Önceki Sonraki
Saadet Partisi Beşiri’de Kongreye Gitti
OKUL DUVARLARI RENGÂRENK
MAZLUMLARIN NECATIDIR NUR MUHAMMED
ÖZDEMİR’DEN BEŞİRİ KÖYLERİNE ZİYARET
Yıldız Beşiri Esnafını Ziyaret Etti

Çiftçiler Yüksek Maliyete Tepkili

Marul veriminden memnun olmalarına rağmen girdi maliyetlerinin artmasından dolayı emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirten Batmanlı çiftçiler, yetkililere seslendi.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-10-10 13:08:26 eklenmiş

 

Balpınar (Grêsira) beldesinde yerli marul hasadına başlayan çiftçi Salih Akçay, bu sene yağış azlığından marul ekiminin diğer yıllara göre daha az yapıldığını söyledi.

Kentin sebze ve meyve halinin ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan çiftçiler, ürettikleri yerli marulları başta Van, Şanlıurfa ve çevre illere sattıklarını, marul hasadından çok memnun olduklarını belirttiler.

Çiftçiler, yıl boyunca tarlalarına ektikleri yerli kabak, domates, salatalık, biber, patlıcan ve kabak gibi ürünlerin hasadına marulla devam ediyorlar. Geçim kaynağı olan sebzelerini satarak geçimlerini sağlayan köylüler, hasattan memnun olduklarını ancak girdi maliyetlerinin fahiş oranda yükselmesinden memnun olmadıklarını ifade etti.

Salgın sürecinde birçok üründe yaşanan fahiş fiyatların başında tarım ürünlerinin geldiğini ifade eden çiftçi Akçay, devletten fide ve tohum desteği istedi.

“ÜRÜNLERİMİZİ ÇEVRE İLLERE DE GÖNDERİYORUZ”

Tarlada topladıkları marulları birçok çevre ile gönderdiklerini belirten çiftçi Salih Akçay, “Balpınar ve İkiztepe köyü çevresinde karnabahar, beyaz lahana, karalahana ve özellikle kıvırcık marul ektim. 15 gün önce başladığımız marul hasadına hâlâ devam ediyoruz. Ürünlerimiz kaliteli olduğu için Şanlıurfa'ya, Van'a ve birçok şehre gönderiyoruz. Hava şartları ürünlerin verimini etkiliyor. Sıcaktan dolayı tarlanın bazı yerleri tohuma kaçtı. Tarla işi meşakkatli bir iştir.” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLİK İŞİMİZ OLDUĞU İÇİN MECBUREN DEVAM EDİYORUZ”

Girdi maliyetlerinin iki katını geçtiğini ifade eden Akçay, “Şu anda maliyetler çok artmış durumda. Geçen sene 150 kuruşa aldığım fidenin fiyatı bu sene 300 kuruşa çıktı. Karnabahar ile lahananın fiyatı 400 ile 500 kuruşa çıktı. Gübre fiyatları iki katını geçti. Geçen sene 3 bin liraya aldığımız gübre şu anda 7 ile 7 bin 500 TL arasında. Tarla kiralama fiyatları da arttı. Elektrik giderleri gibi her şeyin fiyatı çok artınca maliyet çok yükseldi ama yine de çiftçilik işimiz olduğu için mecburen çalışıyoruz.” dedi.

“MALİYETLER ÇOK YÜKSELİYOR”

Marul hasadından ve fiyatlarından memnun olduklarını dile getiren Akçay, girdi maliyetlerinin yükselmesinden dolayı devletten destek beklediklerini söyledi.

Akçay, “1 kasada 8 tane marul bulunuyor, biz de bunu 18 ile 20 TL arasında tarladan veriyoruz. Sebze halinde ise 30 TL civarında satılıyor. Şu an fiyatlardan memnunuz. Ama millet ekemediği için ürün az. Şu anda sorun çok büyük çünkü yaşanan kuraklığın etkisi var. Tarlanın tarını kestik yarısı kurumuş. Bir ay sonra marulun kasası 8 liraya düşer. Bu sefer de zarar edeceğiz. Marulun verimi iyi, topraklar güzel ama yağmur yağmayınca bu sene biraz kurak geçti. Yetkililerden bize fide ve tohum desteğinde bulunmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı. MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ODUN SOBASINA RAĞBET

Doğalgaz kullanmayan vatandaşlar, elektriğe yapılan yüksek zamlar nedeniyle odun ve kömür sobası alımına başladı.

SAĞ-ÇEV: “SAĞLIKTA NORMALE DÖNÜLSÜN”

Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (Sağ-Çev) Başkanı Ömer Faruk Dursun, “Eğitimde olduğu gibi sağlıkta da normale dönülmelidir. Hastaneden randevu alabilme uygulaması yeniden başlamalı, doktor açığı kapatılarak eksik branşlar tamamlanmalıdır.” dedi.

Saadet Partisi Beşiri’de Kongreye Gitti

Saadet partisi Beşiri ilçemizde kongreye gitti. Tek liste ile gidilen seçimde Beşiri İlçe Başkanlığına Ebubekir Dedebek seçildi.

OKUL DUVARLARI RENGÂRENK

İlçemizde yürütülmekte olan "Beşiri Bir Tuval Bende Bir Ressamım" projesi devam ediyor.

MAZLUMLARIN NECATIDIR NUR MUHAMMED

Mevlid Kandili dolayısıyla mesaj yayınlayan Peygamber Sevdalıları Vakfı Beşiri Koordinatörlüğü, “Yeryüzü zifiri karanlığa bürünmüşken, zulüm kuşanmış kalpler insanlığa vahşet olurken, mahrumların nuruyla aydınlığa kavuştuğu, mazlumların necatıdır Nur Muhammed.” İfadelerini kullandı.

“KÜRT SORUNU YOKTUR DEMEKLE BİTMEZ”

Kürt sorunu yoktur iddialarıyla ilgili açıklamada bulunan Batmanlı siyasetçi, HÜDA PAR Genel İdare Kurulu Üyesi Serkan Ramanlı, “Kürt sorunu yoktur, Kürtlerin bir sorunu yoktur demekle Kürtlerin yüzyıldan fazladır devam eden sorunları çözülmüş olmuyor. Yani gözünüzü kapamakla gece olmuyor.” Dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.