Önceki Sonraki
ÖZPERK’TEN HAZAR'A PLAKET
Yüzlerce Vatandaş İstihdam Edilecek
İKİKÖPRÜ’DE HİZMET SEFERBERLİĞİ
HÜDA PAR YÖNETİMİNDEN KAN BAĞIŞI
HAZAR ANKARA YOLCUSU

Çiftçinin Yüzü Fıstıkla Gülüyor

Fıstık ekiminin 10 sene içerisinde sıfırdan 93 bin dekarlara geldiğini, çiftçi için büyük bir gelir kapısı olduğunu belirten Vali Şahin, bu durumun çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-09-12 13:06:46 eklenmiş

 

Fıstık hasadı etkinliğine katılan Batman Valisi Hulusi Şahin, her zaman çiftçinin yanında olduklarını belirterek, "Çiftçi gülerse bütün ülke güler." dedi.

Batman’da fıstık hasadı başladı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, Batman merkeze bağlı Demirbilek (Meymuniye) köyünde fıstık hasadı tarla günü etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Vali Hulusi Şahin, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, STK ve oda başkanları ile çiftçiler katıldı.

Etkinlikte konuşan Şahin, Batman’da fıstık ekiminin her geçen gün yaygınlaştığını, fıstığın önemli bir gelir kaynağı haline dönüştüğünü söyledi.

“10 Sene İçerisinde Sıfırdan Bir Füze Hızıyla 93 Bin Dekarlara Geldi”

Batman'ın bir tarım şehri ve ürettiği ürünleri de en kaliteli olduğunu belirten Şahin, “Batman'ın pazar değeri de son derece yüksek. Fıstık bu topraklara çok tanıdık olmayan bir ürün fakat son 10 sene içerisinde sıfırdan bir füze hızıyla 93 bin dekarlara geldi. Bu hız devam ederse çok kısa süre içerisinde 100 bin dekarı geçeriz. Üretim miktarı bin 200 tondan bahsediliyor ama yolda olan ürün yelpazesi ile beraber kısa sürede içerisinde 10 bin tonu göreceğiz. Fıstık katma değeri yüksek olan bir ürün. Bu nedenle çiftçi bizi memnun ediyor. Bu kıraç topraklarda elde edilen gelir birim alanına vurulduğunda hayal edemeyeceğiniz rakamlara ulaşıyor.” dedi.

“ÇİFTÇİMİZ FISTIKTAN İYİ BİR GELİR TEMİN EDİYOR”

Batman halkının fıstık üretimini sevdiğini belirten Şahin, şunları söyledi: "Çiftçimiz fıstıktan iyi bir gelir temin ediyor ve biz de destekliyoruz. Bir buçuk milyonun üzerinde fıstık fidanını çeşitli kaynaklardan vatandaşlarımıza ve çiftçilerimize takdim ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Biz fıstığı burası gibi taşlık biraz daha kıraç ve eğimli arazilerde tavsiye ediyoruz. Taban arazilerde, verimli ve güzel arazilerde ise temel gıda maddesi olan mercimek, buğday ve mısır gibi ürünleri de üretmeye devam edeceğiz. Çünkü onlarla doğuyoruz.”

“ÇİFTÇİ GÜLERSE BÜTÜN ÜLKE GÜLER”

"Elimizdeki toprağı çok düzgün bir şekilde planlamamız lazım." diyen Şahin, “Verimliliği sınırlı olan arazilerimizde böyle ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Çiftçi gülerse bütün ülke güler. Biz çiftçimizi destekleyeceğiz. Çiftçi toprağımıza bakacak ki bütün ülke doysun. Bunun ötesinde de bütün ülke ihracat yapacak ve tarımdan ciddi gelir elde eden ülkeler arasına girecek.” ifadelerini kullandı. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
TÜRMOB'dan Yeminli Mali Müşavirlik Sınavlarına ilişkin duyuru

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

Burdur'da kamu konutu satışı

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

Akaryakıt istasyonu kiralama ihalesi

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre;

ÖZPERK’TEN HAZAR'A PLAKET

Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafii Özperk, Ankara’ya tayini çıkan Beşiri Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ender Hazar’a plaket vererek çalışma hayatında başarılar diledi.

Yüzlerce Vatandaş İstihdam Edilecek

İŞKUR Batman İl Müdürlüğü Beşiri ilçemizin de aralarında olduğu Batman il ve ilçelerinde 224 kişiyi çeşitli kurumlara istihdam edecek.

Yoğun Bakımdaki Hastaların Yüzde 95’i Aşısız

Yoğun bakım servisinde yatan hastaların yüzde 95’inin aşısız olduğunu belirten Batman İl Sağlık Müdürü Mehmet Hakan Pamukçu, vatandaşları aşı olmaya çağırarak hayatlarını riske atmamalarını istedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.