Önceki Sonraki
TPIC’e ait kamyon şarampole yuvarlandı
HÜDA PAR’DAN SAADET’E ZİYARET
ÇİFTÇİLERE HİBER DESTEKLİ TOHUM DAĞITILACAK
BEŞİRİ’DE BÖLGESEL TEKVANDO ŞAMPİYONASI
Beşiri’de Taekwondo Şampiyonası Başlıyor

KURAKLIK TEHDİDİ DEVAM EDİYOR

Hububat fiyatlarında geçen seneye oranla yüzde 100’lere varan bir yükselişin olduğunu belirten Batman Zahireciler ve Hububatçılar Derneği Başkanı Halil Ay, kuraklık tehdidinin halen devam ettiği bölgemizde hububat üreticilerini endişe sardığını söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-10-17 12:51:26 eklenmiş

 

Bu yıl beklenen yağışların görülmemesi nedeniyle özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşanan kuraklık hububat verimini büyük oranda etkiledi.

Yaşanan kuraklık nedeniyle kimi çiftçilerin ekini verim vermezken kimi çiftçilerin veriminde ise ciddi azalma yaşandığı görüldü.

Uzmanlar, tahıl ve bakliyat üretiminde büyük zarar meydana geldiğini söylerken, kuraklık tehdidinin halen devam ettiği bölgede ise hububat üreticilerini endişe sardı.

Kuraklığın hububat üreticisini olumsuz yönde etkilediğini belirten Batman Zahireciler ve Hububatçılar Derneği Başkanı Halil Ay, , bunun tarımda olduğu gibi hayvancılığa da ciddi zararlarının olduğunu söyledi.

Hububat fiyatlarında geçen seneye oranla yüzde 100’lere varan bir yükselişin olduğuna dikkat çeken Ay, bu durumun üreticileri ciddi anlamda mağdur ettiğini anlattı.

Yaşanan bu durumdan hem hububat üreticilerinin hem de hayvan yetiştiricilerinin zarar ettiğini dile getiren Ay, kuraklığın önüne geçmek için sulu tarıma geçmenin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

“7 AYDIR BU BÖLGEDE YAĞIŞ YOK”

Kuraklık etkisinin halen devam ettiğine işaret eden Ay, “Bu sene yaşanan kuraklık hububatçıları, çiftçileri, hayvan besicilerini ve tarım sektöründe çalışan herkesi ciddi manada etkilemiştir ve bu etki halen devam ediyor. Yaklaşık olarak 7 aydır bu bölgede yağış yok. Tarımın dışında hayvancılığa da ciddi manada zararları var. Şu anda besiciler dışarda hayvanlarını otlatacak yer bulamıyor. Devletten tarım için bazı politikalar yapmasını bekliyoruz.” dedi.

“VERİMLİ TARIM ARAZİLERİMİZİN FISTIK İÇİN KULLANILMASI CİDDİ BİR SIKINTI”

Tarım arazilerinin imara açılması konusunda ciddi sıkıntılarının olduğunu vurgulayan Ay, şöyle devam etti:  “Verimli tarım arazilerimizin fıstık gibi ürünlerde kullanılması ciddi bir sıkıntıdır. Şu anda dışardan arpa, buğday satın alınıyor. Devlet dışardan tonunu 2 bin 900 ila 3 bin liraya kadar arpa satın alıyor ve vatandaşa 2 bin 170 liraya satıyor. Yani devlet hayvancılığı yaşatmak için ton başında 700-800 lira zarar ediyor. Bu nereye kadar devam edecek?”

“FISTIK PEŞİNDE KOŞARKEN EKMEK DERDİNE DÜŞEBİLİRİZ”

Çok daha fazla arpa ve buğday üretilmesi gerektiğini belirten Ay, “Özellikle besiciler önünü göremiyor. Bu şekilde devam ederse ve devlette destek vermekten vazgeçerse önümüzdeki sene hayvancılık biter. Hayvancılığın bitirilmemesi için kendi öz kaynaklarımıza yönelmemiz gerekir. Daha çok arpa ve buğday üretmek zorundayız. Fıstık peşinde koşarken ekmek derdine düşebiliriz. Şu anda ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıyayız.” diye konuştu.

“YÜZDE 100’LERE VARAN BİR YÜKSELİŞ OLDU”

Hububat fiyatlarıyla birlikte yem fiyatlarının da iki katına çıktığını söyleyen Ay, “Hububat fiyatlarında geçen seneye oranla yüzde 100’lere varan bir yükseliş oldu. Geçen sene tonunu bin 300 liraya aldığımız arpa bu sene 2 bin 800 lirayı da buldu. Mercimek iki katı oldu. Buğday bin 600 liradan 2 bin 500’lere çıktı, yem fiyatları yine iki katı arttı.” ifadelerini kullandı.

“SULU TARIMA GEÇMELİYİZ”

Yetkililerin kuraklık için acilen bir önlem alması gerektiğine işaret eden Ay, son olarak şunları söyledi: “Kuraklığın önüne geçmek için sulu tarıma geçmemiz gerekir. Mevcut kanallara su bırakılmalıdır. Hatta ek kanallar yapılmalıdır. Milli gelirimizi yabancı devletlere vermemeliyiz. Arpa ve buğday üretimine ağırlık verilmesi, bunun için de teşvikler belirlenmesi şarttır.” MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Okul binası yaptırılacaktır

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Park ve saha işleri yaptırılacaktır

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Bitlis'te kamu lojmanları satışa sunuldu

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Yağ Satışında Adet Sınırlandırılması

Batman’da, ellerindeki kısıtlı yağı tüm tüketicilere ulaştırmak için sınırlı satış yöntemini kullanan kimi marketler, tüketicilerin mağdur olmaması için market raflarında yağ satışlarında sınırlama getirdi.

Un Fiyatlarının Artması Fırıncıları Tedirgin Ediyor

Un çuvalının fiyatının 270 lirayı bulduğunu belirten Batmanlı fırıncılar, ekmeğin fiyatının zamlanmaması halinde kepenk kapatmayla karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

TPIC’e ait kamyon şarampole yuvarlandı

Beşiri ilçesine bağlı Beşpınar köyü yolunda meydana gelen kazada TPIC Batman Bölge Müdürlüğüne ait kamyon şarampole yuvarlandı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.