Önceki Sonraki
TPIC’e ait kamyon şarampole yuvarlandı
HÜDA PAR’DAN SAADET’E ZİYARET
ÇİFTÇİLERE HİBER DESTEKLİ TOHUM DAĞITILACAK
BEŞİRİ’DE BÖLGESEL TEKVANDO ŞAMPİYONASI
Beşiri’de Taekwondo Şampiyonası Başlıyor

BAĞBOZUMU ZOR OLDUĞU KADAR ZEVKLİ

Bağbozumu ile topladıkları üzümden pekmez, cevizli sucuk ve pestil gibi ürünleri elde ettiklerini belirten Aksu( Hizuwe) Köyü sakinleri, bağbozumunun zor ama zevkli olduğunu söylediler.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-10-17 12:38:53 eklenmiş

 

Hasankeyf ilçesinde yapılan bağ bozumu ile toplanan üzümlerden pekmez, cevizli sucuk ve pestil elde ediliyor.

Yıl boyunca emek verdikleri üzümleri bağlardan toplayan köy sakinleri, at sırtında taşıdıkları üzümleri koydukları çuvallarda sıkıp suyunu çıkarıyorlar. Üzümlerin sıkılmasıyla birlikte elde edilen üzüm suyu, köy meydanındaki büyük kazanlarda saatlerce odun ateşinde kaynatılarak pekmez haline getiriliyor.

Bağ bozumu ile dallardan toplanan üzümler, yüzyıllardır devam eden usul ve yöntemlerle işlemlerini sürdüren köylüler tarafından, uzun günler süren zorlu yolculuğun ardından pekmez, cevizli sucuk, pestil gibi yöresel lezzetlere dönüştürülüyor.

Gercüş ilçesine bağlı Aksu( Hizuwe) Köyünde üzümden birbirinden güzel ürünler elde eden köy sakinleri,  üzümden pekmez, cevizli sucuk ve pestil gibi ürünler elde ettiklerini söylediler.

KURAKLIĞA RAĞMEN ÜRÜN İYİYDİ

Bu sene kuraklıktan ötürü verimin düşüklüğünden korktuklarını ama kuraklığa rağmen elde edilen verimin sevindirici olduğunu söyleyen Hüseyin Oğuz, her sene sabırsızlıkla bağbozumu mevsimini beklediklerini vurguladı. Bağbozumunun zor, çetin, yorucu bir iş olduğunu lakin zevkli olduğunu ifade eden Oğuz, bu yüzden yorgunluğu hissetmediklerini söyledi.

Batman’da yaşadığını ama her sene bağbozumu mevsiminde köyüne gidip akrabalarına yardım ettiğini söyleyen Oğuz, “Köyümüz eskiden beridir üzümü ve pekmeziyle meşhur bir köydür. Köylüler bir gün önce üzüm hasadını yapıyor. Diğer gün hayvanlarla üzümleri köy meydanına getiriyor. Her ailenin bir bidonu var, orada çalışıyorlar. Burada topladığımız üzümü eledikten ve elekten geçirdikten sonra bidonlara koyuyoruz, kaynatıyoruz. Üzerindeki köpüğü de yavaş yavaş aldıktan sonra onu beyaz toprakla buluşturuyoruz. Beyaz toprakla üzüm daha çok berraklaşıyor. Daha sonra pekmezden bir sürü ürün çıkıyor.” dedi.

Asırlardır pekmez yapma geleneklerinin devam ettiğine işaret eden bir diğer köy sakinlerinden Hamit Gümüş ise, “Üzüm hasadının ardından pekmez yapıyoruz. Lakin eski zamanlara göre üzüm çok yetişmiyor. Eskiden üzüm, pekmez çoktu, bereket vardı. Çok sayıda pekmez satıyorduk.” diye konuştu.

“PEKMEZ YAPIMI ÇOK ZAHMETLİ BİR İŞTİR”

Yaptıkları ürünleri hem sattıklarını hem de kendileri için ayırdıklarını vurgulayan Mahmut Günana ise şunları söyledi: “Köyde üzümden pekmez, pestil, sucuklu ceviz yapıyoruz. Yaptığımız pekmezin bir kısmını kendimize kaldırıyoruz, bir kısmını da satıyoruz. Pekmez yapımı çok zahmetli bir iştir. Her sene bu işlemleri yapıyoruz. Bu yaptığımız ürünleri kışın yiyoruz, komşularımıza, misafirlerimize veriyoruz.”

MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Okul binası yaptırılacaktır

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Park ve saha işleri yaptırılacaktır

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Bitlis'te kamu lojmanları satışa sunuldu

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Yağ Satışında Adet Sınırlandırılması

Batman’da, ellerindeki kısıtlı yağı tüm tüketicilere ulaştırmak için sınırlı satış yöntemini kullanan kimi marketler, tüketicilerin mağdur olmaması için market raflarında yağ satışlarında sınırlama getirdi.

Un Fiyatlarının Artması Fırıncıları Tedirgin Ediyor

Un çuvalının fiyatının 270 lirayı bulduğunu belirten Batmanlı fırıncılar, ekmeğin fiyatının zamlanmaması halinde kepenk kapatmayla karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

TPIC’e ait kamyon şarampole yuvarlandı

Beşiri ilçesine bağlı Beşpınar köyü yolunda meydana gelen kazada TPIC Batman Bölge Müdürlüğüne ait kamyon şarampole yuvarlandı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.