Önceki Sonraki
TPIC’e ait kamyon şarampole yuvarlandı
HÜDA PAR’DAN SAADET’E ZİYARET
ÇİFTÇİLERE HİBER DESTEKLİ TOHUM DAĞITILACAK
BEŞİRİ’DE BÖLGESEL TEKVANDO ŞAMPİYONASI
Beşiri’de Taekwondo Şampiyonası Başlıyor

30 Yıllık Hasrette Yol, Su Ve Elektrik Engeli

PKK nedeniyle terk ettikleri köylerine 30 yıl sonra geri dönen vatandaşlar bu sefer yol, su ve elektrik engeliyle karşılaştılar.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-10-24 11:34:53 eklenmiş

 

PKK nedeniyle terk ettikleri köylerine 30 yıl sonra geri dönmeye başlayan Kozluk ilçesine bağlı Beşkonak köyü Şeman mezrası sakinleri; yol, su ve elektrik sorunu yaşadıklarını belirterek, yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı.

1990’lı yıllarda ‘güvenlik’ gerekçesiyle Şeman mezrasından Batman’a göç eden vatandaşlar, 30 yıl aradan sonra geri dönüş yapmaya başladı.

Yıllar sonra doğdukları mezralarına tekrar kavuşmanın sevincini yaşayan vatandaşlar, mezrada yıkılan evlerinin yerine tekrar yeni ev yapmaya başladı.

Köy hayatlarına kaldıkları yerden devam etmek istediklerini belirten vatandaşlar, ancak yaşadıkları birçok sorun nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını söyledi.

Yol başta olmak üzere su ve elektrik sıkıntısı nedeniyle mezrada evlerini tamamlayamadıklarını, bu sebeple geri dönüş yapamadıklarını ifade eden vatandaşlar, yetkililerden eskisi gibi mezrada hayatlarını devam ettirebilecek koşulların sağlanmasını istedi.

Mezra sakinlerinden Reşat Çiçek, yaptığı açıklamada, en büyük sorunlarının yol sorunu olduğunu söyledi.

“YOL SORUNU NEDENİYLE ÇALIŞMA YAPAMIYORUZ”

Yol sıkıntısı yüzünden evlerini inşa edemediklerini vurgulayan Çiçek, “30 sene önce terör nedeniyle köyümüzü boşattık. Geri dönmek için bir buçuk sene önce resmi olarak başvurumuzu yaptık. Köyümüze geri döndük, köyümüzü inşa ettik. Şu anda yolumuz yok, devletten yol istiyoruz. Yolun olmaması nedeniyle köyümüze girip çalışma yapamıyoruz.” dedi.

ezrada hayvancılık yapacaklarını belirten Çiçek, “Yolumuz olsa 25 hane buraya gelip yerleşeceğiz. Hepimiz akrabayız. Durumumuz iyi değil, ondan dolayı köye geldik. Burada hayvan besleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 “YOL, ELEKTRİK, SU İHTİYACIMIZ VAR”

Sorunlarının çözümü için yetkililerden destek beklediklerini kaydeden Kemal Ömeroğlu ise şunları söyledi: “1992-1993’lerde köyümüz terör nedeniyle boşaltılmış. Yaklaşık 2 yıldır köye geri dönüş için başvuru yaptık. Başvurularımız kabul edildi. Köye dönüş için şu an bize herhangi bir engelin olmadığını söylediler. Bizde dönüş yaptık. Şu an yol, elektrik, su ihtiyacımız var. Bunlar için başvuru yaptık. Maalesef yaklaşık 300 metre bir yol yapılmış. Su, elektrik ile ilgili sıkıntımız var. Yetkililerden destek istiyoruz. Köye dönüş amacımız şehirden uzaklaşmaktır. Burada tarım ve hayvancılık yapmayı istiyoruz. Şu an köyün yolu silinmiş. Tapulu olduğu için devlet müdahale edemiyor. Çözüm istiyoruz. En azından inşaatımıza devam edelim. İnşaatımız durmuş haldedir.”

 “SIKINTIMIZIN GİDERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Mezra sakinlerinden Baki Ot, “Köyümüzü tekrar inşa etmeye çalışıyoruz. 35 yıldır köyümüzden çıkmışız. Şimdi geri dönmek istiyoruz ancak yolumuzun yapılmasını, su ve elektrik sıkıntımızın giderilmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

 “BURADA HAYATIMIZI DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”

30 yıl önce çıktıkları mezralarına tekrar geri gelmek istediklerini belirten Hüseyin Turhal, “Burada büyüdüm. Köye geri gelmek için yolumuzun yapılmasını istiyoruz. Burada hayvancılık yapmak istiyoruz. Köyümüzde hayatımızı devam ettirmek istiyoruz.” ifadesini kullandı. MEHMET MİKYAS

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Okul binası yaptırılacaktır

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Park ve saha işleri yaptırılacaktır

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Bitlis'te kamu lojmanları satışa sunuldu

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Yağ Satışında Adet Sınırlandırılması

Batman’da, ellerindeki kısıtlı yağı tüm tüketicilere ulaştırmak için sınırlı satış yöntemini kullanan kimi marketler, tüketicilerin mağdur olmaması için market raflarında yağ satışlarında sınırlama getirdi.

Un Fiyatlarının Artması Fırıncıları Tedirgin Ediyor

Un çuvalının fiyatının 270 lirayı bulduğunu belirten Batmanlı fırıncılar, ekmeğin fiyatının zamlanmaması halinde kepenk kapatmayla karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

TPIC’e ait kamyon şarampole yuvarlandı

Beşiri ilçesine bağlı Beşpınar köyü yolunda meydana gelen kazada TPIC Batman Bölge Müdürlüğüne ait kamyon şarampole yuvarlandı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.