Önceki Sonraki
YETKİ EMİN ELLERDE
ŞENER; “HERKES BİR ENGELLİ ADAYI”
SIFIR ATIK KÜTÜPHANESİ
HÜDA PAR HEYETİNDEN ENGELLİLERE ZİYARET
Engelliler Derneğinden Şener’e Ziyaret

YEREL BASIN ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR

Yerel basın kuruluşlarının, belediyeler ve kamu kurumları tarafından ilan, abone ve reklamlarla desteklenmesini talep eden dernek başkanları ve gazete sahipleri, yetkililere çağrıda bulundu.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-01-23 12:30:51 eklenmiş

 

Batman’daki basın dernek başkanları ve yerel gazete sahipleri, yerel basının sorunları hakkında açıklamalarda bulundu.

Döviz kurundaki artış nedeniyle gazete maliyetlerinin ciddi oranda arttığını, yerel basının da kur artışından olumsuz yönde etkilendiğini belirten basın dernek başkanları ve yerel gazete sahipleri, gerekli destekler sağlanmazsa yüzlerce yerel medya kuruluşunun kapanacağını, binlerce medya çalışanının ise işsiz kalacağını söyledi.

“MEDYA KURULUŞLARI VE ÇALIŞANLARI ZOR SÜREÇTEN GEÇİYOR”

Batman Medya Mensupları Cemiyeti Başkanı Salih Özcan yaptığı açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Covid-19 salgını sonrası ekonomik sıkıntıların yaşandığını, halen sıkıntıların devam ettiğini kaydetti.

Bütün sektörler gibi basın ve medya sektörünün de bu sıkıntıdan nasibini aldığını söyleyen Özcan, “Dış güçlerin ülkemize yönelik yaptığı ekonomik savaş ise bunun cabası. Yerel basının sorunlarına değinecek olursak maalesef medya kuruluşları ve bu kuruluşlarda çalışan medya mensupları zor bir süreçten geçiyor. Gazete maliyetlerini oluşturan kâğıt, kalıp ve mürekkep başta olmak üzere tüm malzemelerin döviz cinsinden fiyatları artıyor. Ama ne yazık ki dövizde sağlanan kur düşüşü malzeme fiyatlarına yansımadığı gibi gün be gün yaşanan artışlar medya sektörünü çok ciddi olarak olumsuz etkiliyor.” dedi.

“KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRİMİ İLANLARI GAZETELERDE YAYINLANMALI”

Tasarruf tedbirleri kapsamında 2021 yılının temmuz ayından itibaren yerel basının aboneliklerinin iptalinin bazı gazetelerin kapanmasına neden olduğunu belirten Özcan şunları söyledi: “Yerel gazetelerin gelir kaynağı olan gazete abonelikleri, tasarruf tedbirleri kapsamından çıkarılması gerektiğine inanıyoruz. Vali Hulusi Şahin’in resmi ilanlarla ilgili genelgesi, il ve ilçelerimizde yayın yapan gazetelerimiz tarafından memnuniyetle karşılanırken, ilçe gazetelerin, köylere hizmet götürme birimi ilanlarının gazetelerde yayınlanması konusunda da beklentilerinin olduğunu söyleyebiliriz.”

“İLAN FİYAT TARİFESİ GÜNCELLENMELİ”

“Basın İlan Kurumunun resmi ilanları, ilan alan yerel gazeteler için büyük önem arz ediyor” diyen Özcan, “Ancak, 1 yıla yakın süredir genel kurulun toplanmaması nedeni ile ilan fiyat tarifesi güncellenemedi. Genel Kurul en kısa sürede toplanmalı, resmi ilan fiyat tarifesi sütun santim fiyatının 30 TL’nin altında olmamak kaydıyla 35 TL olmasını arzu ediyoruz. Bu ekonomik sıkıntılar içerisinde yapılacak resmi ilan fiyat tarifesinin arttırılarak güncellenmesiyle ilan alan yerel gazeteler nefes alacaktır.” açıklamasında bulundu.

Batman Basın Derneği Başkanı, aynı zamanda Tarafsız Gazetesi Sahibi olan Cebrail Uyanık ise, yerel basının bugünlerde ekonomik açıdan zor günler yaşadığını söyledi.

“MEDYA KURULUŞLARINA DESTEK VERİLMELİ”

İşsiz gazetecilerin sayısının on binleri aştığını aktaran Uyanık, “Gazetelere uygulanan tasarruf tedbirleri genelgesinin iptalini istiyoruz. Başta yerel gazeteler olmak üzere medya kuruluşlarına daha fazla destek verilmesinin ülkeye katkı sunacağına inanıyoruz. Bir gün herkese özgür, güçlü ve tarafsız bir yayın organı gerekebilir. Sırf bu yüzden bile tüm yurttaşlarımızın yaşadıkları yerde işini hakkı ile yapan yayın organlarına sahip çıkması ve destek vermesi gerekiyor.” dedi.

“YEREL BASIN İLAN, ABONE VE REKLAMLARLA DESTEKLENMELİDİR”

Medya kuruluşlarına hibe verilmesi gerektiğine işaret eden Uyanık, “Ayrıca KOSGEB, İŞKUR veya Hazine tarafından zor durumdaki medya kuruluşlarına hibe verilmelidir. Yerel basın kuruluşları, belediyeler ve kamu kurumları tarafından ilan, abone ve reklamlarla desteklenmeli. Aksi taktirde gazetelerin kapanmaları ve basında işsiz gazetecilerin sayısı on binleri de aşacaktır.” ifadelerini kullandı. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
YETKİ EMİN ELLERDE

Eğitim Bir Sen Beşiri Şube Başkanı İshak Aksoy 2022 yılında bir kez daha yetkinin emin ellerde olduğunu söyledi.

ŞOFÖR ALIMI İPTAL EDİLDİ

Batman Belediyesi 60 Şoför personel alımının iptal edildiğini duyurdu.

ŞENER; “HERKES BİR ENGELLİ ADAYI”

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası münasebetiyle Beşiri Kaymakamı Mahmut ŞENER Beşiri Engelliler Derneğine ziyaret gerçekleştirdi.

SIFIR ATIK KÜTÜPHANESİ

Beşiri Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından kurulan ‘Sıfır Atık Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

HÜDA PAR HEYETİNDEN ENGELLİLERE ZİYARET

Hüda Par Beşiri İlçe Teşkilatından bir heyet, ilçedeki engellilerin derneğini ziyaret edip sorunlarını dinledi.

Engelliler Derneğinden Şener’e Ziyaret

Beşiri Engelliler Derneği'nden Beşiri Kaymakamı Mahmut Şener'e ziyaret.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.