Önceki Sonraki
Saadet Partisi Beşiri’de Kongreye Gitti
OKUL DUVARLARI RENGÂRENK
MAZLUMLARIN NECATIDIR NUR MUHAMMED
ÖZDEMİR’DEN BEŞİRİ KÖYLERİNE ZİYARET
Yıldız Beşiri Esnafını Ziyaret Etti

Köy Muhtarları: “Kanallara Su Verilmesini İstiyoruz”

Kanallara su bırakılmamasından ötürü kuraklıkla mücadele edemediklerini ve büyük ürün kaybı yaşadıklarını belirten köy muhtarları, DSİ Batman 103. Şube Müdürlüğünü ziyaret ederek yetkililerden kanallara su verilmesini istedi.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-09-26 16:49:35 eklenmiş

 

Batman’ın çevresindeki köyler arazilerine su veremedikleri için büyük mağduriyet yaşadılar. DSİ’ye bağlı kanallara su verilmemesinden ötürü kuraklıkla mücadele edemeyen köylüler önümüzdeki yıl aynı sorun ve mağduriyeti yaşmak istemiyor. Köylüler adına DSİ Batman 103. Şube Müdürlüğünü ziyaret eden muhtarlar sorunların giderilip kanallara bir an önce su verilmesini talep ettiler.

SUYUMUZ OLSAYDI İKİ MAHSUL KALDIRACAKTIK

Çevrimova(Barısıl) Köy Muhtarı Cafer Konaç, “ Suyumuz olsaydı iki mahsul kaldıracaktık. Hem buğday hem de mısırı kaldıracaktık. Su olmadığı için hepimiz mağdur olduk. Köylüler mağdur oldu, ürün sahipleri mağdur oldu, büyük sıkıntıya düştük. Kuraklık sonucu zaten ciddi sıkıntı yaşadık, kanallarda su olmayınca mağduriyetimiz ikiye katlandı.” Dedi.

Su olmadığı için buğdayda çok büyük ürün kaybı yaşadıklarını belirten Konaç, “ Kuraklıktan ötürü zaten buğdayımız susuz kalmıştı. Kanallarda su olmadığı için sulayamadık da. Böyle olunca buğdayımızdan hiç verim alamadık. Bir çiftçimiz kendi imkânlarıyla buğday tarlasını 10 tanker suyla suladı. Sulama sonucunda ürününden yüzde elli verim aldı. Suyumuz olsaydı biz de verim alırdık.” Diye konuştu.

Kösetarla Köy Muhtarı Kadri Tirki de yaptığı açıklamada, “ Tarlaları sulamak için yapılan kanalların bir an önce devreye girmesi için DSİ yetkililerini ziyaret ettik. Biliyorsunuz kanallara su verilmiyor. Bazı eksikliklerin olduğunu söylüyorlar. Biz de bu eksikliklerin bir an önce giderilip kanallara su verilmesini talep ettik.” ifadelerini kullandı.

DSİ DİYARBAKIR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE DE GİDECEĞİZ

Kanallara su verilebilmesi için çabalarını sürdüreceklerini, muhtar arkadaşlarıyla birlikte DSİ Diyarbakır Bölge Müdürlüğüne de gideceklerini vurgulayan Tirki, “ Anladığımız kadarıyla var olan eksikliklerin giderilmesi bu sezona yetişmeyecek. Zaman alacağını söylüyorlar. Bizim umudumuz seneye bu sıkıntıların giderilmesi. Önümüzdeki sene de aynı mağduriyetleri yaşamak istemiyoruz. Bu yüzden muhtar arkadaşlarla birlikte DSİ Diyarbakır Bölge Müdürlüğüne gideceğiz. Sorunların giderilmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” Dedi.

50 BİN DÖNÜM ARAZİ HEDER OLDU

Kanallara su vermediğinden ötürü 50 bin dönüm arazinin verimli üründen mahrum kaldığını vurgulayan Tirki, "Kanallara giden F1 ve F2 pompaları çalışmasına rağmen bazı eksikliklerden ötürü suyu bırakamadıklarını söylüyorlar. Eğer kanallara su verseydiler çiftçiler olarak kuraklıktan bu kadar etkilenmezdik. Su verilmediği için mağdur olduk. 50 bin dönüm arazi kanallara su verilmemesinden ötürü kötü ürün verdi.” İfadelerini kullandı.

 

GEREKİRSE ANKARA’YA KADAR GİDECEĞİZ

Tarım Bakanının bizzat kendilerini ziyaret ettiğini belirten Tirki, bakanın kendilerine yardım sözü verdiğini söyledi. Tirki, “ Ancak daha bir gelişme yaşanmadı. Sorunumuz çözülmedi. Yıllardır bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Kanalların yapıldığı günden beri bu sıkıntı var. Suyumuz hiç bırakılmadı. Geçen gün deneme amaçlı bırakıldı. Ama eksiklikler olduğu için hemen kestiler.” Dedi.

DSİ’nin sorunu sulama birliğine havale etmek istediğini, kendilerinin sulama birliğinin isteyeceği masrafı karşılama imkanından yoksun olduklarını belirten Tirki, gerekirse sorunun çözümü için Ankara’ya kadar gideceklerini söyledi.  MEHMET TAHİR AKGÜL

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ODUN SOBASINA RAĞBET

Doğalgaz kullanmayan vatandaşlar, elektriğe yapılan yüksek zamlar nedeniyle odun ve kömür sobası alımına başladı.

SAĞ-ÇEV: “SAĞLIKTA NORMALE DÖNÜLSÜN”

Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (Sağ-Çev) Başkanı Ömer Faruk Dursun, “Eğitimde olduğu gibi sağlıkta da normale dönülmelidir. Hastaneden randevu alabilme uygulaması yeniden başlamalı, doktor açığı kapatılarak eksik branşlar tamamlanmalıdır.” dedi.

Saadet Partisi Beşiri’de Kongreye Gitti

Saadet partisi Beşiri ilçemizde kongreye gitti. Tek liste ile gidilen seçimde Beşiri İlçe Başkanlığına Ebubekir Dedebek seçildi.

OKUL DUVARLARI RENGÂRENK

İlçemizde yürütülmekte olan "Beşiri Bir Tuval Bende Bir Ressamım" projesi devam ediyor.

MAZLUMLARIN NECATIDIR NUR MUHAMMED

Mevlid Kandili dolayısıyla mesaj yayınlayan Peygamber Sevdalıları Vakfı Beşiri Koordinatörlüğü, “Yeryüzü zifiri karanlığa bürünmüşken, zulüm kuşanmış kalpler insanlığa vahşet olurken, mahrumların nuruyla aydınlığa kavuştuğu, mazlumların necatıdır Nur Muhammed.” İfadelerini kullandı.

“KÜRT SORUNU YOKTUR DEMEKLE BİTMEZ”

Kürt sorunu yoktur iddialarıyla ilgili açıklamada bulunan Batmanlı siyasetçi, HÜDA PAR Genel İdare Kurulu Üyesi Serkan Ramanlı, “Kürt sorunu yoktur, Kürtlerin bir sorunu yoktur demekle Kürtlerin yüzyıldan fazladır devam eden sorunları çözülmüş olmuyor. Yani gözünüzü kapamakla gece olmuyor.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.