Önceki Sonraki
TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU
BATMAN VE EĞİTİMİNİ TRT GAP’A ANLATTI
MANEVİYATSIZLIK GENÇLERİ BUNALIMA SÜRÜKLÜYOR
ÜST KİMLİK İSLAM KARDEŞLİĞİ
HAK-İŞ’TEN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

“Kötü Gidişatın İzahı Yapılması İcap Ediyor”

Son dönemde ekonomide kötü bir gidişatın olduğunu belirten Batman Düşünce Ve İnanç Özgürlüğü Platformu, “Ekonomideki kötü gidişatın makul ve kuşatıcı bir şekilde izahının yapılması icap etmektedir. “ açıklamasında bulundu.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-11-28 13:22:54 eklenmiş

 

Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformunun Kasım ayı olağan toplantısı Evrensel Hafızlar Derneğinde yapıldı. Toplantı sonrası okunan basın açıklamasında ekonomiyle alakalı açıklamalarda bulunuldu. Yapılan açıklamada, “ Son dönemlerde ekonomi alanında TL'nin uluslararası piyasalarda değer kaybetmesi ve dolayısıyla artan hayat pahalılığı vatandaşımızın en önemli gündem maddesi olmuştur. İki yıla yaklaşan Covit-19 salgınının tüm dünyada ekonomik sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Özellikle akaryakıttaki fahiş fiyat artışı küresel düzeyde bir boyuta ulaşmıştır. Öte yandan faiz lobilerinin iştahını kabartan yüksek faizin istihdamı ve üretimim olumsuz yönde etkilediği de aşikardır. Bu bağlamda faize karşı verilen mücadelenin döviz kurlarını yukarılara doğru hareketlendirdiği de anlaşılabilir bir durumdur.” Denildi.

Açıklamanın devamında, “Ancak ekonomide ters giden, sıkıntıları büyüten, ümit ve güveni güçlü bir biçimde sarsan bir gidişatın yaşandığı kimseye sır değildir. Mevcut durumun ve gidişatın makul ve kuşatıcı bir şekilde izahının yapılması icap etmektedir. Ekonominin kötü gidişatını sözü edilen sebeplere dayandırmak ve suçu başkalarına yıkmak sorunun çözümüne vesile olamayacaktır. Bu yüzden ekonomideki göstergelerin yeniden makul bir düzeye çekilmesi için radikal adımların atılması beklenmektedir.” İfadeleri kullanıldı.

Basın açıklamasında son dönemlerde artan milliyetçiliğe de değinildi. Açıklamada, “ Son dönemlerde artan milliyetçi söylem ve bürokraside bu zihniyete sahip idarecilerin artması sadece küçük ortağa mal edilemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Özellikle ülkemizde yaşayan Kürt nüfusun bu hususun doğurduğu politikalarla muhataplığı artmakta ve sorunun daha da derinleşmesine zemin hazırlanmaktadır. Sorunun çözümü için tüm vatandaşlarımızı kucaklayacak bir dilin siyasete ve bürokrasiye hakim olması sağlanmalıdır.” İfadeleri kullanıldı.

Basın toplantısında iç ve dış gündem de değerlendirildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Geçtiğimiz günlerde İngiltere İçişleri Bakanı Hamas'ın terör örgütü ilan edileceği yönünde bir açıklama yapmıştır. Açıklama haklı Filistin davasını ve Filistin halkının meşru direnişini hedef almaktadır. İngiltere'nin bu tavrı işgalci İsrail’e desteği ve Filistin halkına yönelik düşmanca tutumun bir devamı olduğu hakikatini ortaya koymuştur. İngiltere’nin bu düşmanca tavrına karşılık Filistin davasına ve en meşru savunma hareketi olan Hamas'a desteğimizin artarak devam edeceğini kamuoyu ile paylaşmayı arzu etmekteyiz.  Platformumuzun bileşenlerinden olan ve özellikle yükseköğretim öğrencilerine barınma konusunda önemli katkıları bulunan Tügva'ya son dönemlerde kasıtlı ve haksız saldırılarda bulunulmaktadır. Mahkeme kararlarını dahi tanımayan bu saldırganlığı şiddetle protesto ediyor ve son bulmasını diliyoruz.” MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
TÖRENLE KARNELER DAĞITILDI

Yarıyıl tatiline giren öğrenciler karne heyecanı yaşarken Beşiri Kaymakamı Şener, 15 Temmuz İlkokulunda yapılan törenle öğrencilere karne dağıttı.

ÖĞRENCİLERİN KARNE HEYECANI

6 Eylül'de başlayan 2021-2022 eğitim ve öğretim sezonunun ilk yarısı, sona erdi. Ülke genelinde milyonlarca öğrenci karne heyecanı yaşarken Beşiri ilçemizde de binlerce öğrenci aynı heyecanı yaşadı.

DONDURUCU SOĞUKTA HAYAT MÜCADELESİ

Çökme tehlikesi bulunan ve harabeyi andıran tek katlı kerpiç evde yaşayan 6 nüfuslu Karakuluç ailesi, dondurucu soğukta hayatta kalma mücadelesi veriyor.

HAKSİAD: “İKİNCİ BİR KAPANMAYI KALDIRAMAYIZ”

Omicron varyantının ilimizde de hızla yayılmaya başlandığını belirten HAKSİAD Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, halka kurallara uyma çağrısı yaparak, Batman’ın ikinci bir kapanmayı kaldıramayacağını söyledi.

TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

Batmanlı 7’nci sınıf öğrencisi Halit Taş, 90 ülkede online ve yazılı olarak gerçekleştirilen Uluslararası Kanguru Matematik Yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

PKK Mensuplarına Yönelik Operasyon

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, Sason ilçesinde Zori Bölgesinde 718 personelin katılımıyla PKK mensuplarına yönelik operasyon başlatıldığı duyuruldu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.