Önceki Sonraki
TPIC’e ait kamyon şarampole yuvarlandı
HÜDA PAR’DAN SAADET’E ZİYARET
ÇİFTÇİLERE HİBER DESTEKLİ TOHUM DAĞITILACAK
BEŞİRİ’DE BÖLGESEL TEKVANDO ŞAMPİYONASI
Beşiri’de Taekwondo Şampiyonası Başlıyor

KURAKLIK NEDENİYLE HAYVANCILIK BİTME NOKTASINDA

Kuraklık nedeniyle bu yıl yem ve saman fiyatlarının büyük oranda arttığını, bu durumun hayvancılığı bitirme noktasına getirdiğini belirten Batmanlı besiciler, büyük bir sıkıntının kendilerini beklediğini belirtti.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-10-24 11:50:44 eklenmiş

 

Pandemiyle birlikte kuraklığında etkisiyle artan yem ve saman fiyatları Batman başta olmak üzere bölgede hayvancılığı bitirme noktasına getirdi. Yem ve saman fiyatlarındaki artış nedeniyle besicilik ciddi anlamda azaldı.

Yüksek girdi maliyetlerinin hayvancılığa etkisiyle ilgili konuşan besiciler, ellerindeki hayvanları satmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Hayvan sayısının her geçen gün azaldığına dikkat çeken besiciler, böyle devam etmesi halinde bölgede hayvancılığın son bulacağı uyarısında bulundu. Yaşadıkları sorunları İLKHA muhabirine anlatan besiciler, hükümetten destek bekliyor.

Hayatlarını sürdürebilmekte büyük zorluklar yaşadıklarını belirten hayvan üreticisi Şakir Doğanay, birçok üreticinin artan girdi maliyetleri sebebiyle hayvanları satıp sektörden ayrılmayı düşündüğünü söyledi.

“20 BÜYÜKBAŞ BESLER HALE GELDİM”

Doğanay, “Geçen sene 80 liraya aldığımız yemi şu anda 140 lira civarında alıyoruz. Samanın kilosunu 50 kuruşa alıyorduk şu anda 90 kuruşa alıyoruz. Arpanın tonunu bin 500 liraya alıyorduk bu sene 2 bin 600 lira civarında alıyoruz. Bunun yanında Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bize arpa desteğinde bulunuyor, o da bize maliyeti 2 bin 300 liraya mal oluyor. Geçen sene 120 büyükbaş beslerken bugün sadece 20 büyükbaş besleyebiliyorum. Bunun sebebi de girdi maliyetleridir.” dedi.

“BESİCİLİK YÜZDE 50’YE DÜŞTÜ”

Kendilerini büyük sıkıntıların beklediğini vurgulayan Doğanay, şöyle devam etti: “Besiciler olarak şu anda hiç iyi bir durumda değiliz. Geçen senelerde Batman’da 5 bin büyükbaş hayvan varken bugün bu sayı yüzde 50 düşmüş, hatta daha da düştüğünü söyleyebilirim. Bunların sebebi yine girdi maliyetleridir. Elektrik, arpa, çoban, sigorta gibi girdi maliyetlerinden dolayı artık bu işin altından kalkamıyoruz. Bu nedenlerden dolayı küçülmeye gitmek zorunda kalıyoruz. Şu anda beslediğimiz hayvanlar yetersiz olduğu için bu sene Kurban Bayramı’nda büyük sıkıntılar yaşanacaktır.”

“DESTEK VERİLİRSE MALİYETLER DÜŞECEKTİR”

Yem ve arpa desteğinde bulunan Doğanay, “100 besici aile var, ilerde bu sayı 20’ye düşebilir. Bu herkes için büyük bir sıkıntıdır. Bir üretici olarak benim önerim devletin besicilere verdiği bir miktar maddi destek var. Hayvan başı 250 lira desteği var, bir besici olarak devletten verdiği bu desteği keserek yerine tespit ettiği besicilere yem desteği vermesini istiyorum. Girdiler yerine en azından bize yem ya da arpa desteği verilir ise en azından maliyetlerimiz biraz düşecektir. Valilik ve Tarım İl Müdürlüğünden bu konu üzerinde durmalarını talep ediyoruz.” diye konuştu.

“BÖYLE DEVAM EDERSE BESİCİLİĞE DEVAM EDEMEYECEĞİZ”

Yem ve saman fiyatlarının hayvancılığı bitirdiğini dile getiren bir diğer hayvan besicisi Beşir Baksal ise şunları söyledi: “Bizim işimiz hayvancılıktır, başka işimiz yok. Bu yıl kuraklık olduğu için çok sıkıntı çektik. Birde önümüzde kış ayı var, sanki daha da sıkıntı çekeceğiz. Yem, saman her şey çok pahalı olmuş durumda. Hayvan ucuz ve satılmıyor. Kuraklık nedeniyle hayvanlar önceki yıllar gibi beslenmediği için fiziksel olarak zayıfladılar. Bu durum böyle devam ederse besiciliğe devam edemeyeceğiz. Buraya yem almak için geldim ve bir ton ancak alabildim. Daha önce çok alıyorduk. Devletten isteğimiz hem hayvan satışlarında hem de yem satışlarında bir denge oluşturmalarıdır.” MEHMET MİKYAS

 

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Okul binası yaptırılacaktır

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Park ve saha işleri yaptırılacaktır

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Bitlis'te kamu lojmanları satışa sunuldu

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Yağ Satışında Adet Sınırlandırılması

Batman’da, ellerindeki kısıtlı yağı tüm tüketicilere ulaştırmak için sınırlı satış yöntemini kullanan kimi marketler, tüketicilerin mağdur olmaması için market raflarında yağ satışlarında sınırlama getirdi.

Un Fiyatlarının Artması Fırıncıları Tedirgin Ediyor

Un çuvalının fiyatının 270 lirayı bulduğunu belirten Batmanlı fırıncılar, ekmeğin fiyatının zamlanmaması halinde kepenk kapatmayla karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

TPIC’e ait kamyon şarampole yuvarlandı

Beşiri ilçesine bağlı Beşpınar köyü yolunda meydana gelen kazada TPIC Batman Bölge Müdürlüğüne ait kamyon şarampole yuvarlandı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.