Önceki Sonraki
TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU
BATMAN VE EĞİTİMİNİ TRT GAP’A ANLATTI
MANEVİYATSIZLIK GENÇLERİ BUNALIMA SÜRÜKLÜYOR
ÜST KİMLİK İSLAM KARDEŞLİĞİ
HAK-İŞ’TEN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

Un Fiyatlarının Artması Fırıncıları Tedirgin Ediyor

Un çuvalının fiyatının 270 lirayı bulduğunu belirten Batmanlı fırıncılar, ekmeğin fiyatının zamlanmaması halinde kepenk kapatmayla karşı karşıya kalacaklarını belirtti.
ETİKETLER :
Bu haber 2021-11-28 13:41:42 eklenmiş

 

Un çuvalının fiyatı yükselmesine rağmen ekmek fiyatının artmadığını, bu durumdan dolayı zarar ettiklerini söyleyen fırıncı esnafı, un fiyatlarının artmasına karşı ekmek fiyatlarının da paralel olarak artmasını istediklerini ifade etti.

Yüksek maliyetler sebebiyle fırınların kısa zaman içerisinde kepenk kapatmaya başlayacaklarını anlatan fırıncı esnafı, üretimin durmaması için yetkililerden acil bir çözüm bulmasını istedi.

Un fiyatlarının döviz kurunu bile geçtiğini ifade eden fırıncı esnafı Mehmet Temlik, sektörün un, yağ, mayada yaşanan yüksek zamlardan ve artan maliyetlerden dolayı durma noktasına geldiğini kaydetti.

50 kiloluk bir çuval unun fiyatını geçen ay göre 50 lira farkla aldığını aktaran Temlik, “Şu anda 50 kiloluk unun fiyatı 250 lira civarına çıkmış durumda. Un fiyatları arttığı gibi ekmek fiyatlarının da artması lazım. Ekmek pahalandığı zaman millette ekmek alamayacak. Böyle olunca da fırıncılık sektörü durma noktasına gelecektir.” ifadelerini kullandı.

“ZAMLAR DEVAM EDERSE 400 GRAM EKMEĞİN FİYATI 5 LİRAYI BULUR”

Un ve ekmekte kullanılan diğer ürünlerde yaşanan zamların ekmek fiyatlarına da yansıması gerektiğini belirten Temlik, artacak ekmek fiyatları karşısında ise halkın çok mağdur olacağını söyledi.

Temlik, şöyle devam etti: “Şu anda 200 gram ekmeği 2 lira üzerinde vermek için uğraşıyoruz ama böyle giderse daha da yükselecektir. Çünkü un fiyatı sabit durmuyor. Aynı zamanda ekmeğin içine giren maya ve diğer maddelerinde fiyatı yüzde 300 arttı. Un fiyatı daha da yükselirse ekmek fiyatının tam olarak ne olacağını bilemiyoruz ama 400 gram ekmek en az 5 lirayı bulabilir. Yetkililer bu zamlara dur demelidir. Yoksa halk perişan olacak.”

“BÖYLE GİDERSE ÇOĞU FIRINCI KAPANACAKTIR”

15 yıldır fırın sektöründe çalıştığını belirten bir diğer fırıncı esnafı Ferdi Çakto, son zamlarla birlikte fırıncıların büyük sıkıntı yaşadığını söyledi.

Fırında kullandıkları ürünlerin fiyatlarının bayağı yükseldiğini vurgulayan Çakto, “Ama ekmeğin fiyatı değişmiyor. Bütün emeğimiz boşa gidiyor. Geçen sene 50 kiloluk unun fiyatı 120 lira civarındaydı şu anda ise 270 lira civarında ama ekmeğin fiyatı aynı. Zamlar böyle giderse çoğu fırıncı kazanamayacağından kapatacaktır. Kapatmayanlarda zararına çalışacaktır.” ifadelerini kullandı.

“HALK, ZAMLAR KARISINDA PERİŞAN”

Ekmek fiyatlarının yükselmesinden yana olmadıklarını fakat zamlar nedeniyle ekmek fiyatlarına zam talep ettiklerini belirten Çakto, şunları söyledi: “Artan zamlar karşısından 400 gram ekmeğin fiyatı 5 lira, kebaplık lavaşın da fiyatı bir buçuk lirayı bulabilir. Un fiyatlarının artmasına karşı ekmek fiyatlarının da artırılmasını istiyoruz. Bizde ekmek fiyatlarının düşük olmasını istiyoruz ama bu koşullar da bizi kurtarmıyor. Unun fiyatı düşerse ekmeğin de fiyatı düşecektir. Buradan Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum; Bu zamlar karşısında durumu olmayan halk perişan halde, artan fiyatlara çözüm bulmalarını istiyoruz.”

“DURUMU DÜŞÜK OLAN İNSANLAR ARTIK EKMEK ALAMAZ HALE GELDİ”

Zamlara tepki gösteren vatandaş Fahrettin Arkan ise zamlardan en çok durumu düşük halkın etkilendiğini ifade etti.

Arkan, “Ekmek almaya geldim ama ekmek fiyatları bayağı yüksek durumda. Durumu düşük olan insanlar artık ekmek alamaz hale geldi. Her gün birçok şeye zam geliyor. Bu zamlar nereye kadar çıkacak? Fakir fukara artık kuru ekmek almaya bile çekinir hale geldi. Ekmek almaya geldim, fırıncıdan biraz indirim yapmasını istedim ama bana ‘artık kurtarmadığını’ söyledi. Artık ne yapacağımızı bilemez hale geldik.” dedi. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
TÖRENLE KARNELER DAĞITILDI

Yarıyıl tatiline giren öğrenciler karne heyecanı yaşarken Beşiri Kaymakamı Şener, 15 Temmuz İlkokulunda yapılan törenle öğrencilere karne dağıttı.

ÖĞRENCİLERİN KARNE HEYECANI

6 Eylül'de başlayan 2021-2022 eğitim ve öğretim sezonunun ilk yarısı, sona erdi. Ülke genelinde milyonlarca öğrenci karne heyecanı yaşarken Beşiri ilçemizde de binlerce öğrenci aynı heyecanı yaşadı.

DONDURUCU SOĞUKTA HAYAT MÜCADELESİ

Çökme tehlikesi bulunan ve harabeyi andıran tek katlı kerpiç evde yaşayan 6 nüfuslu Karakuluç ailesi, dondurucu soğukta hayatta kalma mücadelesi veriyor.

HAKSİAD: “İKİNCİ BİR KAPANMAYI KALDIRAMAYIZ”

Omicron varyantının ilimizde de hızla yayılmaya başlandığını belirten HAKSİAD Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, halka kurallara uyma çağrısı yaparak, Batman’ın ikinci bir kapanmayı kaldıramayacağını söyledi.

TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

Batmanlı 7’nci sınıf öğrencisi Halit Taş, 90 ülkede online ve yazılı olarak gerçekleştirilen Uluslararası Kanguru Matematik Yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

PKK Mensuplarına Yönelik Operasyon

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, Sason ilçesinde Zori Bölgesinde 718 personelin katılımıyla PKK mensuplarına yönelik operasyon başlatıldığı duyuruldu.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.