Önceki Sonraki
Saadet Partisi Beşiri’de Kongreye Gitti
OKUL DUVARLARI RENGÂRENK
MAZLUMLARIN NECATIDIR NUR MUHAMMED
ÖZDEMİR’DEN BEŞİRİ KÖYLERİNE ZİYARET
Yıldız Beşiri Esnafını Ziyaret Etti

Şahin: “Kamuoyunun Vicdanını Sızlatıyor”

6-8 Ekim vahşetinin yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, aradan 7 yıl geçmesine rağmen 6-8 Ekim vahşetinin organizatörleri hakkında herhangi bir soruşturmanın başlatılmamasının kamuoyunun vicdanını sızlattığını belirtti.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-10-10 12:52:51 eklenmiş

 

6-8 Ekim 2014 tarihinde PKK/HDP’lilerin elleriyle gerçekleşen vahşet, katliam ve yıkımın üzerinden 7 yıl geçtiğini hatırlatan HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, bu olaylar sırasında parti binalarına yönelik saldırı olduğunu, yüzlerce vandalın, çetecinin parti binasını içindekilerle birlikte yakmaya çalıştığını söyledi.

Katliamın planlamasının belediye binasında yapıldığı duyumunu aldıklarını vurgulayan Başkan Şahin, o günden beri vahşeti organize eden HDP’li yetkililer hakkında herhangi bir soruşturmanın başlatılmamış olmasının kamuoyunu endişelendirdiğini, vicdanları kanattığını ifade etti. Vahşet ve katliamın üç gün sürmesine rağmen buna karşı herhangi bir önlem almayan o dönemin kolluk kuvvetlerinin de yargılanması gerektiğini söyleyen Şahin, yargıyı göreve çağırdı.

6-8 Ekim katliamımın sorumlularının hakkında herhangi bir soruşturmanın olmamasının katliam ve vahşetin sorumlularını cesaretlendireceğini, yeni vahşetlere davetiye çıkardığını belirten Şahin, suçlukların gereken cezayı alıncaya kadar bu durumu ısrarla gündemde tutmayı sürdüreceklerini vurguladı.

“İL BİNAMIZI İÇİNDEKİ ARKADAŞLARIMIZLA YAKMAYA ÇALIŞTILAR”

PKK ve yandaş kesimlerin 6-8 Ekim olayları sırasında özellikle İslami kesimleri hedef aldığını söyleyen Şahin, “Tarihi katliam ve vahşetlerle dolu olan PKK, 2014 ekim ayında DAİŞ’in Kobane saldırısını bahane ederek bölgede bir vahşet yaşattı, yine bir vandalizm, kaos oluşturdu; insanların canına kıydı, şehirleri harap etti. Özellikle İslami kesimleri hedefine aldı. Batman’da da özellikle bizim il teşkilatımızı ve bize yakın duran İslami STK’ları hedefine koydu. O gün il binamızı içindeki arkadaşlarımızla yakmaya çalıştılar.” dedi.

“SALDIRI PLANLAMASININ BELEDİYE BİNASINDA YAPILDIĞI DUYUMUNU ALDIK”

Batman’da gerçekleşen olayların HDP kontrolündeki Belediye binasında organize edildiği duyumunu aldıklarını belirten Başkan Şahin, “Bu katliamın planlamasını önceden belediye binasında yapıldığı duyumunu almıştık. Bunun organizasyonunu daha önce toplantılar düzenleyerek ‘halk evleri’ adıyla bilinen, örgüt hücreleri olarak kullanılan yerlerde bunun planlamasını yapmışlardı. 6-8 Ekim günleri arasında yüzlerce çetesini üzerimize saldırarak il binamızı ve içindeki kardeşlerimizi yakmaya çalıştılar ki, attıkları molotoflarla birçok arkadaşımız yaralandı.” diye konuştu.

“SALDIRI ORGANİZE EDENLER HERHANGİ BİR SORUŞTURMA GEÇİRMEDİ”

Saldırganların ve organizatörlerin şimdiye kadar herhangi bir soruşturma geçirmediklerini söyleyen Başkan Şahin şöyle devam etti:

“Yine halkın iş yerlerini, kurumları talan ettiler. Böyle bir Vandalizm, vahşet yaşandı fakat gelin görün ki, bu vahşeti organize eden HDP yetkililerinden ve organizatörlerden şu ana kadar hiç kimsenin bu anlamda bir soruşturma, kovuşturma geçirdiği, bir yargılanma süreci başlatıldığını duymadık. 3 gün boyunca kurumlarımıza, İslami kesime, iş yerlerine yapılan saldırılara karşı o zamanın kolluk kuvvetleri de buna tamamen seyirci kaldılar. Adeta buna göz yumdular, müsamaha gösterdiler. Bunlara dönükte bir soruşturmanın yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Kamuoyu bunu merak ediyor ve bu konuda bir huzursuzluk söz konusudur.”

“BU VAHŞET CEZASIZ KALIRSA YARIN BUNUN TEKRAR EDİLMEYECEĞİNİN GARANTİSİ YOKTUR”

Suçluların cezalandırılmaması durumunda olayların tekrar edilmesi tehlikesi bulunduğunu vurgulayan Şahin, “Bu vahşet cezasız kalırsa yarın bunun tekrar edilmeyeceğinin garantisi yoktur. Bir suç işleniyorsa ve buna müsaade edilmişse bunların yargılanıp cezalandırılması gerekir. Her ekim ayına girdiğimizde başta Diyarbakır olmak üzere Batman’ımız ve bölge illerinde meydana gelen vahşetler aklımıza geliyor. Kamuoyunun gönlünü rahatlatacak bir soruşturma, cezai müeyyide uygulanana kadar her ekim ayında bu vahşeti ve buna sessiz kalan kurumları dile getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“BU VAHŞETİN SUÇLULARINA HAK ETTİKLERİ CEZA UYGULATILANA KADAR HER YIL BUNU DİLE GETİRECEĞİZ.”

Yetkilileri göreve çağıran Başkan Şahin, “Yaşanan bu vahşet, katliam, talan, yıkım, Vandalizm cezasız kalırsa bunu yapanlar bundan cesaret alarak ilk fırsatta bunu tekrar yapacaklardır. Diyarbakır’da, dünya tarihinde eşine az rastlanır bir vahşet sergilendi. Batman’da aynısı yapılmaya çalışıldı. Batman’da bu katliam yaşanmadıysa yine HÜDA PAR’lıların sağduyulu düşünceleri sayesindedir. Yoksa belki de daha beteri yaşanacaktı. Ama bunu yapanlara yönelik bir soruşturma yapılmadı. Biz bu vahşeti unutmayacağız, unutturmayacağız. Bunu yapanların ve yaptıranların hak ettikleri cezaları uygulatana kadar her yıl bunu dile getireceğiz.” açıklamasında bulundu. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ODUN SOBASINA RAĞBET

Doğalgaz kullanmayan vatandaşlar, elektriğe yapılan yüksek zamlar nedeniyle odun ve kömür sobası alımına başladı.

SAĞ-ÇEV: “SAĞLIKTA NORMALE DÖNÜLSÜN”

Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (Sağ-Çev) Başkanı Ömer Faruk Dursun, “Eğitimde olduğu gibi sağlıkta da normale dönülmelidir. Hastaneden randevu alabilme uygulaması yeniden başlamalı, doktor açığı kapatılarak eksik branşlar tamamlanmalıdır.” dedi.

Saadet Partisi Beşiri’de Kongreye Gitti

Saadet partisi Beşiri ilçemizde kongreye gitti. Tek liste ile gidilen seçimde Beşiri İlçe Başkanlığına Ebubekir Dedebek seçildi.

OKUL DUVARLARI RENGÂRENK

İlçemizde yürütülmekte olan "Beşiri Bir Tuval Bende Bir Ressamım" projesi devam ediyor.

MAZLUMLARIN NECATIDIR NUR MUHAMMED

Mevlid Kandili dolayısıyla mesaj yayınlayan Peygamber Sevdalıları Vakfı Beşiri Koordinatörlüğü, “Yeryüzü zifiri karanlığa bürünmüşken, zulüm kuşanmış kalpler insanlığa vahşet olurken, mahrumların nuruyla aydınlığa kavuştuğu, mazlumların necatıdır Nur Muhammed.” İfadelerini kullandı.

“KÜRT SORUNU YOKTUR DEMEKLE BİTMEZ”

Kürt sorunu yoktur iddialarıyla ilgili açıklamada bulunan Batmanlı siyasetçi, HÜDA PAR Genel İdare Kurulu Üyesi Serkan Ramanlı, “Kürt sorunu yoktur, Kürtlerin bir sorunu yoktur demekle Kürtlerin yüzyıldan fazladır devam eden sorunları çözülmüş olmuyor. Yani gözünüzü kapamakla gece olmuyor.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.