Önceki Sonraki
TPIC’e ait kamyon şarampole yuvarlandı
HÜDA PAR’DAN SAADET’E ZİYARET
ÇİFTÇİLERE HİBER DESTEKLİ TOHUM DAĞITILACAK
BEŞİRİ’DE BÖLGESEL TEKVANDO ŞAMPİYONASI
Beşiri’de Taekwondo Şampiyonası Başlıyor

2 bin dekar üzerinde kurulan ve 650 bin dikili ağaçtan oluşan elma bahçesinde hasat sürüyor.

Beşiri (Qubîn) ilçesine bağlı İkiköprü (Aviskê) beldesi yakınlarında 2 bin dekar üzerinde kurulan ve 650 bin dikili ağaçtan oluşan elma bahçelerinde ağustos ayında başlayan hasat devam ediyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-10-24 11:47:20 eklenmiş

Kasım ayına kadar devam edecek elma hasadında bu yıl 2 bin ton rekolte bekleniyor. Çevre köylülere de ek gelir kapısı olan elmanın, iç ve dış piyasaya satışı yapılıyor.

Elma bahçesinden sorumlu Ziraat Mühendisi Mehmet Ali Ayhan, Batman’da elmanın istihdama ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağladığını söyledi.

Elma bahçesinin 2015 yılında kurulduğunu, ilk olarak 500 dekarlık bir alanda elma dikimine başlanıldığını anlatan Ayhan, dört ayrı elma çeşidinin bulunduğunu aktardı.

Ayhan, “Bunlar jeromine, fuji, golden ve granny çeşitlerimizdir. Daha sonra 2016 yılında 860 dekarlık ikinci bahçemizi kurduk ve 70 dekar da böğürtlen var. 2017 yılında da karşı tepedeki 300 dekarlık alanda armut, 500 dekar elma ve 50 dekar erik bahçemizi kurduk.” dedi.

“BÜYÜK GELİR KAPISI”

Elma hasat döneminin geç ve erkenci çeşit olarak ikiye ayrıldığını, ilkinin ağustos ayında hasadının başlayıp kasım ayına kadar devam ettiğini vurgulayan Ayhan şöyle devam etti: “Bu süre boyunca işçi arkadaşlar ve köylerden gelen çalışanlar için büyük bir gelir kapısı olmaktadır. Aynı zamanda elma, erik, kayısı, böğürtlen ürün çeşitliliğimiz var. İşçi bulma konusunda sıkıntı yaşamamaktayız. Çevre köylerden çalışanlarımız geliyor. Şirket daimi olarak çalışan 25 personelimiz mevcut. Hasat dönemlerinde ise işçi sayımız 80 ila 100’e kadar çıkmaktadır.”

Hasat döneminde topladıkları elmaları soğuk hava deposuna götürdüklerini dile getiren Ayhan, elma çeşitlerini birinci kalite, ikinci kalite ve meyve suyu olarak ayırdıklarını belirtti.

“ÜRÜNLERİMİZİN TAMAMINI DEĞERLENDİRİYORUZ”

Organize Sanayi Bölgesinde elmanın götürüldüğü fabrikada hem meyve suyu, hem soğuk hava deposu hem de konsantrenin bulunduğunu söyleyen Ayhan, şunları söyledi: “Bu şekilde ürünlerimizin tamamı değerlendirilmektedir. Yani herhangi bir ürün kaybımız yaşanmamaktadır. Sadece elma olarak 2 bin dekar üzerinde 650 bin dikili ağacımız var. Toplam 100 dekar böğürtlen, 100 dekar kayısı, 110 dekar badem ve tarla bitkileri de mevcuttur.”

“BÖLGEDE BU BÜYÜKLÜKTE BAŞKA ELMA BAHÇESİ YOK”

Elma bahçelerinin bölgenin en büyüğü olduğunu kaydeden Ayhan, “Siirt’te birkaç bahçe ve İkiköprü’de bir bahçe mevcut ama bunların dışında bizim dışımızda bu bölgede bu büyüklükte başka elma bahçesi yok. Genelde bu tür büyük bahçeler İç Anadolu’da olur. Bu tür bahçelerin en büyük avantajı temiz hava sağlaması ve birçok kişiye de iş imkânı sağlamasıdır. Bu hem bölgemiz hem çalışanlar hem de firma için iyi bir gelir.” ifadelerini kullandı.

Bahçelere elma toplamaya giden kadın işçiler ise aile bütçelerine katkıda bulunduklarını söyledi.

“EVE KATKI SAĞLAMAK İÇİN GELİYORUZ”

Batman’dan 40 kişi elma bahçesine çalışmaya geldiklerini belirten Ayten Obay, “Sabah saat 06.00’da bahçeye geliyoruz, gün aydınlanınca elma toplamaya başlıyor öğlen saat 12.00’de paydos ediyoruz. Buraya gelenler genelde bayanlar, ev hanımlarıdır. Buraya gelerek harçlıklarımızı çıkarıyoruz. Ben 20 gündür geliyorum. 3-4 aydır gelen arkadaşlarım var. Onlarda evlerine katkı sağlamak için buraya geliyor.” dedi.

“ÇALIŞMAMIZI SEVEREK YAPIYORUZ”

Bahçede ailece elma topladıklarını söyleyen Şükran Noyan, “Buraya gelmek evde durmaktan iyi. Hem eve maddi katkı sağlıyoruz hem de zaman geçiriyoruz. Köyde kaldığımız için burası bize çok yakın, istediğimiz zaman gelip çalışabiliyoruz. Sabah 06.00’da elmaları topallamaya başlıyoruz, saat 12.00’de işimiz bitiyor. 60 TL yevmiyemizi alıyoruz. Buraya severek gelip çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Okul binası yaptırılacaktır

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Park ve saha işleri yaptırılacaktır

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Bitlis'te kamu lojmanları satışa sunuldu

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Yağ Satışında Adet Sınırlandırılması

Batman’da, ellerindeki kısıtlı yağı tüm tüketicilere ulaştırmak için sınırlı satış yöntemini kullanan kimi marketler, tüketicilerin mağdur olmaması için market raflarında yağ satışlarında sınırlama getirdi.

Un Fiyatlarının Artması Fırıncıları Tedirgin Ediyor

Un çuvalının fiyatının 270 lirayı bulduğunu belirten Batmanlı fırıncılar, ekmeğin fiyatının zamlanmaması halinde kepenk kapatmayla karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

TPIC’e ait kamyon şarampole yuvarlandı

Beşiri ilçesine bağlı Beşpınar köyü yolunda meydana gelen kazada TPIC Batman Bölge Müdürlüğüne ait kamyon şarampole yuvarlandı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.