Önceki Sonraki
TPIC’e ait kamyon şarampole yuvarlandı
HÜDA PAR’DAN SAADET’E ZİYARET
ÇİFTÇİLERE HİBER DESTEKLİ TOHUM DAĞITILACAK
BEŞİRİ’DE BÖLGESEL TEKVANDO ŞAMPİYONASI
Beşiri’de Taekwondo Şampiyonası Başlıyor

Gezici Deprem Simülasyon Tırı Vatandaşları Bilgilendirdi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) tüm Türkiye'yi dolaşarak toplumda deprem bilincini artırmak ve afet farkındalığı kazandırmak amacıyla yola çıkardığı Gezici Deprem Simülasyon tırı Beşiri ilçemize de geldi.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-11-21 11:13:42 eklenmiş

 

Türkiye'yi dolaşarak toplumda deprem bilincini artırmak ve afet farkındalığı kazandırmak amacıyla yola çıkardığı Gezici Deprem Simülasyon tırı  Beşiri ilçemize de geldi. İlçeleri dolaşan tır daha sonra Batman merkez Turgut Özal Bulvarı'nda vatandaşların ziyaretine açıldı.

Ziyarete açılan tırda minik öğrenciler ve vatandaşlar deprem simülasyonu ile depremi birebir yaşadı. Öğrencilere, AFAD görevlileri tarafından deprem anında yapılması gerekenler konusunda bilgiler verildi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan AFAD Eğitim Uzmanı Hüseyin Yıldırım, toplumda afet farkındalığının geliştirilmesi, afet risk azaltma ve önlem alma konusunda davranış değişikliği oluşturulması amacıyla 2021 yılının Türkiye Afet Eğitim yılı ilan edildiğini söyledi. Yıldırım, "2021 yılı Afet eğitim yılı olarak belirlendi. Pandemiden kaynaklı eğitimlerimizin bir bölümünü yüz yüze yapmaktan kaçındık. Çevrimiçi zoom şeklinde eğitimlerimizi sürdürdük. Ancak okulların açılmasıyla birlikte biz yüz yüze eğitimlerimize başladık. Bu yüz yüze eğitimlerimizin içerisinde gönüllülerimizin eğitimleri var. Bunlardan 5 grubun eğitimlerini tamamladık. 6. grubu önümüzdeki hafta pazartesi başlayacağız eğitime. Afet smilasyon tırı

da eğitim çalışmamızın, etkinliğimizin bir parçası. Bu tırı biz ilk önce Kozluk ilçemizde konuşlandırdık. Oradaki kaymakamlık aracılığıyla ilçe milli eğitimin öğrencileri tırımızı ziyaret etti. Sonrasında bu tırı biz Beşiri'de konuşlandırdık. Aynı uygulama Beşiri ilçemizde de devam etti. Dün bu tırı hizmete açtık. Bugün ve yarın toplam 3 gün bu tır merkezde hizmet verecek. Amaç farkındalık oluşturmak. Sadece öğrencilere yönelik bir çalışma değil bu. Sivil toplum, demokratik kitle örgütleri, sendikalar, odalar, kamu çalışanları kısacası bütün vatandaşlarımız bu etkinliği yakından görmeli ve bir şekilde farkındalık oluşmalı" diye konuştu.

Deprem simülasyon tatbikatına katılan Bünyamin Aydın ise "Tatbikat falan da yaptık. Yani güzel bir uygulama, herkese tavsiye ediyorum. Mesela gerçek bir depremde olduğumuz gibi aynı şeyi yaşadık. Deprem sırasında nasıl yapmamız gerektiğini nasıl korunmamız gerektiğini, hasta falan varsa yardım etmemiz gerektiğini sabitlenmiş bir masanın herhangi bir koltuk falan sağlam bir eşyanın altında saklanmamız gerektiğini, kendimizi kapatmamız gerektiğini önce başımızı korumamız işte deprem esnası bittikten sonra önce bir kalkıp kendimizi kontrol etmemiz sonra evde varsa afet veya ilk yardım çantasına ulaşmamız işte içeride telefon olur dışarıdakilere ses verecek bir düdük falan bir tür eşya olması lazım. Çantanın içerisinde ilaç, su yemek olması lazım" dedi.  MEHMET MİKYAS

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Okul binası yaptırılacaktır

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Park ve saha işleri yaptırılacaktır

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Bitlis'te kamu lojmanları satışa sunuldu

Basın ilan kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilana göre;

Yağ Satışında Adet Sınırlandırılması

Batman’da, ellerindeki kısıtlı yağı tüm tüketicilere ulaştırmak için sınırlı satış yöntemini kullanan kimi marketler, tüketicilerin mağdur olmaması için market raflarında yağ satışlarında sınırlama getirdi.

Un Fiyatlarının Artması Fırıncıları Tedirgin Ediyor

Un çuvalının fiyatının 270 lirayı bulduğunu belirten Batmanlı fırıncılar, ekmeğin fiyatının zamlanmaması halinde kepenk kapatmayla karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

TPIC’e ait kamyon şarampole yuvarlandı

Beşiri ilçesine bağlı Beşpınar köyü yolunda meydana gelen kazada TPIC Batman Bölge Müdürlüğüne ait kamyon şarampole yuvarlandı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.