız kabarık geliyor, sayaçları okumadan kendi yanlarından bize fatura çıkarıyorlar. Bizler; buradan ekmek yemek, emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Fakat DEDAŞ personeli bize zulüm ediyor, hakaret ediyor. Biz bu sorunlara çözüm bulunmasını istiyoruz. Yetkililer çiftçilerin durumunu sorsun." ifadelerini kullandı.

 "SEZON ORTASINDA ŞU AN PAMUKLARIMIZ YANMAK ÜZERE"

Ali Uyar ise "Kullandığımız elektrikte sürekli sıkıntı yaşıyoruz. Günde birkaç kez elektrik kesintisi oluyor. Bu kesintiler, trafo ve sulama yaptığımız pompalara zarar veriyor. Sezon ortasında şu an pamuklarımız yanmak üzere. Bu saatten sonra suda versek boştur. Herhangi bir hasat elde edemeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Bu yıl şu ana kadar 110 bin TL elektrik faturası ödediğini söyleyen Uyar, "Buna rağmen düzenli bir elektrik alamıyorum, enerji kullanamıyorum. Şu an 150 dönüm pamuğum var, 150 bin lira elektrik faturası gelmiş. Sayacımı okumadan, bilgisayardan çıkarıp göndermişler. Yetkililerden gereğinin yapılmasını istiyorum." dedi.

Başka ülkelerde çiftçiye üretimin artması için destek verildiğini belirten Serdar Demirtaş, "Ülkemizde ise adeta 'çiftçilik yapmayın' deniliyor. Biz çiftçilerin en büyük sorunu DEDAŞ’tır. Geçtiğimiz günlerde elektrik 10 defa gidip geldi. Bunun yanında öyle yüksek tutarlı elektrik faturaları yansıtılıyor ki tüm ürünlerimizi satsak dahi ödeyemeyiz." diye belirtti.

Devletin elektrik faturaları üzerinden yaptığı desteklemenin etkisinin çok olduğuna vurgu yapan Demirtaş, "Geçen yıl ödediğim 90 bin TL'lik elektrik faturasının dışında kalan yüzde 45’lik kısmını devlet vermeseydi 150 bin TL ödeyecektim. 150 bin TL elektrik faturası verirsek bize çiftçiliğimizin karşılığı ne kalacak? Kendi imkânlarımızla sondaj kuruyoruz. Elektrik hatlarımızda bir sıkıntı çıktığında kendimiz halletmemiz söyleniyor. Eğer bu sondajlar özele aitse DEDAŞ'ın bir lira dahi masraf yapmadığı işten neden para alıyor?" diyerek sitemini dile getirdi. MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
TÜRMOB'dan Yeminli Mali Müşavirlik Sınavlarına ilişkin duyuru

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

Burdur'da kamu konutu satışı

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

Akaryakıt istasyonu kiralama ihalesi

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

ÖZPERK’TEN HAZAR'A PLAKET

Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafii Özperk, Ankara’ya tayini çıkan Beşiri Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ender Hazar’a plaket vererek çalışma hayatında başarılar diledi.

Yüzlerce Vatandaş İstihdam Edilecek

İŞKUR Batman İl Müdürlüğü Beşiri ilçemizin de aralarında olduğu Batman il ve ilçelerinde 224 kişiyi çeşitli kurumlara istihdam edecek.

Yoğun Bakımdaki Hastaların Yüzde 95’i Aşısız

Yoğun bakım servisinde yatan hastaların yüzde 95’inin aşısız olduğunu belirten Batman İl Sağlık Müdürü Mehmet Hakan Pamukçu, vatandaşları aşı olmaya çağırarak hayatlarını riske atmamalarını istedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.